FlexiPass İle Balkanlar Macerası

Flexipass herkesin yakından merak ettiği ve araştırma yaptığı konulardan biri olmaktadır. Balkanlarda size eşsiz imkânlar sunan ve ekonomik bir şekilde Balkan yolculuğu yapmanızı sağlayan bu yöntem sayesinde seyahatinizin keyfini doyasıya çıkartmanız mümkün. Peki, nedir bu Flexipass ve nasıl kullanılır? Sizler için tüm bilgileri ve bu eğlenceli seyahat bilgilerini tek bir yazı altında topladık.

FlexiPass İle Balkanlar Macerası

FlexiPass İle Balkanlar Macerası

Flexipass herkesin yakından merak ettiği ve araştırma yaptığı konulardan biri olmaktadır. Balkanlarda size eşsiz imkânlar sunan ve ekonomik bir şekilde Balkan yolculuğu yapmanızı sağlayan bu yöntem sayesinde seyahatinizin keyfini doyasıya çıkartmanız mümkün. Peki, nedir bu Flexipass ve nasıl kullanılır? Sizler için tüm bilgileri ve bu eğlenceli seyahat bilgilerini tek bir yazı altında topladık.

Yunanistan

Flexipass ile seyahat edebileceğiniz yerler arasında ilk sırada yer alan Yunanistan Akdeniz ülkeleri içerisinde yer alan ülkelerden biri olarak eşsiz bir deneyimi size sunacaktır. Flexipass ile istediğiniz her Balkan ülkesinden veya Türkiye’den seyahatinize başlayabilirsiniz. Yunanistan’daki maceranıza ise Atina’da başlayabilirsiniz. Antik Yunan’dan itibaren günümüzde kadar güzelliğini kaybetmeden devam ettiren ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Atina hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi yapıları ile sizleri büyüleyecektir. Yıllar geçtikçe güzelleşen bu başkent kültür ve turizm açısından harika bir şehirdir. Özellikle de mitolojik tanrıların ve efsanelerin de başkenti olarak sayılan Atina tarihi ile sizleri cezbetmeyi başaracaktır. Yunanistan’a giderek hem farklı bir yer görmenin keyfini çıkartabilir hem de komşu ülkemizin yaşam şekillerini yakından gözlemleyebilirsiniz.

Bosna-Hersek

Balkanlarda kültürel anlamda en önemli şehirler arasında yer alan Saraybosna, etnik köken ve din açısından çeşitlilik gösteren bir nüfusa sahiptir. Hristiyanlar, Müslümanlar ve Museviler Saraybosna içerisinde yıllarca bir arada yaşamıştır. Bu nedenle bölge içerisinde çok sayıda cami, Ortodoks ve Katolik kilisesi, sinegog görebilirsiniz. Din çeşitliliği ve ibadet yerleri bakımından zengin olan bu bölge Avrupa’nın Kudüs’ü olarak da anılmaktadır. Saraybosna her yıl binlerce Türk ziyaretçiyi ağırlayan bir şehir olmuştur. Hatta balkan maceranızda size en yakın ve samimi gelecek şeyler arasında, Saraybosna sokaklarında konuşulan Türkçe konuşmalar olacaktır. Türkçe tabelalar ve menüler ise dikkatinizi hemen çekecektir. İstediğiniz süre ile Bosna-Hersek gezinizi uzatabilirsiniz. Tabii ki biletinizin gün süresine bağlı kalarak.

NİŞ (NİŠ) Gezisi

Flexipass ile seyahat ettiğiniz Balkan ülkelerinden biri olan Sırbistan içerisinde yer alan Niş şehri eski bir yerleşim yeri olması itibari ile görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Novi Sad’dan ve Belgrat’tan sonra üçüncü büyük Sırbistan şehri olan Niş, tarih boyunca Batı ve Doğu arasında köprü görevi görmüştür. Şehrin bir diğer önemi de İstanbul’un kurucusu olan ilk Bizans Kralı olan Büyük Konstantin’in doğduğu şehir olmasıdır.

Belgrad

Flexipass ile Belgrat’ta bir maceraya atılabilirsiniz. MÖ 6200 yılına ait yaşam izlerine rastlanan, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarih kokan bu şehirde Roma, Daçya, Bizans ve Osmanlı imparatorluğu hüküm sürmüştür. Tarih sahnesinde önemli yerlerde oynayan ve önemli antlaşmalara konu olan şehirde gezmek sizlere inanılmaz bir heyecan verecektir. 3 kilometrelik bir alan üzerine kurulmuş olan şehirde pek çok gezilecek yer vardır. Sırbistan’ın başkenti olan bu şehirde elinize harita alarak kendinizi maceranın göbeğine bırakabilirsiniz. Şehrin en batısından en doğusuna kadar pek çok gezilecek yer bulunuyor. Bunlar arasında mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında Museum of Aviation, Nikola Tesla Museum, Kalemegdan Park & Belgrade Fortress, Askeri Müze ve Pobednik anıtı, Ruzica Kilisesi yer alıyor.

Novi Sad Gezisi

Gezmeye doyamayacağınız Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novi Sad Belgrat’tan sonra en büyük ikinci şehirdir. Kelime anlamı olarak bağ ve yeni bahçe anlamına gelen isimleri ile Navi Sad, 1694 senesine Tuna Nehri kıyısına Sırp tüccarlar tarafından kurulmuştur. Günümüzde ise Endüstrinin, kültürün ve finans dünyasının başkenti olarak kabul edilmektedir. Novi Sad’ın merkezine gittiğinizde ilk dikkatinizi çekecek nokta Özgürlük Meydanı olacaktır. Meydanın çevresine caddeler ve publar yer almaktadır. Gezinizin bu kısmında eğlenceli ve romantik fotoğraflar çekinebilirsiniz. Meydanın tam ortasında yer alan şehrin sembolü niteliğindeki Meryem Kilisesi yer almaktadır. Görülmeye değer ve önemli yerler arasında yer alan bu yapının çevresinde diğer tarihi yapıları da gezebilirsiniz.

Petrovaradin Bölgesi ve Petrovaradin Kalesi

Sırbistan içerisinde gezinizi sürdürürken Novi Sad ana meydanından yaklaşık olarak 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra Petrovaradin bölgesine ulaşabilirsiniz. Novi Sad’a bağlı olan bu bölge de size farklı deneyimlerin kapısını açacaktır.  Özellikle de bu 15 dakikalık yürüyüş sizler için farklı kültürel deneyim yaşamanız çok iyi olacaktır. Yürüyüşünüz sırasında Avusturya-Macaristan dönemine ait neo-rönesans mimarisinden kendinizi başka bir mimari yapıya geçerken görebilirsiniz. Bu eşsiz zaman yolculuğu macerasını denemenizi tavsiye ederiz.

Festivaller

Flexipass ile yapacağınız tren seyahatlerinizin tarihlerini Balkanlarda yapılan müzik festivallerine göre ayarlayabilirsiniz. Fakat bunun için Flexipass seyahat hakkınızı yer bulabilmek açısından çok önceden almanızda fayda var. Bu festivaller arasında ünlü olanlardan biri de EXIT Festivalidir. Ünlü ve en iyi müzik festivallerinden olan bu festival Petrovaradin Kalesinde yapılmaktadır. Eşsiz bir maceranın kollarına kendinizi bırakabilirsiniz.

Flexipass Nedir?

Flexipass Balkan ülkelerinde geçerli olan demiryolu seyahat kartıdır. Oldukça ekonomik bir şekilde size Balkanlarda demiryollarında seyahat etme hakkını sunar. Balkan Flexipass ile üye olan demiryolu operatörleri içinde iki ay süre içerisinde seçiminizi yaptığınız gün kadar sınırsız tren seyahati yapmanız mümkün olur.

Flexipass Nasıl Kullanılır?

Flexipass kullanabilmek için öncelikle bu karta sahip olmanız gerekecektir. Bunun için bilet satış ofislerinde size verilen formda isim, pasaport numarası, istenilen kart gibi (gün sayısı belirtilerek), doğum günü bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Ücretini ödedikten sonra ise bu karta sahip olabiliyorsunuz. Seyahat yapacağınız zaman ilk sayfaya seyahat edeceğiniz günü ve ayı girmeniz gerekiyor. İkinci sayfaya ise kullandığınız her treni yazmanız gerekiyor.  Trenlerin kalkış saatini ve tarihini belirtmeniz gerekiyor.

Flexipass İle Nereleri Gezebilirsiniz?

Flexipass iki ay süre boyunca size eşsiz bir tren seyahati yaşatacaktır. Balkan Flexipass ayrıcalığı ile Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye içerisinde demiryollarını kullanabilirsiniz. Flexipass ücretlerini bilet satışının yapıldığı ofislerden ve TCDD Taşımacılık telefon numaraları üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Flexipass İle Seyahat Ayrıcalığı

Flexipass ile seyahat ederken bir takım önerileri de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Örneğin kart üzerindeki kullanım bilgilerini, trene biner binmez doldurmanız gerekiyor. Bilet kontrolünden önce yapılan eksiksiz bilgiler ceza ödemek durumundan kurtarabilir. Flexipass seyahati size pulman koltuklarda ücretsiz seyahat hakkı vermektedir. Yataklı ve kuşetli vagonlar için ek ücret talep edilmektedir. Özellikle de çok yoğun olan uluslararası trenlerde ve ana hat trenlerinde koltuğunuzu garanti altına almak için rezervasyon yaptırmanız gerekir. Bu sayede seyahatinizi garanti altına almış oluyor ve gecikmeler yaşamıyorsunuz.

Balkan Flexipass’ın Geçerli Olduğu Operatörler

 • Bulgaristan Demiryolları
 • Yunanistan Demiryolları
 • ATTICA Group (Yunanistan-İtalya feribot operatörü)
 • Bosna Hersek Demiryolları
 • Karadağ Demiryolları
 • Regio Trans (Romanya özel tren operatörü)
 • Makedonya Demiryolları
 • Sırbistan Demiryolları
 • TCDD

Flexipass Nereden Alınır?

Balkan Flexipass almak için TCDD Taşımacılık tarafından izin verilen gişeleri kullanabilirsiniz. Bunun için TCDD Taşımacılık telefon numarası üzerinden irtibata geçebilir ve adresinize en yakın olan Flexipass alma gişesini, ofisini öğrenebilirsiniz.

 

 

 • Ulaştırma Bakanlığı
 • Tcdd Taşımacılık
 • MARMARAY
 • INTERRAIL
 • TURASAŞ