Pulman Vagon

Nedir, Özellikleri ve Fiyatı

Pulman Vagon

Pulman vagon standart yolcu vagonlarında yer alan, yolcuların kaliteli, konforlu ve güvenli bir şekilde yolculuk geçirmelerini sağlayan vagon sistemidir. TCDD Taşımacılık tüm trenlerinde pulman vagonlar yer almaktadır. Bu vagonlar koltuk sisteminden oluştukları için öncelikli olarak uzun veya kısa mesafeli trenlerde yolculara daha uygun fiyata sunulur. Örtülü kuşetli veya yataklı vagon yerine pulman vagon tercih etmek daha ekonomiktir. Bu vagonda yer alan koltuk sistemi trenden trene farlılık gösterse de ana hat trenlerinden genellikle sistem aynıdır. Pulman vagon diğer vagonlara göre daha ekonomik ve diğer vagonlara göre farklı hizmetlerin yer aldığı vagonlardır.

Pulman Vagonu Nedir?

Pulman vagon sistemine sahip olan trenlerde koltuklar oldukça konforlu ve rahattır. Yolcular için ergonomik olarak tasarlanmış bu vagonda seyahat etmek hem eğlenceli hem de ekonomiktir. Vagonların hepsinin arasında kapı yer almaktadır. Pulman vagonda seyahat edecek yolcular diğer yolculara göre daha az bir ücret ödeyerek seyahatlerini geçirirler. Uzun mesafeli yolculuklar için bu koltukları tercih etmek isteyen yolcuların konforu düşünülmüş olup koltuklara teknolojik ve modern sistemler entegre edilmiştir.

Pulman Vagon Özellikleri

Pulman vagon bazı ana hat trenlerinin yolcu vagonlarının tamamını oluştururken, bazı yolcu trenlerinde bir kısmı yer alır. Bu vagonda yolcuların kullanımına sunulan koltukların özelliklerine tek tek bakacak olursak;

- Pulman vagon yolcu taşıma vagonlarından biridir.

- Bu vagonlar içerisinde yer alan koltuk sistemi genellikle 2+1 sisteme sahiptir.

- Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen sisteme sahiptir.

- Koltuklar geniş mesafeli olup oldukça rahat bir seyahat sunar.

- Koltukların aralarında masalar yer almaktadır

- Koltuk yanlarında katlanılabilir masalarda yolcuların kullanımına sunulmuştur.

- Pulman koltukların üst kısımlarında bagaj konulacak alanlar yer almakta olup yolcular bu kısma eşyalarını yerleştirebilirler.

- Koltukların ara mesafesi oldukça geniş olup özellikle uzun mesafeli yolculuklarda, yolcular rahat ve konforlu bir seyahat sürebilirler.

- Pulman vagonda yer alan bazı koltukların kenarlarında cep telefonu, tablet veya bilgisayar şarj edilmek için elektrik prizleri yer alır.

- Vagonun her iki tarafında da tuvalet yer almaktadır. Bu vagonda bulunan tuvaleti yalnızca pulman vagonda seyahat eden yolcular kullanmaktadır.

- Pulman vagon ana hat trenlerde evcil hayvanların taşınmasına izin verilen tek vagondur.

Pulman Vagon Fiyatı

Pulman vagon fiyatı ana hat trenlerinde yolculuk yaptığınız sefer bilgilerine göre değişiklik gösterir. Uzun mesafeli trenlerde bu ücret daha yüksek iken, kısa mesafeli mesafelerde ücretler daha düşüktür. Pulman vagon fiyatları biletinizi alacağınız zaman size sunulmaktadır. Pulman vagona sahip olan an hat trenlerinin isimleri aşağıda sizler için listelenmiştir.

- İzmir Mavi Treni

- Konya Mavi Treni

- Karesi Ekspresi

- Ege Ekspresi

- 6 Eylül Ekspresi

- 17 Eylül Ekspresi

- Pamukkale Ekspresi

- Toros Ekspresi

- Doğu Ekspresi

- Van Gölü Ekspresi

- Güney Kurtalan Ekspresi

- Fırat Ekspresi

- Erciyes Ekspresi

Tüm bu seferlerin saatlerine göre pulman koltuk fiyatları birbirinden farklılık gösterilir. Pulman vagonlarında yaş ve meslek gruplarına göre indirimler de yapılmaktadır. TCDD Taşımacılık tarafından tüm koltukların konforu aynı standartlarda sağlanmıştır. Müşterilerinin memnuniyetlerini en üst düzeyde tutmak isteyen TCDD Taşımacılık müşterilerine adil ve dürüst davranmakta ve konfor ile birlikte güvenilirliği de onlara sunmaktadır. Toplumun bir parçası olduğunu bilerek toplum bilinci ile yeni faaliyetler gösteren kurum vagonlarda gerekli olan bakımı zamanında eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Her sefer sonrasında temizlenen vagonlarda, sterilize işlemleri yapılır ve vagon bir diğer sefer için temiz ve hijyenik olarak diğer yolcuların hizmetine sunulur.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ