Müşteri Taşıma Talep Yönetimi

TCDD Taşımacılık Müşteri Taşıma-Talep Yönetim Sistemi Uygulaması

 

Müşteri Taşıma/Talep Yönetim Sistemi –MTYS-

Uygulama Koşulları ve Kullanım Yönergesi

Demir yolu yük taşımacılığında ülkemizin öncü kuruluşu olan TCDD Taşımacılık A.Ş. olarak dijital dönüşümü; çağımızın gereksinimlerine uyum sağlamaya, teknolojinin getirdiği imkân ve kolaylıklardan istifade etmeye, bu yolla sağladığımız hizmetleri iyileştirmeye hizmet eden önemli bir araç olarak görüyoruz. Bu anlayışla yük taşımacılığı hizmetlerimizi geliştirmek üzere birçok dijital dönüşüm projesini hayata geçirdik, birçok projeyi de geliştirmeye devam ediyoruz.

Müşterilerimizin demir yolu yük taşıma taleplerini, çevrimiçi ortamda kolay bir şekilde iletebilmelerini sağlamak ve kurumsal kaynak yönetim-planlama sistemimiz ile bütünleşik bir şekilde yönetmek üzere tasarladığımız MTYS (Müşteri Taşıma/Talep Yönetim Sistemi) uygulaması da bu projelerden biridir; geliştirme süreçleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirilmiştir.

MTYS Uygulama Koşulları

MTYS uygulaması 16 Aralık 2022 tarihi itibariyle https://dismobil.tcddtasimacilik.gov.tr/ adresi üzerinden yayınlanarak müşterilerimizin erişimine açılmıştır.

TCDD Taşımacılık A.Ş. bu tarihten itibaren demir yolu yük taşımacılığı müşterilerinin; bir parkurda bir dönem içinde miktarı 5.000 ton ve üzerinde olan blok tren taşıma taleplerini MTYS uygulaması üzerinden kabul edecektir. 5.000 tonun altında kalan blok tren talepleri için Yük Dairesi Başkanlığına resmi yazıyla başvurulmalıdır. Bu paragrafta yer alan;

- “Parkur” ifadesi bir çıkış istasyonundan varış istasyonuna olan tek yöndeki taşımayı ifade eder.

- “Dönem” ifadesi 2022 yılı, 2023 yılı gibi 1 Ocak ile başlayıp 31 Aralık ile biten bir yıllık süreyi ifade eder.

- “5.000 ton” ifadesi netton olarak dolu yük taşımasının miktarını ifade eder.

- “Blok tren taşıması” ifadesi güzergâh üzerindeki istasyonlarda yükleme ve boşaltma işlemi yapılmadan sadece çıkış ve varış istasyonları arasında yapılan taşımacılığı ifade eder.

Şirketimiz ile ilk defa demir yolu yük taşımacılığı yapacak müşterilerimiz, blok tren taşıma talebi yapabilmek Yük Dairesi Başkanlığına resmi yazıyla başvurmalıdır.

Blok tren yükü dışındaki münferit (askeri, uluslararası vb.) taşıma talepleri için lojistik işyerlerine başvurulmalıdır.

Kullanım Yönergesi

MTYS uygulaması kullanım kılavuzunu görüntülemek için buraya tıklayınız.

Hâlihazırda https://dismobil.tcddtasimacilik.gov.tr/ adresinden sağlanan “Vagon Takip” ya da diğer uygulamalarımızı kullanan müşteriler, mevcut kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile giriş yaparak ana sayfalarında listelenecek “Müşteri Talep Yönetim Sistemi” uygulamasını kullanabileceklerdir.

Daha önce Şirketimiz ile demir yolu yük taşımacılığı yapmış fakat https://dismobil.tcddtasimacilik.gov.tr/ adresinden sağlanan uygulamaları kullanmamış ya da kullanıcı bilgileriyle giriş yapamayan müşterilerimizden;

- Sistemlerimizde geçerli bir e-posta adresi bulunan müşterilerimize, oturum açma ekranında müşteri numaralarını girdikten sonra "Şifremi Unuttum" seçeneğini kullanarak sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresi ile yeni şifre belirleyebileceklerdir.

- Sistemlerimizde geçerli bir e-posta adresi bulunmayan müşterilerimizin, firma ve e-posta adresi bilgilerini, aşağıda iletişim bilgileri yer alan birimlerimize iletmeleri gerekmektedir. E-posta adresi kaydedildikten sonra, üst madddede açıklandığı gibi şifre belirlenebilecektir.

https://dismobil.tcddtasimacilik.gov.tr/ adresi üzerinden kullanıcı bilgileri ile oturum açıldığı halde ana sayfada “Müşteri Talep Yönetim Sistemi” uygulaması listelenmiyorsa, aşağıda iletişim bilgileri paylaşılan birimlerimizden yardım isteyebilirsiniz.

 

Yük Dairesi Başkanlığı:

Telefon: 0312 309 0515 - Dâhili: 71632 / 71952

E-posta: yukdairesi@tcddtasimacilik.gov.tr

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ