Uluslararası Trenler

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

 

ULUSLARARASI TRENLER

TCDD Taşımacılık bölgesel ve ana hat trenleri ile ülkemiz içerisinde vermiş olduğu demiryolu ulaşım hizmetlerini aynı zamanda uluslararası demiryolu hizmetleri ile de sizlere sunmaktadır. Yurtdışı seyahat planı olanlar, gezginler, yeni yerler görmek için can atanlar, yakınlarını ziyarete gidecek olanlar, eğitim amaçlı ülke değiştirecekler, iş amaçlı gezi planlayanlar vb. daha birçok kişiyi yurtdışına bağlayan demiryolları ile sizlere hizmet sunar.

Yurtdışı tatil planı ayarladınız fakat bütçeniz sınırlı mı? O zaman gideceğiniz ülkelerde TCDD Taşımacılık anlaşmalı demiryolları mevcut ise aklınıza ilk tren ile seyahat etmek gelmelidir. TCDD Taşımacılık yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da demiryolu seyahati kullanmak isteyenlere pek çok avantaj ve indirim seçeneği sunacaktır.

Öğrencisiniz ve yurtdışı öğrenci değişim programlarına mı katıldınız? Özellikle de Avrupa ülkeleri ile yapılan bu yurtdışı öğrenci değişim programları için ulaşım yöntemi tercih ederken demiryolu ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Hem tren ile giderken görmediğiniz diğer ülkelerden geçer, onların doğal güzelliklerini görür ve daha fazla insanı tanıma, gözlemleme yeteneği kazanırsınız. Özellikle de gençler için TCDD Taşımacılık tarafından özel indirim avantajları uygulanmaktadır.

Ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasında bu kadar yakın bir bağ bulunurken, TCDD Taşımacılık da bu bağları daha da güçlendirmek adına Avrupa ülkelerine ve diğer yurtdışı ülkelerine tren bağlantısı yapmıştır. Bu tren bağlantıları arasında İstanbul ile Balkan ülkelerine yapılanlar arasında İstanbul (Halkalı) – Sofya – İstanbul (Halkalı) arasında her gün karşılıklı çalışan İstanbul – Sofya Ekspresi ile yer almaktadır. İstanbul’dan Sofya’ya gidecek olanlar en ekonomik ve en konforlu şekilde bu ekspresi tercih edebilirler.

İstanbul Sofya Ekspresi

Demiryolu ile yolcu taşımacılığında Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı İstanbul Sofya Ekspresi, ülkemizden İstanbul-Halkalı kalkışlı hareket ederek Bulgaristan’ın Sofya kentine değin yaklaşık yarım gün süren keyifli bir yolcuğu seyahat severlere sunuyor. Halkalı, Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya güzergahında ilerleyen tren İstanbul’dan 20.45’te kalkıp Sofya’ya 09.35’te varırken, Sofya’dan 18.30’da hareket ederek İstanbul’a 05.34’te ulaşıyor. Daha fazla durak ile varış ve kalkış bilgileri için tıklayınız. >>

Ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasındaki tren bağlantısı İstanbul (Halkalı) - Sofya - İstanbul (Halkalı)  arasında her gün karşılıklı çalışan İstanbul Sofya Ekspresi ile sağlanmaktadır. İstanbul Sofya Ekspresine yaz döneminde ilave edilecek kuşetli vagonla Bükreş bağlantısı sağlanmaktadır.İstanbul Sofya Ekspresi taşıma ücretleri;

Halkalı-Sofya parkuru tek gidiş ücreti: 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı 31,12 Avro, 2 kişilik yataklı vagonda kişi başı 36,12 Avro, 1 kişilik yataklıda ise tek kişi 66,68 Avro.

Halkalı-Bükreş parkuru tek gidiş ücreti: 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı 51,20 Avro.

>>Uluslararası mevzuatlar uyarınca trene binerken ve seyahat süresince biletlerin asıllarının kontrol görevlilerine ibrazı zorunludur. Kaybolan ve çalınan biletlerin yerine yenisi verilmez, hiçbir ücret iadesi yapılmaz.<<

INTERRAİL PASS HİZMETİ

Interrail Pass’ı seçilen kategorisine ve geçerlilik süresine göre müşteriye belirlenmiş bir dönem süresince Pass’ın geçerli olduğu katılımcı demiryolu şirketlerinin, katılımcı şirketlerin ve katılımcı denizyolu şirketlerinin hatlarında isteğine göre seyahat etme imkanı veren bir bilettir.

Interrail Pass hizmeti, Interrail Global Pass ve Interrail Bir Ülke Pass olarak iki ana kategoride 1. ve 2. mevki olarak satılır.

Interrail Global Pass Kartı

1. Interrail Global Pass kartları yolcunun isteğine bağlı olarak;

Sürekli Passlar:

- 15 günlük,

- 22 günlük,

- 1 aylık,

- 2 aylık,

- 3 aylık

Flexi Passlar:

- 1 ay geçerlilik süresi içerisinde 4 gün geçerli (Esnek),

- 1 ay geçerlilik süresi içerisinde 5 gün geçerli (Esnek),

- 1 ay geçerlilik süresi içerisinde 7 gün geçerli (Esnek),

- 2 ay geçerlilik süresi içerisinde 10 gün geçerli (Esnek),

- 2 ay geçerlilik süresi içerisinde 15 gün geçerli (Esnek),

olarak satılır.

 Interrail Bir Ülke Pass Kartı

 Interrail Bir Ülke Pass kartı Interrail’ in bu hizmetine katılan her bir katılımcı demiryolu şirketi (30 ülke demiryolunda) için yolcunun isteğine bağlı olarak bir aylık geçerlilik süresi içinde 3,4,5,6 veya 8 gün için düzenlenir.

- Interrail Pass kartları yürürlük başlama tarihinden 11 ay önce satın alınabilir.

- Interrail Global Pass kartları,  ikamet ülkesinde bir gidiş ve bir dönüş olmak üzere ücretsiz iki seyahat hakkı verir.

- Interrail Bir Ülke Pass kartı ikamet ülkesi için satılmaz.

- Interrail Pass kartları ile yapılacak seyahatlerde, üst mevkiye geçiş, hızlı tren, yataklı ve kuşetli vagonların kullanımı, oturmalı yerlerin zorunlu rezervasyonu, vs için ücret veya ücret farkı ödenmesi gerekmektedir.

- Interrail Passları aynı zamanda yolculara bazı özel denizyolu ve demiryolu parkurlarında çeşitli oranlarda indirimli taşıma ve bazı otellere, müzelere ve Interrail merkezlerine indirimli ve/veya ücretsiz giriş sağlar.

- Interrail Pass kartlarını Avrupa’da daimi olarak ikamet edenler ile bir Avrupa ülkesinde resmi olarak ikamet ettiğini belge ile ispatlayan diğer ülke vatandaşları satın alabilir. Vatandaşlık durumu pasaport/kimlik kartı ile ikamet durumu ise resmi makamlarca verilen ikametgah belgesiyle kanıtlanır.

- Interrail Pass kartları geçerlilik süresi başlamadan önce iade edilebilir, bu durumda kart ücretinden %15 kesinti yapılır.

Ücretler (AVRO Cinsinden)

Interrail Global Pass ve Bir Ülke Pass kartı yetişkinlere (28 yaşından büyük) , senyörlere ( 60 yaşından büyük) ve gençlere (29 yaşından gün almamış) 1. ve 2. mevkide düzenlenir. Her iki pass hizmetinde de Aile Konsepti çerçevesinde, kendileri için ayrı bir yer istenilmeyen 4 yaşına kadar çocuklar 1 yetişkinin refakatinde olmak koşulu ile pass düzenlenmeksizin ücretsiz seyahat ederler. Kendileri için yer istenilen 4 yaşından küçük çocuklar ve 4 - 12 yaşındaki çocuklar, 1 yetişkinin refakatinde, aynı kategori ve mevkide olmak koşulu ile ücretsiz pass hizmetinden yararlanırlar. Ücretsiz çocuk kavramı, her bir yetişkin başına 2 çocuk için geçerlidir. 1 yetişkin pass sahibi ikiden fazla çocuk ile seyahat etmek istediğinde bu çocuk veya çocuklar için genç passı düzenlenir.

Interrail Pass 2022 ücretleri için tıklayınız >>

>>Uluslararası mevzuatlar uyarınca trene binerken ve seyahat süresince biletlerin asıllarının kontrol görevlilerine ibrazı zorunludur. Kaybolan ve çalınan biletlerin yerine yenisi verilmez, hiçbir ücret iadesi yapılmaz.<<

BALKAN FLEXİPASS KARTI

Balkan Flexipass hizmeti Bulgaristan Demiryolları, Makedonya Demiryolları, Yunanistan Demiryolları, Sırbistan Demiryolları, Karadağ Demiryolları, Bosna-Hersek Demiryolları (Bosna-Hersek ve Sırp Cumhuriyeti), ATTICA Group (Yunanistan ve İtalya arasında deniz parkuru), Regio Trans Şirketi (Romanya) ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları parkurlarında serbest seyahat imkânı sağlar.

Balkan Flexipass hizmetinden, 29 yaşından büyükler (yetişkin), 60 yaşından büyükler (senyör), 28 yaşından küçük gençler ve 4 ila 12 yaş arası çocuklar yararlanır. 12 yaşından küçük çocuklar yetişkin ücretinin (29 yaşından büyükler) yarısı ile seyahat ederler. Ücretsiz taşıma yetişkin refakatindeki 4 yaşından küçük çocuklara uygulanır.

ÜCRETLER (AVRO OLARAK)

PASS TÜRÜ

YETİŞKİNLER

60 YAŞ VE ÜSTÜ

GENÇLER

2.Mevki 

1.Mevki

2.Mevki 

1.Mevki

2.Mevki 

1.Mevki

3 Günlük/   2 Ay

60,00

84,00

51,00

72,00

45,00

63,00

5 Günlük/    2 Ay

88,00

120,00

71,00

95,00

53,00

72,00

7 Günlük/    2 Ay

120,00

162,00

96,00

129,00

70,00

97,00

10 Günlük/  2 Ay

156,00

210,00

125,00

168,00

89,00

126,00

15 Günlük/  2 Ay

186,00

252,00

149,00

203,00

106,00

149,00

>>Uluslararası mevzuatlar uyarınca trene binerken ve seyahat süresince biletlerin asıllarının kontrol görevlilerine ibrazı zorunludur. Kaybolan ve çalınan biletlerin yerine yenisi verilmez, hiçbir ücret iadesi yapılmaz.<<

Bilet Satış Noktaları

İstanbul Sofya Ekspresi bilet satış noktaları başta İstanbul(Halkalı-Sirkeci-Söğütlüçeşme), Ankara, Eskişehir olmak üzere uluslararası gişelerden temin edilebilmekte olup gidiş ve geliş biletleri aynı anda satın alınabilmektedir. Bilet satış noktalarına ait detaylı bilgi ve iletişim için tıklayınız >>

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ