Yemekli (Restoran) Vagon

Nedir, Özellikleri ve Fiyatı

 

Yemekli Vagon

TCDD Taşımacılık ana hat, yüksek hızlı tren ve yurtdışına seyahat eden trenlerde yemekli vagon hizmetini yolculara sunmaktadır. Bazı ana hat trenlerinde yemekli vagon varken bazılarında bulunmaz. Genellikle uzun mesafeli olan trenlerde yolcuların uzun süre seyahat edecekleri düşünüldüğünden dolayı yemekli vagon hizmeti verilmektedir. Yemekli vagonda yolcu taşımacılığı yapılmaz, yalnızca yemek servisi yapılmaktadır. Bu vagon içerisinde yer alan yemekleri ve ürünleri TCDD Taşımacılık adına bir firma üstlenmektedir.

Yemekli Vagon

Yemekli Vagon Nedir?

Yemekli vagon yolcuların daha kaliteli, sağlıklı ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerini olumlu kılan hizmetlerden biridir. Oldukça hijyenik ve titiz bir şekilde hazırlanarak sunulan yemekler yolcuların isteklerine göre farklı çeşitlerden oluşur. Tren vagonlarının genellikle son vagonlarından biri yemekli vagona ayrılmaktadır. Tren içerisinde pulman, örtülü kuşetli veya yataklı vagonda seyahat eden yolcuların hepsi yemekli vagonu kullanabilir. Satın alınan yemeklerin veya hazır gıdaların ödemesi yemekli vagon içerisinde yapılmaktadır. Yolcular tren seyahatleri boyunca diledikleri zaman bu vagona giderek yemek siparişi verebilir.

Yemekli Vagon Özellikleri

Yemekli vagon tren içerisinde özellikle de uzun mesafeli trenlerde yolcuların yeme ihtiyacı düşünülerek tasarlanmıştır. Hem yemek bakımından hem de dizayn bakımından tam anlamıyla kaliteli bir biçimde oluşturulmuş olan yemekli vagon içerisinde masalar ve koltuklar yer alır. Yemekli vagon içerisinde 2’şerli karşılıklı koltuklar ve ortalarında masa yer alır. Bu da restoran görünümünü andırır. Bu sayede yolcular hem temiz hem de kaliteli bir ortamda yemeklerini yemiş olurlar.

Masa geniş olmakla birlikte, 4 kişinin rahatlıkla kullanabileceği büyüklüktedir. TCDD Taşımacılık yemek vagonlarında yolculara yemek konsepti olarak sağlıklı ve çeşitli yemek menüsü sunar. Menü içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler (köfte vb.), soğuk sandviçler ve sıcak veya soğuk içecekler yer alır. Aynı zamanda yemekli vagonda çikolata, bisküvi, kraker vb. ürünlerde yer alır. Yolcular atıştırma yapmak veya sıcak yemek için bu vagonu tercih ederler. Sabah kahvaltı saatinde vagon içerisinde kahvaltı menüsü çıkmaktadır. Yolcuların zamanında giderek kahvaltılarını bu vagondan tahsis etmeleri gerekir. Hem pulman hem örtülü kuşetli hem de yataklı vagon yolcuları sabah, öğlen ve akşam yemeklerini diledikleri gibi sipariş verebilir ve yiyebilir. Sıcak yemek siparişi veren yolcuların yemekleri hemen hazırlanmakta ve ısıtılarak yolculara en kısa sürede sunulmaktadır. Özellikle tren seferinin yoğun yaşandığı dönemde herhangi bir aksaklığa izin vermemek adına gerekli sayıda kişi bu vagonlarda görevlendirilir.

Yemekli vagon içerisinde yemeklerin hazırlanması ve servis edilmesi için çalışan firma yemek menüsü ve hijyenik kurallar doğrultusunda yolculara en kaliteli hizmeti vermeye kendini adamıştır. Yemekli vagon içerisinde verilen yemeklerin fiyatları ve içerikleri hakkında detaylı bilgiyi TCDD Taşımacılık yemekli vagon bölümünden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yemekli Vagon Fiyatı

Yemekli vagon yolcu taşımacılığı için kullanılmadığı için yolcular burada yedikleri yemeklerin fiyatlarını öderler. Burada görev yapmakta olan firmanın yemek menüsüne ve ayrıntılı fiyat listesine TCDD Taşımacılık, yemekli vagon menüsünden kolaylıkla öğrenerek, yolculuk öncesi bilgi sahibi olabilirsiniz. TCDD Taşımacılık fiyatları bu konuda yolcuların ekonomik durumlarını gözeterek uygun fiyatlar dâhilinde belirlenmesi konusunda anlaşma yapmıştır.

Müşterilerinin memnuniyetlerini en üst düzeyde tutmak isteyen TCDD Taşımacılık müşterilerine adil ve dürüst davranmakta ve konfor ile birlikte güvenilirliği de onlara sunmaktadır. Toplumun bir parçası olduğunu bilerek toplum bilinci ile yeni faaliyetler gösteren kurum vagonlarda gerekli olan bakımı zamanında eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Yemeklerin ve ortamın hijyenik olduğunda dair teftişler zamanında yapılır.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ