Optima Express

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

Optima Express Özellikleri

Avrupa’dan Türkiye’ye sefer yapmakta olan Optima Express’i 25 yılı aşkın süredir sefer yapmaya devam etmektedir. Edirne ile Villach kentleri arasında sefer yapan Optima Express’i Türkiye ile Avrupa arasında ekonomik ve konforlu bir tren yolculuğu yapmak isteyenlere hitap etmektedir. Optima treninde oto kuşet hizmeti de yolcuların hizmetine sunulmaktadır. Bu özelliği ile yolcular dilerlerse araçlarını tren ile birlikte taşıyabilmektedir. Optima Express’i özellikle yurt dışına yaşamakta olan ve ülkemize ziyarete gelem gurbetçiler tarafından tercih edilir. Yakınlarını görmek isteyen ve ekonomik fiyatlar dâhilinde seyahat etmek isteyen yolcular Optima Express’i trenini tercih edebilirler. Trende hem kuşetli vagonlar hem de araçların taşınmasını kolaylaştıran vagonlar yer almaktadır.

Villach kentinden cumartesi günleri sefere çıkmakta olan Optima Express aynı zamanda ek seferler düzenlemektedir. Optima Express içerisinde yer alan kompartımanların hepsi 6 kişiliktir. Koltuklar ergonomik tasarımlı oldukları için arkaya yaslanabilir formdadır. Rahat ve araları geniş olan bu koltuklar yolculara eşsiz bir konfor sunar. Yolcular seyahat edecek yolcu sayısına göre 1, 2, 3, 4, 5 kişilik kabinlerden dilediklerini tercih edebilirler. Yolcuların her türlü ihtiyaçlarının düşünüldüğü trende aynı zamanda yolcular için yemek vagonu da yer almaktadır. Yemek vagonu içerisinde yer alan menüde kahvaltı, çorba, sıcak yemek, soğuk sandviç ve sıcak/soğuk içecekler yer almaktadır.

Optima Express Güzergâh

Optima Express’i seferleri Avusturya’nın Villach kentinden başladıktan sonra, Avusturya’dan Slovenya’ya, Slovenya’dan Hırvatistan’a, Hırvatistan’dan Sırbistan’a, Sırbistan’dan Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Edirne’ye güzergâh izlemektedir. Edirne’den Villach kentine seyahat eden Optima Express’i ise sırasıyla şu güzergâhı izler, Edirne’den Bulgaristan’a, Bulgaristan'dan Sırbistan’a, Sırbistan'dan Hırvatistan’a, Hırvatistan’dan Slovenya’ya, Slovenya’dan Avusturya Villach kentine yol izler.

Avusturya Villach’tan Türkiye’ye yolculuğunda 1400 kilometre yol alan Optima Express’i yaklaşık olarak bir seferini 32 saat içerisinde tamamlamaktadır. Bu süre içerisinde yolcular konforlu bir şekilde ağırlanmaktadır.

Optima Express Saatleri

Optima Express Avusturya Villach kentinden Türkiye Edirne hattı boyunca sefer düzenleyen TCDD Taşımacılık trenlerinden biridir. Trenin hareket saatleri bu hattı kullanacak kişiler için önem teşkil eder. Optima Expressini tercih edecek yolcuların trenin kalkış saatinden önce istasyonlarda olması önemle rica olunur. Optima Express hareket saatleri şu şekildedir;

- Edirne’den hareket saati: 19.40

- Avusturya Villach’a varış saati: 03.56

- Avusturya’dan hareket saati: 21.33

- Edirne’ye varış saati: 04.34

Optima Express treni ortalama olarak 8 saat içerisinde bir seferini tamamlamaktadır.

Optima Express Bilet Fiyatı

Optima Express bilet fiyatları yolcuların seçmiş olduğu vagon sistemine göre ve taşınacak aracın özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yolcular ekonomik durumlarına ve konforlarına göre diledikleri vagon seçeneğini seçerek güvenli ve konforlu seyahatlerini tamamlayabilirler. Yolcuların net bir şekilde fiyat bilgisi öğrenebilmeleri için kaç kişi ile yolculuk yapacaklarını ve hangi araç ile yolculuk yapmak istediklerini form üzerinde belirtmeleri gerekir. Aynı zamanda bazı yaş ve meslek gruplarına göre ekstra indirimler de yapılmaktadır.

 • Optima Express’i bir yetişkin kişi ücreti 149 Euro’dur. Bu ücret araç yüksekliği 150 cm’ye kadar olan araçlar için geçerlidir.
 • Araç yüksekliği 150 cm’yi geçen araçlar için ise 259 Euro’dan başlayan fiyat sistemi uygulanır.
 • 2 yetişkin, 2 çocuk (12 yaşa kadar) ve 1 araç fiyatı: 693 Euro
 • 3 yetişkin, 2 çocuk ve 1 araç fiyatı: 842 Euro
 • 1 yetişkin ve 1 araç fiyatı( araç yüksekliği 165’cm e kadar): 438 Euro
 • 1 yetişkin ve 1 araç(araç yüksekliği 198’cm e kadar)fiyatı: 468 Euro
 • 1 yetişkin ve 1 motosiklet fiyatı: 346 Euro fiyatlardan oluşmaktadır.
 • Ulaştırma Bakanlığı
 • Tcdd Taşımacılık
 • MARMARAY
 • INTERRAIL
 • TURASAŞ