Örtülü Kuşetli Vagon

Nedir, Özellikleri ve Fiyatı

 

Örtülü Kuşetli Vagon

Kuşetli vagon veya örtülü kuşetli vagon yolcu vagonlarından biridir. TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden bazılarında yer alan kuşetli vagonlar pulman koltuklardan daha rahat, yataklı vagonlara göre ise daha fazla kişi ile yolculuk yapan vagonlardır. Bu vagonlar içerisinde sunulan hizmetler genellikle belli bir standarda sahip olmakla birlikte, dizayn olarak trenlerin kuşetli vagon bölümleri birbirinden farklılık gösterebilir. Kuşetli vagonlar da ana hat trenlerinde uygun fiyata yolculuk sağlayan vagonlardan biridir. Bu vagonlar genellikle toplu halde seyahat edecek arkadaş grupları veya akrabalar için birebirdir. Vagon içerisine hem eğlenceli vakit geçirebilir hem hoş sohbetler edebilir hem de dinlenerek yolculuğu sarsıntısız bir şekilde atlatabilirsiniz.

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir?

Örtülü kuşetli vagon tipleri trenlere göre farklılık gösteren vagon tiplerindendir. Fakat genel olarak vagon yapısında 4’kişilik koltuklar yer alır. Bu kompartımanlar içerisinde 2’şerli karşılıklı koltuklar bulunur. Bu koltukların kemerleri çözüldüğünde oda içinde 4 adet yatak oluşur. Temiz ve örtüleri bulunan bu vagonlarda seyahat yolcular için hem keyifli hem de dinlendiricidir. Uzun mesafeli hat trenlerinde özellikle birbirini tanıyan kişiler tarafından kiralanması halinde seyahat bir zevke dönüşecektir. Bu vagon içerisinde yer alan teknolojik ve modern imkânlar yolcuların daha kaliteli zaman geçirmesi için tasarlanmıştır. Vagonlarda izolasyon sistemi çok iyi yapıldığından dolayı ısınma ve soğutma konusunda yolcular bir sıkıntı çekmez ve manuel olarak vagon içerisini diledikleri ısıya göre ayarlayabilirler. Yolcular için geniş bir alan sağlayan bu vagon yolcuları yormaz ve huzursuz olmalarını sağlamaz. Kuşetli vagon kullanan yolcular diledikleri zaman yemekli vagona giderek beslenme ihtiyaçlarını giderebilirler. Dilerlerse vagon içerisinde odalarında yer alan masayı da kullanarak atıştırmalıklarını yiyebilirler.

Örtülü Kuşetli Vagon Özellikleri

Bazı ana hat trenlerinde yolcuların hizmetine sunulan kuşetli vagonların özellikleri hakkında daha detaylı bilgileri aşağıda maddeler halinde sıraladık.

- Vagon içesinde karşılıklı 2’şer kişilik olmak üzere toplam dört kişilik koltuk bulunur.

- Bu koltuklar dilendiği zaman kemerleri çözülerek yatak formatına getirebilir. Bu da 4 kişilik yatak oluştuğu anlamına gelir.

- Vagon içerisinde yer alan koltukların ortasında katlanabilir masa yer alır.

- Yolcuların bagajlarını rahat bir şekilde yerleştirmeleri için bagaj yeri mevcuttur.

- Vagon içerisinde WC, lavabo, elektrik prizi yer alır.

- Kompartımanlar içeriden kitlenebilir fakat dışarıdan kitlenmemektedir.

- Örtülü kuşetli vagon tipleri tren seferlerinde farklılık göstermektedir.

- Uzun mesafeli trenlerde bu vagon içerisinde 8’er kişilik örtülü kuşetli kompartımanlarda yer almaktadır. Bu kompartımanlarda yer alan koltuklar her daim açık vaziyette durur ve bagaj bölmeleri koltukların altında yer alır.

- Örtülü kuşetli vagonlar pulman koltuklara göre daha rahat ve kullanışlı iken, yataklı vagonlara göre daha fazla kişinin bir arada kalarak seyahat yaptığı vagonlardır.

- Bu vagonda evcil hayvan taşımaya izin yoktur.

- Yolcular diledikleri zaman yemekli vagona giderek yemeklerini yiyebilirler.

 

Ücret bilgilendirmesi ve daha detaylı fiyat bilgisi için aşağıdaki iletişim adresleri ile irtibata geçebilirsiniz.

- TCDD TAŞIMACILIK AŞ

- Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanlığı

- 06330 Gar-ANKARA

- Tel: 0312 309 05 15/71811-71821

- Faks: 0312 309 13 06

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ