Uluslararası Trenler

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

 

ULUSLARARASI TRENLER

TCDD Taşımacılık bölgesel ve ana hat trenleri ile ülkemiz içerisinde vermiş olduğu demiryolu ulaşım hizmetlerini aynı zamanda uluslararası demiryolu hizmetleri ile de sizlere sunmaktadır. Yurtdışı seyahat planı olanlar, gezginler, yeni yerler görmek için can atanlar, yakınlarını ziyarete gidecek olanlar, eğitim amaçlı ülke değiştirecekler, iş amaçlı gezi planlayanlar vb. daha birçok kişiyi yurtdışına bağlayan demiryolları ile sizlere hizmet sunar.

Yurtdışı tatil planı ayarladınız fakat bütçeniz sınırlı mı? O zaman gideceğiniz ülkelerde TCDD Taşımacılık anlaşmalı demiryolları mevcut ise aklınıza ilk tren ile seyahat etmek gelmelidir. TCDD Taşımacılık yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da demiryolu seyahati kullanmak isteyenlere pek çok avantaj ve indirim seçeneği sunacaktır.

Öğrencisiniz ve yurtdışı öğrenci değişim programlarına mı katıldınız? Özellikle de Avrupa ülkeleri ile yapılan bu yurtdışı öğrenci değişim programları için ulaşım yöntemi tercih ederken demiryolu ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Hem tren ile giderken görmediğiniz diğer ülkelerden geçer, onların doğal güzelliklerini görür ve daha fazla insanı tanıma, gözlemleme yeteneği kazanırsınız. Özellikle de gençler için TCDD Taşımacılık tarafından özel indirim avantajları uygulanmaktadır.

Ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasında bu kadar yakın bir bağ bulunurken, TCDD Taşımacılık da bu bağları daha da güçlendirmek adına Avrupa ülkelerine ve diğer yurtdışı ülkelerine tren bağlantısı yapmıştır. Bu tren bağlantıları arasında İstanbul ile Balkan ülkelerine yapılanlar arasında İstanbul (Halkalı) – Sofya – İstanbul (Halkalı) arasında her gün karşılıklı çalışan İstanbul – Sofya Ekspresi ile yer almaktadır. İstanbul’dan Sofya’ya gidecek olanlar en ekonomik ve en konforlu şekilde bu ekspresi tercih edebilirler.

Uluslararası trenler ile yurtdışı seyahati düşünen kişiler için 2 ay önceden satışa sunulan uluslararası biletler tatil planlarının aksamaması için harika bir ön hazırlık imkanı sunmaktadır.

İstanbul Sofya Ekspresi

Demiryolu ile yolcu taşımacılığında Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı İstanbul Sofya Ekspresi, ülkemizden İstanbul-Halkalı kalkışlı hareket ederek Bulgaristan’ın Sofya kentine değin yaklaşık yarım gün süren keyifli bir yolcuğu seyahat severlere sunuyor. Halkalı, Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya güzergahında ilerleyen tren İstanbul’dan 21.40’ta kalkıp Sofya’ya 09.35’te varırken, Sofya’dan 18.30’da hareket ederek İstanbul’a 05.34’te ulaşıyor. Daha fazla durak ile varış ve kalkış bilgileri için tıklayınız >>

Uluslararası Trenlerde Bilet Ücretleri

Uluslararası trenlerde bilet ücretleri kişi sayısına, parkur uzunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İstanbul Sofya arası bilet ücretleri 1. Mevki için 31,68 AVRO iken, 2. Mevki için 21,12 AVRO olarak belirlenmiştir.

İstanbul-Sofya parkurunda kuşetli vagonunda seyahat edecek olanlar için süpleman ücretleri;

- 4 kişilik kuşetli vagon seyahati yapacak olan yolcu ve gece başına kuşet süpleman ücreti 10 AVRO

- 6 kişilik kuşetli vagon seyahati yapacak yolcu ve gece başına kuşet süpleman ücreti 9,40 AVRO olmaktadır.

İstanbul-Sofya Ekspresi yataklı vagon ve süpleman ücretleri de;

- Halkalı- Sofya arası Double (2/2) 15,00 AVRO

- Halkalı- Sofya arası Single (1/1) 35,00 AVRO

- Double (2/2) : 2 kişilik yataklıda bir kişi, ( II. mevki biletle geçerli)

- Single (1/1) : 1 kişilik yataklıda bir kişi, ( I. mevki biletle geçerli)

Bilet Satış Noktaları

İstanbul Sofya Ekspresi bilet satış noktaları başta İstanbul(Halkalı-Sirkeci-Söğütlüçeşme), Ankara, Eskişehir olmak üzere uluslararası gişelerden temin edilebilmekte olup gidiş ve geliş biletleri aynı anda satın alınabilmektedir. Bilet satış noktalarına ait detaylı bilgi ve iletişim için tıklayınız >>

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ