Karesi Ekspresi

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

Karesi Ekspresi Özellikleri

Karesi Ekspresi Balıkesir-İzmir Basmane Tren Garı- Balıkesir arasında her gün düzenli olarak sefer yapan TCDD Taşımacılık trenidir. Tren 23 Nisan 1938 tarihinde açılmış olup ismini Balıkesir’in eski adı olan Karesi’den almıştır. Karesi ismi şehirde 1926 yılına kadar kullanılmıştır. İsmi Karasibeyliğinden gelmektedir.

Tarih boyunca önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Balıkesir doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile gelenlerin ilgini çekmiştir. Ayvalık, Edremit, Kaz Dağları, Erdek, Burhaniye, Akçakoca gibi yazlık beldeleri ile her yıl binlerce kişiyi ağırlar. Güvenliğini, konforunu ve güvenliğini düşünen tatilciler ise Karesi Ekspresi ile kısa sürede tatillerine kavuşurlar. Özellikle Manyas’ta yer alan kuş cenneti çoğu doğa sever tarafından merak edilen ve sık sık ziyaret edilen bir yer olmuştur. Göçmen kuşların yuva yaptığı bu doğa harikasını merak edenler Karesi Ekspresi sayesinde bu güzelliğe kısa sürede kavuşabilmektedir.

Karesi Ekspresi treni pulman vagonları ile yolcuların hizmetindedir. Pulman vagonları ile TCDD Taşımacılık her türlü ayrıntıyı düşünmüş olup yolcuların güvenliği ve konforu için pek çok hizmeti bu vagonlarda sunmaktadır. Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş koltuklardır. Koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alıyor. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebiliyorlar. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi yer almaktadır. Vagonun iki tarafında da tuvalet yer almaktadır. Her gün düzenli olarak yapılan seferler ortalama olarak 4 saati aşkın bir sürede tamamlanmaktadır. Güzergâh üzerinde yer alan tüm istasyonlardan bilet alınabilmektedir.


 

Karesi Ekspresi Güzergahı

Karesi Ekspresi güzergâhı seyahat için bu seferi tercih edecek yolcular için en merak edilen konulardan biridir. Balıkesir ve İzmir(Basmane) arasında her gün işlemekte olan bu trenin güzergâhı Balıkesir’den Soma’ya, Soma’dan Akhisar’a, Akhisar’dan Manisa’ya, Manisa’dan Basmane’ye şeklindedir. İzmir’den Balıkesir’e dönüş seferinde ise; Basmane’den Manisa’ya, Manisa’dan Akhisar’a, Akhisar’dan Soma’ya, Soma’dan da Balıkesir’e varmaktadır. Tren hattı üzerine 17 istasyon yer almaktadır. Balıkesir Tren Garı, Çukurhüseyin, Soğucak, Savaştepe, Soma, Kırkağaç, Akhisar, Kapaklı, Saruhanlı, Manisa Tren Garı, Muradiye, Ayvalık, Emiralem, Menemen, Çiğli, Halkapınar, Basmane Tren Garı.

Her gün karşılıklı sefere çıkan Karesi Ekspresi bir seferini 4 saat 20 dakika içerisinde tamamlamaktadır. Hem ekonomik hem de kısa süreli zaman tasarrufu ile çoğu seyahatçi tarafından ilk tercih edilen ulaşım aracı olmuştur.

 

Karesi Ekspresi Hareket Saatleri

Balıkesir Kalkış Soma Kalkış Akhisar Kalkış Manisa Kalkış Basmane Varış
05.00 06.18 06.52 07.41 09.09
 
Basmane Kalkış Manisa Kalkış Akhisar Kalkış Soma Kalkış Balıkesir Varış
17.40 19.04 19.49 20.24 21.41

HEMEN BİLET AL

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ