Türkiye’nin Küçük Venedik'i: Eskişehir

Eskişehir Tunç Çağı’na kadar uzanan izleri ile bu ismi almış ve tarihe büyük ışık tutan şehirlerimiz arasında da yerini almıştır.

Türkiye’nin Küçük Venedik'i: Eskişehir

Türkiye’nin olduğu kadar aynı zamanda dünyanın da en eski yerleşim yerleri arasında yer alır. Eskişehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Makedon, Roma ve Bizans gibi kültürlerin önemli şehirlerinden biri olmuştur. 1074 senesinde Selçukluların hâkimiyeti altına girmiştir. Eskişehir Kurtuluş Savaşı'nda işgal altında olan şehirler arasında yer almış ve 20 Mart 1920 senesinde de İngiliz kuvvetlerinden kurtarılmıştır. Halen gelişmeye devam eden şehir özellikle de öğrenci şehri olarak bilinmektedir.

Eskişehir’e gitmek için en uygun zaman bahar ayları olmalıdır. Çünkü şehir kışın çok soğuk yazın ise çok sıcak olmaktadır. Bu nedenle sonbaharın ilk ayları ile ilkbahar ayları bu konuda en ideal zamanlama olacaktır.

Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Türkiye’nin küçük Venedik'i olarak bilinen Eskişehir’de pek çok konaklama alternatifi sizlere sunulur. Özellikle de termal otelleri ile meşhur olan Eskişehir’de bu otelleri tercih edebilirsiniz. Termal havuzları, tecrübeli ve yetenekli masörleri ve eşsiz mimarisi ile Eskişehir içerisinde pek çok 5 yıldızlı otelde bulunmaktadır.

Eskişehir Tarihine Bir Gezinti

Eskişehir’e özellikle günübirlik bir seyahat yapıyorsanız Odunpazarı mutlaka ilk durak yerleriniz arasında yer almalıdır. Kurşunlu Külliyesi ve Tarihi Evler burada yer almaktadır. Eski yapılara merakınız varsa ve Odunpazarı’na dair övgüler duymuşsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Osmanlı zamanından itibaren korunmayı başaran bu evler ve sokaklar, tatilinizde size tarihi bir atmosfer sunacak ve bir günlüğüne sizleri tarihte yolculuğa çıkartacak.

Porsuk Çayı ve Adalar

Eskişehir’e gelip de Porsuk Çayı'nı ve Adalar'ı gezmemek olmaz. Özellikle de yeşile düşkün, sessiz ve sakin bir hafta sonu tatilinde kitabınızı okumak, arkadaşlarınızla hoş muhabbet etmek istiyorsanız Adalar bölgesi tam olarak size hitap etmektedir. Porsuk Çayı etrafında pek çok restoran, kafe ve bar bulunmaktadır. Kapalı alanda oturmak yerine isterseniz de Porsuk Çayı’nın kenarına oturabilirsiniz. Özellikle Eskişehir’in Venedik havasını tatmak istiyorsanız Porsuk Çayı üzerinde yer alan gondol ve bot seferlerini değerlendirebilirsiniz.

Seyit Battal Gazi Külliyesi

Seyit Battal Gazi Külliyesi, Eskişehir’de gezilmesi gereken bir diğer yer olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi yapılar arasında yerini almış olan bu yapı, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yer alıyor. Bizans imparatoru ile yapılan savaşlarda ismi kahramanlıkları ile geçen Seyit Battal gezi adına yapılan bu külliyede çok önemli eserler de ziyaretçilere sunuluyor. Bu yapının aynı zamanda çok hoş ve huzur veren bir mimarisi de vardır. Seyit Battal Gazi Külliyesi içerisinde zikir odası, halife meydanı, kırklar odası, semahane ve ekmek evi yer almaktadır. Külliye 1954 senesinden itibaren ziyaretçilere açık olarak hizmet vermektedir. Bu külliyeye Eskişehir merkezinden kalkan, üzerinde Seyitgazi yazan dolmuşlara binerek gidebilirsiniz.

Eskişehir Midas Anıtı

Kral Midas adına yaptırılmış olan bu anıt, efsaneleri ve hikâyeleri ile Eskişehir’in en dikkat çeken yerleri arasında yerini alıyor. Frigler döneminde yaşamış olan Midas anıtına dikilmiş olan bu anıt görkemli yapısı ile dikkat çekiyor. Bu anıta gitmek için ise Yazılıkaya dolmuşlarını ve Midas Anıtı dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Yazılıkaya Vadisi

Yazılıkaya Köyü tarihi kokusu ile sizlere farklı deneyimler yaşatacak yerler arasında yer alıyor. Friglerin dini merkezlerinden biri olan Yazılıkaya Vadisi, isminden de anlaşılacağı üzere, üzerinde yazıtların yer aldığı kayalardan oluşan bir yerdir. Bu yere aynı zamanda Frig Vadisi de denmektedir. Çevrede aynı zamanda Frig’lerden kalma eserler de yer almaktadır. Antik Çağ’da Eskişehir’de yaşamış olan Frigler taş ve kaya üzerlerine yazılar yazmış ve oymalar yapmışlardır.

Yazılıkaya Vadisi’nde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Arazastiz’dir. MÖ 670 zamanlarında yapıldığı düşünülen bu anıtın isminin önemi, oyulmuş kaya üzerinde okunabilen tek kelime olmasıdır. Frig dili günümüzde halen çözülmeye çalışılan bir dil olduğu için Yazılıkaya Vadisi üzerinde bulunan pek çok yazıt henüz okunamıyor. Yazılıkaya Vadisine gitmek için pek çok alternatif kullanabilirsiniz. Bu vadiye gitmek için üzerinde Yazılıkaya yazan dolmuşlara da binebilirsiniz.

Eskişehir Sazova Parkı

Günübirlik seyahatlerinizde Sazova Parkı ideal bir seçenek olacaktır. Devasa bir alan üzerine kurulmuş olan bu parkın içinde hayvanat bahçesi, su altı dünyası yer almaktadır. Eğlenmek ve farklı şeyler keşfetmek için bu park ideal yerler arasında yer alır. Sazova Parkı, doğa yürüyüşü yapabilir ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Sazova Parkı içerisinde masal şatosu, deney merkezi, uzay evi, minyatür alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Eskişehir’in en büyük olan tematik Sazova Parkı, temiz havası ve yemyeşil manzarası ile gününü en güzel şekilde değerlendirmek isteyenlerin buluştuğu yer olmaktadır. Aynı zamanda Kent Park da Eskişehir’de gezip göreceğiniz yerler arasına ekleyebilirsiniz.

Sanatseverler İçin Eskişehir

Tam bir gezi şehri olan Eskişehir, hem tarihi hem de sanatsal mekânları ile ziyarete gelen pek çok kişiyi memnun etmektedir. Birbirinden farklı konseptlere sahip olan sanat galerileri ile Eskişehir eşsiz müze ve modern sanat kokusunu ziyaretçilere sunar. Eskişehir’e gittiğinizde müze ziyareti yapmak istiyorsanız mutlaka aşağıda yer alan listedeki müzeleri ziyaret etmelisiniz. Düzenli olarak yenilenen bu müzeler hem modern sanat etkinliklerine imza atmakta hem de klasik etkinlikler düzenlemektedir.

 • Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 • Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi
 • Eskişehir Kurtuluş Müzesi
 • Eskişehir Lületaşı Müzesi
 • Eskişehir Havacılık Müzesi
 • Eti Arkeoloji Müzesi
 • Ahşap Eserler Müzesi

Eskişehir’de Kahvaltı

Eskişehir seyahatiniz içerisine Porsuk Çayı kenarında keyifli bir kahvaltıyı mutlaka eklemelisiniz. Burada yer alan restoran ve kafelerde dilediğiniz gibi lezzetli hafta sonu kahvaltınızı yapabileceğiniz gibi aynı zamanda Porsuk Çayı kenarına kuracağınız örtünüzde çok lezzetli ve eğlenceli bir kahvaltı da yapabilirsiniz. Eskişehir yemek fiyatları bakımından uygun fiyatlı olduğu için bütçenizi aşmaz ve düşük fiyata bu kadar lezzetli yemekler yemenin keyfini çıkartabilirsiniz. Eskişehir’de Odunpazarı'nda, Porsuk Çayı'nda pek çok kahvaltı mekânı bulunmaktadır.

Eskişehir’de Ne Yenir

Eskişehir hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile gelen ziyaretçileri mutlu etmektedir. Aynı zamanda tüm bunlara ek olarak Eskişehir yemek kültürü bakımından da zengin olan bir şehrimizdir. Öğrenci şehri olmasından kaynaklı olarak şehir içerisinde pizza, hamburger, döner vb. yiyecekleri hızlıca tüketebileceğiniz pek çok uygun fiyatlı restoran bulunmaktadır. Aynı zamanda Eskişehir mutfağına özgü yemeklerin de yer aldığı yöresel restoranlarda Eskişehir’in en iyi yemeklerinin hazırlandığı yerler arasında yer alır. Eskişehir mutfağına özgü olan hamur işi ve et yemeklerini doyasıya tadabilirsiniz. Bunun için Eskişehir’in en iyi restoranlarını tercih edebilirsiniz. Eskişehir’de yiyebileceğiniz yöresel yemekler içerisinde

 • Yufkalı Büryan
 • Balaban Köfte
 • Çibörek veya çiğbörek
 • Kıygaşa
 • Met helvası
 • Haşhaşlı gözleme

Eskişehir’e Yüksek Hızlı Tren İle Nasıl Gidilir

Eskişehir Yüksek Hızlı Tren seferlerinin yapıldığı şehirlerimizden biri olduğu için, bu şehre hem İstanbul’dan, hem de Ankara’dan yüksek hızlı tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Trenlerin tamamı konforlu ve güvenli olduğu için en kısa sürede Eskişehir’de olabilir, günübirlik veya hafta sonu tatilinizin keyfini daha uzun süre çıkartabilirsiniz.

 

 • Ulaştırma Bakanlığı
 • Tcdd Taşımacılık
 • MARMARAY
 • INTERRAIL
 • TURASAŞ