Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI UFUK YALÇIN

 

TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜRÜ UFUK YALÇIN

1975 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Bostancı’da başladığı ilköğrenimini Gümüşhane’de, orta öğrenimini İstanbul Kadıköy Bostancı Ortaokulu’nda, lise öğrenimini ise Hayrullah Kefoğlu Lisesi’nde tamamladı.

1997 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans eğitiminin ardından, 1997 yılında özel sektörde Uygulama Mühendisi olarak meslek hayatına başladı.

1998 yılında İBB İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Hafif Metro Araçları Mekanik Bakım Mühendisi olarak göreve başladı. İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Hafif Metro Mekanik Atölye Şefliği görevini yürütürken askerlik görevi için ayrıldı.

Askerlik dönüşünde, 2002-2013, yılları arasında İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Hafif Metro Ağır Bakım Atölye Şefi olarak çalışırken; 2013 yılında İBB İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Yerli Tramvay Aracı Projesinde Üretim Koordinatörü olarak görevlendirildi. Bu görevin ardından sırasıyla Atölyeler Ağır Bakım Koordinatörü ve Ağır Bakım ve Tedarik Müdürü olarak görev yaptı.

2016-2018 yılları arasında Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünde bitirme tezi ve bitirme projesi dersleri verdi.

2018-2020 yılları arasında teknik işlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken, 2020 Temmuz ayında TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.’de Genel Müdür Danışmanı olarak göreve başladı.

Ekim 2020 tarihinden itibaren İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü olarak görev yapan Ufuk Yalçın, Mayıs 2022 tarihinde TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş’ de Genel Müdür olarak görevlendirildi.

2022/382 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 5 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğüne Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Evli ve 2 çocuğu olan Yalçın, İngilizce bilmektedir.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ