Önemli Yolculuk Bilgileri

TCDD Taşımacılık AŞ Önemli Yolculuk Bilgileri

 

KİMLİK BEYANI

Şirketimizce yapılan bilet satış işlemleri ve bilet kontrolleri sırasında kimlik, pasaport ve seyahat izin belgesi sorgulaması yapılmaktadır. Kontrol esnasında İlgili belgelerin asılları fiziki belge olarak geçerli kabul edilmekte olup, telefon ve tablet üzerinden çekilmiş belge fotoğrafı, e-devlet çıktısı ya da belge fotokopisi geçerli sayılmaz. Kontroller esnasında kimlik bilgisi içerir belgenin aslının ispat edilememesi ve/veya bilet satışta beyan ettiğiniz bilgilerin uyumsuz olması durumunda biletiniz geçersiz sayılır.

SEYAHAT PLANLARINIZDA BİRDEN FAZLA TREN KULLANILMASI

Trenlere erişim için kullandığınız uçak, kent içi raylı sistem (banliyö, tramvay, metro vb.), otobüs gibi ulaşım vasıtalarındaki gecikmeler sonucunda treni kaçırmanız halinde tarafınıza herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

TCDD Taşımacılık A.Ş’nin planlanan varış saati uygulaması normal yol ve hava şartlarındaki tahmini varış saatini ifade etmekte olup, Şirketimizin zaman taahhüdünü içermemektedir.

Seyahatlerinizin planlamasında kullandığınız birinci trenin gecikmeli kalması durumunda ikinci trene yetişemezseniz ikinci trene ait biletlerinizi belirlenen süreler öncesinde etkileşimli satış kanallarımızdan (internet sitesi, mobil uygulamalar ve çağrı merkezi) değiştirebilir, iade edebilir veya açık bilet kuponuna çevirebilirsiniz.

BİLET İADE, DEĞİŞİKLİK, AÇIK BİLET KUPONU

Biletlerinizi seferinizin hareket saatine; gişelerimizden 15 dakika, diğer satış kanallarımızdan (internet, mobil, çağrı merkezi vb.) 30 dakika kalıncaya kadar iade edebilir, değişiklik yapabilir veya açık bilete çevirebilirsiniz.

Her bilet için üç kez değişiklik ya da bir kez açık bilete çevirme hakkınız bulunmaktadır.

Trenin hareket gününden önce hiç kullanılmadan iade edilen biletlerde %10, trenin hareket gününde (trenin fiili hareket saatinden önce) hiç kullanılmadan iade edilen biletlerde %20 kesinti yapılmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi Biletlerinin sefer gününden önce veya sefer gününde iadesinde %70 kesinti yapılmaktadır.

 

EL BAGAJI TAŞIMALARI

Trenlere kabul edilen yolcu yanı küçük el bagajları, tren türlerine göre farklı şekilde taşınmaktadır.

Her seyahatinizden önce aşağıdaki tren türlerine göre seyahatinizi planlamanız gerekmektedir. Bir trene kabul edilebilen küçük el bagajları diğer trenlere kabulü uygun olmayabilir.

YHT Trenlerinde

YHT’lerde kontrol noktalarında ve istasyonlarda ebat ve ağırlıkları uymayan (battal boydan büyük valiz ve eşyalar), yetersiz ambalajı olan, diğer yolcuları rahatsız edecek veya eşyalarına zarar verecek nitelikteki akar, kokar vb. durumda el bagajları, yolcuların vagon içindeki geçişlerini, trenlerden emniyetle iniş binişleri tehlikeye sokacak nitelikteki eşyalar (halı, torba, çuval, beyaz eşya vb. ), trenlere kesinlikle kabul edilmemektedir.

65x50x35 cm. (büyük boy) ebatlarını geçmeyen 1 parça veya 55x40x23 cm (orta boy) ebatlarını geçmeyen 2 parça ile tren içerisinde baş üstünde bulunan bagaj bölümüne sığacak ölçülerde kişi başı iki parça eşya (el çantası, valiz-bavul, koli vb. ) trenlerde el bagajı (kabin bagajı) olarak ücretsiz taşınmaktadır.

Belirtilen saydan daha fazla ya da belirtilen ölçülerden daha büyük boy (battal boy ) valizlerden birinci valiz için 50.00 TL sabit ücret, 2. parça battal boy valiz için 150,00 TL ücret alınmaktadır. Battal boy valiz sayısı kişi başı iki adetten fazla taşınamamaktadır.

Ana Hat ve Bölgesel Trenlerde

Ticari mahiyette olmayan ve tamamının toplam ağırlığı 30 kg.`ı geçmeyen 80x55x30 cm ebatlarında 1 parça battal boy, 65x50x35 cm. (büyük boy) ebatlarını geçmeyen 1 parça veya 55x40x23 cm (orta boy) ebatlarını geçmeyen 2 parça ile tren içerisinde baş üstünde bulunan bagaj bölümüne sığacak ölçülerde kişi başı iki parça eşya (el çantası, valiz-bavul, koli vb.) trenlerde el bagajı (kabin bagajı) olarak ücretsiz taşınmaktadır.

EVCİL HAYVAN TAŞIMALARI

Beraberinizde taşıyabileceğiniz küçük evcil hayvanlar kafeslerinde olmak kaydıyla sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlardır.

Evcil Hayvanınızı trenlerimizin kuşet, örtülü kuşet ve yataklı vagonları hariç YHT ve diğer yolcu vagonlarında beraberinizde taşıyabilirsiniz.

Trenle yapılacak seyahatlerinizde son 1 yıl içerisinde evcil hayvanınızın özellikle parazit ve kuduz aşısının yapılmış olmalıdır. Bununla birlikte veteriner hekim tarafından evcil hayvanınızın seyahat için herhangi olumsuz durum taşımadığını belirten sağlık raporunun bulunması gerekmektedir.

Taşınan hayvanların kimlik kartı ve veteriner sağlık raporu seyahatiniz esnasında yanınızda olmalıdır. (Kedi ve süs köpeklerinde Belediye tarafından verilen sağlık karnesi geçerlidir.)

Evcil hayvanınıza bilet almanız zorunludur. Kendi biletli koltuğunuzun yan koltuğunu seçmeniz ve “evcil hayvan” tarifesi kullanılarak taşıma yapılacak tren ve mesafeye göre tam bilet ücreti üzerinden %15 indirimli bilet almanız gerekmektedir.

 

BİSİKLET TAŞIMALARI

YHT, ana hat ve bölgesel trenlerimize el bagajları için ayrılmış bölmeye sığabilecek ölçüde sadece katlanabilir bisikletler, beraberinizde küçük el bagajı olarak kabul edilmekte ve ücretsiz taşınmaktadır.

YOLCU HAKLARI

"Demiryolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik" kapsamında;

Bilet üzerinde yer alan kişisel bilgileriniz ve seyahate ilişkin sefer, tarife ve ücret bilgilerinizin doğru olup olmadığının sorumluluğu tarafınıza aittir. Trenlerimize kabul esnasında kimlik kontrolü yapılmakta ve bilet üzerindeki bilgiler ile uyumluluk aranmaktadır.

Uyumsuzluğun olması durumunda biletiniz geçersiz sayılmaktadır.

Sefer Gecikmeleri Durumunda haklarınız;

Seyahat başlamadan önce, Şirketimiz tarafından nihai varış noktasına taahhüt edilen varış saatinden 120 dakika veya daha fazla gecikmeli varılacağı öngörüldüğünde bilet ücretinin tamamı ödeme yapılan kanalla tarafınıza iade edilir.

Trenlere erişim için kullandığınız uçak, kent içi raylı sistem (banliyö, tramvay, metro vb.), otobüs gibi ulaşım vasıtalarındaki gecikmeler sonucunda treni kaçırmanız halinde tarafınıza herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Gecikmelerden doğan yolcu tazminat hakkınız;

Son varış noktasına TCDD Taşımacılık A.Ş.’den kaynaklanan sebeplerden dolayı bilet ücreti üzerinden;

 

Daha fazla bilgi için www.tcddtasimacilik.gov.tr/sayfa/yolcunun-el-kilavuzu linkini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ