Huzur Kokan Şehrimiz: Konya

Konya özellikle yöresel mutfak kültürüyle, müzeleriyle, manevi değerleri ile huzuru bulabileceğiniz şehirlerimizin başında gelmektedir.

Huzur Kokan Şehrimiz: Konya

Konya özellikle yöresel mutfak kültürüyle, müzeleriyle, manevi değerleri ile huzuru bulabileceğiniz şehirlerimizin başında gelmektedir. Her yıl yerli ve yabancı ziyaretçi akınına maruz kalan Konya sahip olduğu değerler ile gezilmesi ve görülmesi gereken yegâne yerler arasında yerini almıştır. Artık teknolojinin ilerlemesi ile birlikte Konya’ya geziler kolaylaşmış, Eskişehir, İstanbul ve Ankara illerinden hızlı tren ile günübirlik Konya’yı gezme şansı insanlara sunulmuştur. Yani evinizde otururken canınız istediği zaman hızlı tren kullanarak Konya’ya bir ziyaret yapabilir, müzeleri ziyaret edebilir, nefis Konya mutfağını tadabilirsiniz. İstanbul’dan yüksek hızlı tren ile ortalama 4 buçuk saat içerisinde Konya’ya varabilir, Ankara’dan yüksek hızlı tren ile ortalama 2 saat içerisinde Konya’ya varabilir ve son olarak Eskişehir’den yüksek hızlı tren ile 1 saat 45 dakika içerisinde Konya’ya varabilirsiniz.

Konya’da Nereler Gezilmeli-Görülmeli

Konya Tren İstasyonu şehir merkezine 10 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Bu nedenle trenden indikten sonra eğer direkt olarak ilçelere gitmeyeceksiniz, merkezden başlayarak gezmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz istasyondan belediye otobüsleri kalkmaktadır, bu otobüslere binerek Mevlana Müzesine gidebilirsiniz. Bu otobüs ile aynı zamanda stadyum, Atatürk Evi, Konya Katolik Kilisesi, Alaaddin Tepesi, İplikçi Camisi (Mevlana’nın öğretmenlik yaptığı camii), Konya Valiliği, Şerafettin Camisi, Sultan Selim Camisi (Konya Selimiye Camisi), İstiklal Harbi Şehitleri Anıtı ve Yusuf Ağa Kütüphanesi’ni gezebilirsiniz.

Konya Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi Kültür Bakanlığı’na bağlıdır ve girişi herkese ücretsizdir. Bu müze üç kısımdan meydana gelmiştir. Bu kısımlar avlu, bahçe ve dergâhtır. Aladdin Keykubat kendi sarayının gül bahçesi kısmı olan bu bahçeyi 1218 senesinde Mevlana’nın babası olan Bahaeddin Veled’e vermiştir. Bahçeden avluya geçilirken kullanılan kapının ismi Çelebiler kapısıdır. Avlunun içerisinde Selsebil Çeşmesi, 17 adet çile odası, Şeb-i Arus Çeşmesi, neyzen mezarlığı, matbah yani mutfak, şadırvan, 1 tane kümbet mezarlığı ve avlu mezarlığı bulunmaktadır. Dergâha ise avludan açılan Tilavet Odası kapısından girilir. Dergâh içerisinde dört bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler Huzur-u Pir, Tilavet Odası, Semahane ve Mescit bölümleridir. Mescit bölümünde yer alan kapıdan avluya çıkılmaktadır. 2014 senesine Dervişler Kapısı’nın yanına yeni bir kapı açılmıştır. Bu kapı ile birlikte Mevlana Müzesi’nin yeni bir çıkış kapısı olmuştur. Müze bahçesinin içerisinde hediyelik eşya satışı yapan yerler ve kafeterya yer almaktadır.

Karatay Müzesini Ziyaret

Aladdin Tepesi’ne doğru giderken, yol üzerinde yer alan Karatay Medresesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Karatay Müzesi olarak kullanılan ve çini eserlerin sergilendiği bu medrese, Kültür Bakanlığı’na bağlı olan bir müzedir. Çini Eserler Müzesi olarak kullanılmakta olan müzenin içerisinde görülmesi gereken önemli çini eserler yer almaktadır. Müzeye girişlerde Müze Kart geçerlidir. Özellikle müze içerisinde

Konya’da Önemli Türbeler

Mevlana Müzesi’ni gezdikten sonra sizi daha birçok huzur kokan ve tarihi ile büyüleyen yer beklemektedir. Mevlana Müzesinden sonra Şerafettin Türbesini ziyaret edebilirsiniz. Bu türbe meydanda bulunmaktadır ve yer seviyesinde küçük bir havuzu vardır. Havuzun derinliği 5 cm’dir. Havuzun içinde Mevlana’nın sözleri yazılmıştır. Şerafettin Bey Türbesinden sonra Şerafettin Camisini ziyaret edebilirsiniz. Ardından Şems-i Tebriz’i Camisi ve Türbesine gidebilir burada Mevlana için çok değeri olan sohbet arkadaşı, gönül dostu olan Şems-i Tebrizi’yi ziyaret edebilirsiniz. Şems-i Tebrizi’nin yanında yer alan Emir İshak Bey Türbesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Selçuklu Dönemi çinilerinin eşsiz örnekleri yer almaktadır. Karatay Medresesi’ndeki çini eserler arasında özellikle de Kubad Abad Sarayı’ndan getirilen Anadolu Selçuklu Dönemi çinileri görülmeye değerdir. Yapının içerisinde büyük bir havuzda yer almaktadır. Müzenin içerisinde yer alan çinilerde özellikle Orta Asya tipindeki insan yüzlerinin resmedildiğini görebilirsiniz. Müze içerisinde Celaleddin Karatay Türbesi de yer almaktadır. Bu çini müzesi de Konya’ya gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken ilk yerler arasında önemini korur.

İnce Minerali Medrese Müzesi

Karatay Medresesinin ardından İnce Minerali Medrese Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Kültür Bakanlığı’na bağlı olan bu müzede de müze kartı kullanabilirsiniz. Bu müzenin diğer bir ismi de Taş ve Ahşap Eserler Müzesi'dir. Konya ve civarında toplanmış olan ahşap oyma, kakma ve yakma eserler ile birlikte bezeme, işleme, kabartma taş eserlerin bulunduğu bir müzedir. Müze binasının içerisindeki odalarda motifli ve yazılarla işlenmiş taş ve ahşap eserler bulunur. Bina içerisinde aynı zamanda havuzda yer almaktadır.

İzzet Koyunoğlu Müzesi

Bu müze içerisinde genellikle Konya kültürüne ait olan pek çok eseri ve ürünü görebilirsiniz. Oldukça eğlenceli ve şaşırtıcı bir müze olması itibari ile Konya’da gezilmesi gereken yerler arasında yer almalıdır. Müze içerisinde kıyafet, tığ işi halılar, kilimler, silah, mineraloji fosiller (taş fosiller), Konya’nın eski fotoğrafları, doldurulmuş hayvanlar, arkeolojik eserler, eski para koleksiyonları, tablolar yer almaktadır.

Alaaddin Tepesi

Konya’ya gidip de görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri de Aladdin Tepesi’dir. Konya’nın en bilinen yerleri arasında yer alan Alaaddin Tepesi şehrin tam göbeğinde yer alır. Önemini ise suni bir tepe olmasından almaktadır. Roma-Bizans Dönemi'nde tepenin olduğu yerde bir kale bulunmaktadır. Tepeye merdivenli bir yoldan çıkıyorsunuz. Yolu tamamladığınızda eski sarnıcı görebilirsiniz. Sarnıcın yanında ise Aladdin Camisi yer almaktadır. Cami’nin iç avlusunda iki adet kümbet mezar bulunmaktadır. Bu Cami’nin yanında saray kalıntılarına rastlamak ise mümkündür. Alaaddin Tepesi Konya halkının kendi emekleri ile toprak doldurarak yapmış olduğu bir tepedir. Tepenin arkasında bahçe ve park yer alır. Tepeden yine merdivenler yardımı ile inebilirsiniz. Merdivenlerden indikten sonra karşınızda İnce Minerali Medrese'yi görebilirsiniz.

Konya’dan dönüşünüzde sevdiklerinize eşyalar götürebilir özellikle Konya’ya özgü olan hurma şekeri, Konya şekeri, Mevlana ve Konya figürlü eşyalar ve panolar satın alabilirsiniz. Yüksek hızlı treninizin kalkış saatinden bir yarım saat önce tren garında olmanızı tavsiye ederiz. Güzel, dolu dolu bir seyahatin ardından en kısa sürede, konforlu bir şekilde seyahat ederek şehrinize yeni bir tat almış olarak geri dönmüş olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Biletlerinizi TCDD Taşımacılık online bilet sistemi üzerinden alabilirsiniz.

Konya’ya Özgü Yemek Kültürü

Konya yemek kültürü bakımından en zengin yol şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Günübirlik Konya’ya yapacağınız seyahatlerde veya hafta sonunu değerlendirmek istediğiniz zamanlarda Konya’nın meşhur olan yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Bu yemekler içerisinde Konya tandır, Konya etli ekmek, bıçak arası yemekleri, höşmerim ve saç arası tatlısı en meşhurlarıdır.

Konya’ya Yüksek Hızlı Tren Bileti Nasıl Alınır?

Hafta sonu Konya’ya yüksek hızlı tren ile seyahat ederek, hafta sonunuzu renklendirebilir, farklı bir kültürle tanışarak bir yeri daha görmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Seyahatlerinizi planladıktan sonra, seyahat tarihinizden bir hafta öncesinde biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Kalkış saatinizde tren garından bilet ve güvenlik kontrolü yapıldıktan sonra hareket edersiniz. Treniniz yolcu durumuna göre bazı istasyonlarda durmakta, bazılarında ise durmamaktadır. Bazı istasyonlara durulmadan devam edilen yolculuklarda, seyahat süresinden daha erken Konya’da olabilir ve daha fazla yer gezebilirsiniz. Treniniz tren hattı boyunca farklı kilometre hızlarına ulaşmaktadır. Güvenli ve konforlu bir seyahatin yanında zamandan da kazanacağınız bir seyahat sizleri bekliyor.

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ