Uluslararası Trenler

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

KORONAVİRÜS SALGINIYLA MÜCADELE ETME KAPSAMINDA TÜM ULUSLARARASI TREN SEFERLERİMİZ GEÇİCİ BİR SÜRE İLE DURDURULMUŞTUR.

Uluslararası Trenler

TCDD Taşımacılık bölgesel ve ana hat trenleri ile ülkemiz içerisinde vermiş olduğu demiryolu ulaşım hizmetlerini aynı zamanda uluslararası demiryolu hizmetleri ile de sizlere sunmaktadır. Yurtdışı seyahat planı olanlar, gezginler, yeni yerler görmek için can atanlar, yakınlarını ziyarete gidecek olanlar, eğitim amaçlı ülke değiştirecekler, iş amaçlı gezi planlayanlar vb. daha birçok kişiyi yurtdışına bağlayan demiryolları ile sizlere hizmet sunar.

Yurtdışı tatil planı ayarladınız fakat bütçeniz sınırlı mı? O zaman ilk aklınıza eğer gideceğiniz ülkelerde TCDD Taşımacılık anlaşmalı demiryolları mevcut ise, tren ile seyahat etmek gelmelidir. TCDD Taşımacılık yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da demiryolu seyahati kullanmak isteyenlere pek çok avantaj ve indirim seçeneği sunacaktır.

Öğrencisiniz ve yurtdışı öğrenci değişim programlarına mı katıldınız? Özellikle de Avrupa ülkeleri ile yapılan bu yurtdışı öğrenci değişim programları için ulaşım yöntemi tercih ederken demiryolu ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Hem tren ile giderken görmediğiniz diğer ülkelerden geçer, onların doğal güzelliklerini görür ve daha fazla insanı tanıma, gözlememe yeteneği kazanırsınız. Özellikle de gençler için TCDD Taşımacılık tarafından özel indirim avantajları uygulanmaktadır.

Ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasında bu kadar yakın bir bağ bulunurken, TCDD Taşımacılıkta bu bağları daha da güçlendirmek adına Avrupa ülkelerine ve diğer yurtdışı ülkelerine tren bağlantısı yapmıştır. Bu tren bağlantıları arasında İstanbul ile Balkan ülkelerine yapılanlar arasında İstanbul (Halkalı) – Sofya – İstanbul (Halkalı) arasında her gün karşılıklı çalışan İstanbul – Sofya Ekspresi ile yer almaktadır. İstanbul’dan Sofya’ya gidecek olanlar en ekonomik ve en konforlu şekilde bu ekspresi tercih edebilirler. İstanbul- Sofya Ekspresine ilave edilecek olan vagonlarla Bükreş bağlantısı da sağlanmaktadır.

Uluslararası trenler ile yurtdışı seyahati düşünen kişiler, planladıkları tatil günlerinin öncesinden biletlerini almalıdırlar. Planınızın aksamaması için biletlerinizi en az 15 gün öncesinden almanız tavsiye edilir. İndirim kartlarını (Flexipass vb. ) kullanacak olan kişilerin de yer durumu kalmamasına karşın, biletlerini daha önceden almaları veya yerlerini rezerve ettirmeleri gerekir. Aksi takdirde planınız aksayabilir ve tatilinizi daha geç bir dönemde yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Ülkemizden Avrupa Yönüne Kalkan Tren Bağlantıları

Ülkemizden Avrupa yönüne seyahat düşünen yolcular aşağıda yer alan istasyonlardan sırasıyla geçerek ve Bükreş bağlantısı olan trenleri kullanarak gitmek istedikleri yere varabilirler.

- Halkalı K.

- Çerkezköy K.

- Alpullu K.

- Edirne K.

- Kapıkule V.

- Kapıkule K.

- Svilengrad V.

- Svilengrad K.

- Dimitrovgrad K.

- Plovdiv K.

- Pazarcık K.

- Sofya V.

- Sofya K.

- Stara Zagora K.

- Veliko Tarnovo K.

- Gorna Orjahovica V.

- Gorna Orjahovica K.

- Russe V.

- Russe K.

- Bükreş V

Avrupa Ülkelerinden Ülkemize Yolcu Tren Bağlantıları

Avrupa ülkelerinden ülkemize yakınlarını ziyarete gelecek olanlar, Türkiye’ye turist olarak gelecek olanlar ve Avrupa ülkelerine ülkemizden çıkan yapan yolculardan ülkemize geri gelecek olanlar aşağıda yer alan Avrupa ülkelerinden ülkemize olan tren bağlantılarını kullanarak geri dönüş sağlayabilirler.

- Sofya V.

- Sofya K.

- Pazarcık K.

- Plovdiv K.

- Bükreş K.

- Russe V.

- Russe K.

- Gorna Orjahovica V.

- Gorna Orjahovica K.

- Veliko Tarnovo K.

- Stara Zagora K.

- Dimitrovgrad V.

- Dimitrovgrad K.

- Svilengrad V.

- Svilengrad K.

- Kapıkule V.

- Kapıkule K.

- Edirne K.

- Alpullu K.

- Çerkezköy K.

- Halkalı V.

Uluslararası Trenlerde Bilet Ücretleri

Uluslararası trenlerde bilet ücretleri kişi sayısına, parkur uzunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Halkalı- Sofya parkurunda kuşetli vagonunda seyahat edecek olanlar için bilet ücretleri;

- 4 kişilik kuşetli vagon seyahati yapacak olan yolcu ve gece başına kuşet süpleman ücreti 10,00 AVRO

- 6 kişilik kuşetli vagon seyahati yapacak yolcu ve gece başına kuşet süpleman ücreti 9,40 AVRO olmaktadır.

Halkalı- Bükreş parkurunda kuşetli vagonunda seyahat edecek olanlar için bilet ücretleri;

- 4 kişilik kuşetli vagon seyahati yapacak olan yolcu ve gece başına kuşet süpleman ücreti 14,00 AVRO

- 6 kişilik kuşetli vagon seyahati yapacak yolcu ve gece başına kuşet süpleman ücreti 9,40 AVRO olmaktadır.

İstanbul-Sofya Ekspresi yataklı vagon süpleman ücretleri de;

- Halkalı- Bükreş arası Touriste (2/3) 22,00 AVRO

- Halkalı- Sofya arası Double (2/2) 15,00 AVRO

- Halkalı- Bükreş arası Double (2/2) 33,00 AVRO

- Halkalı- Sofya arası Single (1/1) 35,00 AVRO

- Halkalı- Bükreş arası Single (1/1) 77,00 AVRO

- Double (2/2) : 2 kişilik yataklıda bir kişi, ( II. mevki biletle geçerli)

- Touriste (2/3) : 3 kişilik yataklıda bir kişi, ( II. mevki biletle geçerli)

- Single (1/1) : 1 kişilik yataklıda bir kişi, ( I. mevki biletle geçerli)

Uluslararası Trenlerde Uygulanan İndirim Avantajları

TCDD Taşımacılık uluslararası trende yolculuk etmek isteyenler için özel indirim avantajları geliştirmiştir. Özellikle de yurtdışına tatile gidecek ve pek çok ülke gezecek gezginler için pek çok avantaj mevcuttur. Çeşitli kart servisi sunan TCDD Taşımacılık bu kartlar sayesinde size indirimli uluslararası demiryollarında gezinme imkânı sunar. İndirimleri tek tek inceleyerek, sizler için hangi kartın daha ideal olacağını öğrenebilirsiniz.

Balkan Flexipass Kartı

Balkan Flexipass kartı, balkan ülkelerinde geçerli olan bir indirim kartıdır. Bulgaristan Demiryolları, Yunanistan Demiryolları, Makedonya Demiryolları, Karadağ Demiryolları, Sırbistan Demiryolları, ATTICA Group, Bosna-Hersek ve Sırp Cumhuriyeti Demiryolları, Regio Trans Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti Demiryollarında serbest bir şekilde, indirimli olarak sizlere seyahat etme imkânı sunar.

Balkan Flexipass kartından yararlanacak olan kişiler 4-12 yaş arası çocuklar, 26 yaşından küçük gençler, 26 yaşından büyükler, 60 yaşından büyükler yararlanabilmektedir. 12 yaşından küçük olan çocuklar Balkan Flexipass ile yetişkin ücretinin yarısı ile seyahat ederler. Ücretsiz taşımalar ise yetişkin refakatinde olan 4 yaşından küçük çocuklar için geçerli olmaktadır.

Grup Bileti İndirimi

TCDD Taşımacılık en az 6 kişilik gruplara Avrupa ülkeleri demiryollarını kullanmaları için önemli oranda indirim yapmaktadır. Yolcuların bu grup indiriminden faydalanmaları için grup şefi seçerek, tek bir biletle çıkış garından varış garına kadar aynı trende hep birlikte seyahat etmeleri gerekmektedir.

Interrail Pass Hizmeti

BU hizmet iki ana kategoriden oluşur. Bu pass kart hizmeti, geçerlilik süreci boyunca müşteriye belirlenmiş süre içerisinde Pass’ın geçerli olduğu idarelerin hatlarında isteğe bağı olarak gezinme imkânı sunar. Bunlar Interrail Bir Ülke Pass Kartı ve Interrail Global Pass olmaktadır. Interrail Bir Ülke Pass kartı hizmetinden faydalanmak isteyenler isteklerine bağlı olarak bir aylık geçerlilik süresi boyunca 3, 4, 6 veya 8 gün içinde düzenlenmektedir. Interrail Global Pass kartı ise yolcunun isteğine bağlı olarak kendi içerisinde sürekli günlere ayrılırlar. 15 günlük, 22 günlük, 1 aylık olarak ayrılırlar. Flexi pass kartlar,

- 1 ay geçerlilik süresi dâhilinde 15 gün geçerli esnek kart

- 1 ay geçerlilik süresi dâhilinde 10 gün geçerli esnek kart

- 1 ay geçerlilik süresi dâhilinde 7 gün geçerli esnek kart

- 15 günlük geçerlilik süresi dâhilinde 5 gün geçerli esnek kart olarak satılırlar.

Kişiler uluslararası seyahatlerini planladıkları süreye bağlı olarak yukarıda yer alan indirim avantajlarından faydalanarak, daha uygun fiyatlara uluslararası demiryollarında seyahat imkânını yakalayabilirler.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ