Yolcu Vagonları

TCDD Taşımacılık A.Ş Tren Vagonları

Vagonlar

TCDD Taşımacılık tren seferlerine birbirinden farklı hizmetlerin sunulduğu vagon tipleri ile devam etmektedir. Yolcuların taleplerine ve ihtiyaçlarına yönelik farklı vagon tiplerini bünyesinde bulunduran kurum bu sayede müşteri memnuniyetini yüksek seviyede tutmayı amaçlamıştır. Tüm teknolojik ve modern sistemleri vagonlarına entegre etmeyi başarmış olan kurum çeşitli vagon tipleri ile de hizmet kalitesini hat saffa da yaşatır. Bu vagon tipleri arasında yolcu vagonları, özel vagonlar, sofaj vagon ve jeneratör vagon yer alır. Özel vagonlar kurumların ve sanayicilerin istekleri doğrultusunda, sefer gününden en az bir hafta öncesinden yalnızca kiralayan kişilerin kullanımı için hazırlanan vagonlardır.

Kurulduğu günden itibaren konforun ve güvenin adresi olmuş olan TCDD Taşımacılık iş seyahatlerinde kurumlara ve sanayicilere anında cevap veren bu alternatif çözümü sayesinde kesintisiz konfor ve çalışma alanı sağlar. Yolcu vagonları ise yolcuların kendi tercihlerine bağlı olarak yolculuk sırasında tercih edecekleri kompartıman tiplerinden oluşur. Bunlar, pulman, örtülü kuşetli ve yataklı vagonlardır. Trenler arasında bu vagon tiplerinin varlığı değişiklik gösterebilir. Uzun mesafeli trenlerde pulman, örtülü kuşetli ve yataklı vagon bulunurken, kısa mesafeli trenlerde yalnızca pulman vagonlar yer alır. Yemekli vagon ise yalnızca yemek hizmetinin verildiği vagonlardır. Bu vagonlar restoran tipi mantığı ile oluşturulmuş olup detaylı bilgileri başlıkta yer alır.

Kompartıman Vagon

 

Kompartıman vagon yolcu vagon sistemlerinden biridir. Kompartıman vagon içerisinde yolcuların konforu, seyir emniyeti, iç dekorasyon ve renk seçimlerinin uyumu yolcuların güvenli, konforlu ve eğlenceli bir seyahat geçirmesi için tasarlanmıştır. Kompartıman vagonda yolcu edecek yolcular birbirinden farklı tasarımda ve hizmette olan kompartımanları tercih edebilirler. Bu vagonların içerisinde ses ve ısı izolasyonu bulunur. Bu nedenle kış aylarında kompartımanların içi soğuk olmadığı gibi yaz aylarında da sıcak olmamaktadır. Gerekirse yolcular kompartıman içerisinde ısı ayarlarını manuel olarak yapabilirler. TCDD Taşımacılık her yıl yüzlerce sefere kompartımanlı vagonlar ile çıkmaktadır. İç dekorasyonunun iyi bir şekilde yapıldığı bu vagonlar SMC kaplama panellerine sahiptir. Bu vagonlar içerisinde otomatik iklimlendirme sistemine sahip olan vagonlar da bulunur. Bu sayede aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri otomatik olarak hava durumuna ve yolcu durumuna göre kendini ayarlar.

Pulman Vagon

Pulman vagon yolcu taşıma vagonlarından biridir. Bu vagonda yer alan koltuk sistemi genellikle 2+1 pulman sistemine sahiptir. Her trende pulman vagon yer aldığı gibi bazı trenlerde yalnızca pulman tipi vagon yer alır. Özellikle kısa mesafeli sefer yapan trenlerde yalnızca pulman vagon bulunur. Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş koltuklardır. Koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebilirler. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi yer almaktadır. Vagonun iki tarafında da tuvalet yer alır. Aynı zamanda evcil hayvanların taşınmasına izin verilen tek vagon tipidir.

Örtülü Kuşetli Vagon

 

Örtülü kuşetli vagon tipleri trenlere göre farklılık gösteren vagon tiplerindendir. Fakat genel olarak vagon yapısında 4’kişilik kompartımanlar yer alır. Bu kompartımanlar içerisinde 2’şerli karşılıklı koltuklar bulunur. Bu koltukların kemerleri çözüldüğünde kompartıman içinde 4 adet yatak oluşur. Temiz ve örtüleri yer alan bu vagonlarda seyahat yolcular için hem keyifli hem de dinlendiricidir. Vagon içerisinde yer alan koltukların ortasında katlanabilir masa yer alır. Yolcuların bagajlarını rahat bir şekilde yerleştirmeleri için bagaj yeri mevcuttur. Vagon içerisinde WC, lavabo, elektrik prizi yer alır. Kompartımanlar içeriden kitlenebilir fakat dışarıdan kitlenmemektedir. Örtülü kuşetli vagon tipleri tren seferlerinde farklılık göstermektedir. Uzun mesafeli trenlerde bu vagon içerisinde 8’er kişilik örtülü kuşetli kompartımanlarda yer almaktadır. Bu kompartımanlarda yer alan koltuklar her daim açık vaziyette durur ve bagaj bölmeleri koltukların altında yer alır. Örtülü kuşetli vagonlar pulman koltuklara göre daha rahat ve kullanışlı iken, yataklı vagonlara göre daha fazla kişinin bir arada kalarak seyahat yaptığı vagonlardır. Bu vagonda evcil hayvan taşımaya izin yoktur.

Yemekli Vagon

 

Yemeli vagon yalnızca yemek yenilen alan olarak kullanılır ve burada yolcu taşımacılığı yapılmaz. Vagonun görünümü ve dizaynı restoran konsepti ile aynıdır. Vagon içerisinde 2’şerli karşılıklı koltuklar ve ortada masa yer alır. Masa geniş olmakla birlikte, 4 kişinin rahatlıkla kullanabileceği büyüklüktedir. TCDD Taşımacılık yemek vagonlarında yolculara yemek konsepti olarak sağlıklı ve çeşitli yemek menüsü sunar. Menü içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler (köfte vb.), soğuk sandviçler ve sıcak veya soğuk içecekler yer alır. Aynı zamanda yemekli vagonda çikolata, bisküvi, kraker vb. ürünlerde yer alır. Müşterilerinin memnuniyetlerini en üst düzeyde tutmak isteyen TCDD Taşımacılık müşterilerine adil ve dürüst davranmakta ve konfor ile birlikte güvenilirliği de onlara sunmaktadır. Toplumun bir parçası olduğunu bilerek toplum bilinci ile yeni faaliyetler gösteren kurum vagonlarda gerekli olan bakımı zamanında eksiksiz olarak yerine getirmektedir

 
  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ