UDH BAKANI ARSLAN, 15 YILDA ULAŞIM SEKTÖRÜNE 352 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuk olarak katıldığı ve yüksek hızlı trende çekimleri gerçekleştirilen ve 20 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan “Yüksek Profil” adlı programda, Bakanlığın projeleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
22/08/2017 02:41

UDH BAKANI ARSLAN, 15 YILDA ULAŞIM SEKTÖRÜNE 352 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK

UDH Bakanı Arslan, “Türkiye dünyada büyük projelerde taşeron değil, yüklenici olarak yer alıyor, ülkemiz örnek alınıyor, gıpta ile bakılıyor.”

Arslan:” Biz insanımızın rüyalarını gerçekleştirdikçe, onlar da bizim bu rüyaları gerçekleştirdiğimize inandıkça daha fazlasını istiyorlar. Haklarıdır.”

Arslan:” Türkiye’nin her tarafını modern, konforlu hızlı demirağlarla ördüğümüzde, ülkemizin herhangi bir yerindeki insanımız en fazla bir şehirde aktarma yaparak ülkemizin her yerine gidebilecek.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuk olarak katıldığı ve yüksek hızlı trende çekimleri gerçekleştirilen ve 20 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan “Yüksek Profil” adlı programda, Bakanlığın projeleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

 

“15 yılda sektörümüze 352 milyar Türk Lirası yatırım yaptık.”

Bakan Arslan şu açıklamalarda bulundu: “15 yıldır ulaştırmacılar açısından söylersek çok şey yaptık. Ülkemizin Asya ile Avrupa kıtaları arasında köprü konumunda olduğunu düşünürseniz, bunun hakkını verme adına çok işler yaptık. Çok iş de yapacağız. Dünya taşımalarının Türkiye üzerinden yapılabilmesi için çok işler yaptık. Sadece yolcularımız açısından bakarsanız ülke insanımızın sadece seyahat konforu değil, yük taşımacılığı ve bunun sanayiye, endüstriye ve ekonomiye yansımasına bakarsanız da çok mesafe kat ettik. Bu mesafeleri katederken Türkiye’yi bir ucundan bir ucuna ulaştırabilirken ulaşım ve iletişim anlamında seyahat süresini kısaltıyor, erişimi kolaylaştırıyor, buluşmayı kolaylaştırırken bugüne kadar bu sektöre tam 352 milyar Türk Lirası, eski parayla 352 katrilyon para harcandığı düşünüldüğünde, geçmişe dönersek IMF kapılarında birkaç milyon para için hükümetlerin gezdiği dönemleri düşünürseniz, 352 milyar lira çok büyük para. Bu parayı insanımızın ulaşması, erişmesi adına harcadık ve daha da fazlasını harcayacağız.”

 

“Marmaray ve Avrasya Tüneli’nin bileşimi diyebileceğimiz Üç Katlı İstanbul Tüneli’ni gerçekleştireceğiz.”

İnsanımızın tüm ulaştırma modlarını, treni, denizyollarını, havayollarını, karayollarını kullanırken, iletişimi kullanırken nereden nereye geldiğimizi gördüğünü belirten Arslan, “Kat etmemiz gereken çok daha fazla mesafe var. Çünkü biz geçmişte dünyayı takip ederken, bugün dünya ile beraber yeni teknolojileri dünya ile birlikte geliştiren ve bunları ulaşım türlerinde kullanan bir ülke haline geldik. Bu nedenle insanlarımızın beklentileri daha yüksek. Bunun da sebebi 100-150 yıllık rüyalarımız olan Marmaray’ı,  Avrasya Projesi’ni, Osman Gazi Köprüsü’nü,  Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, bunun gibi birçok projeyi gerçekleştirdik. Daha birkaç gün önce Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Ovit Tüneli’ndeydik. 14 kilometre, 14 bin metrelik bir tünel yapıyoruz. Bu tünel ile Karadeniz’i İç Anadolu’ya, oradan güneye kesintisiz bağlamış oluyoruz. Karadeniz insanımız bu projenin 100 – 150 yıllık rüyaları olduğunu söylüyor. Biz bu rüyaları gerçekleştirdikçe onlar da bizim bu rüyaları gerçekleştirdiğimize inandıkça daha fazlasını istiyorlar. Haklarıdır. Nedir daha fazlası? Yüksek hızlı tren ağlarını Türkiye’nin her yerine yaygınlaştırmaktır. İstanbul’da Marmaray ve Avrasya Tüneli’nin bileşimi diyebileceğimiz Üç Katlı İstanbul Tüneli’nin gerçekleştirilmesidir. Yine dünyanın içinden deniz geçen tek kenti İstanbul. Boğaziçi gerçekten bir inci. Bu inciye sahip çıkabilmek özellikle petrol nakliyatından doğacak tehlikeleri önlemek için Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacak yeni proje,  Kanal İstanbul Projesi’ni de yapacağız. Türkiye bugüne kadar yaptığı büyük projelerle tüm dünyaya göstermiştir ki büyük projeleri gerçekleştiriyor, gerçekleştiremeyeceği proje yok. İnsanımız da bize inanıyor ve güveniyor. Kanal İstanbul’u yaparak, demiş olacağız ki ülkemizin ihtiyacı var ise zorluk derecesinin önemi yok gerçekleştiriyoruz, onu da gerçekleştireceğiz.“ diye konuştu.

 

“Tren yolculuğu konforlu, keyifli, güzel bir yolculuk. “

Yolcuların yeni demiryolu hatları konusunda sorduğu sorulara da cevap veren Arslan, “Tren yolculuğu çok keyifli bir yolculuk, çok güzel bir yolculuk, toplu taşımada çok konforlu bir yolculuk, bir kapıdan bir kapıya gitme konusunda sunduğu avantajlar var. Ancak çok daha önemlisi¸ eğer ülkenin her yerinde tren ağlarını birbirine bağlarsanız, erişimi kolaylaştırırsanız, daha fazla tercih edilir hale gelir.” diye belirtti.

Bugün Ankara-Eskişehir- İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı tren hatlarında taşınan yolcu sayısının 30 milyonu aştığını, bunların kolaylığını yaşayan insanımızın YHT’lerin Türkiye’nin her yerine yayılmasını istediğini söyledi.

 

Türkiye’nin her yerini modern, konforlu hızlı demir ağlarla öreceğiz. Ülkemizin her yerindeki insanımız bu konfora kavuşmuş olacak.”

Arslan, “Ülke nüfusunun yüzde 33’üne hitap eden, Kocaeli ve Bilecik ile birlikte altı ilimizi bağlayan bu ağların geliştirilmesi ve genişletilmesi lazım ki Türkiye’mizin her yerindeki insanımız yüksek hızlı trenlerin bu konforundan yararlanabilsin.  Onun için Ankara-Sivas yüksek hızlı tren inşası devam ediyor. İnşallah 2018 sonu 2019 başı hizmete girmiş olacak. Ağı, biraz daha doğuya götürmüş olacağız. Ankara-İzmir arası ki Polatlı- Afyonkarahisar –İzmir’dir. Bütün güzergâhlarında çalışma devam ediyor. Hedefimiz 2019’da bitirmek. Bursa’yı Bilecik üzerinden gerek İstanbul gerekse Ankara’ya bağlamak adına proje çalışmamız devam ediyor. Bunlar inşası devam eden projeler… Ayrıca hattı Karaman’a kadar uzatma çalışmamız var. Proje bitti. Elektrik, sinyal işi var. Yakın zamanda o da bitecek. Bununla yetinmeyeceğiz Karaman’ı Adana, Mersin oradan Şanlıurfa, Gaziantep’e kadar uzatacak çalışmalarımız da devam ediyor. Yine Sivas’ı Kars’a uzatacak, Erzincan’ı Trabzon’a, Ankara, Kırıkkale, Çorum Samsun’a kadar uzayacak projelerimiz var. Güney istikametinde de Şefaatli’den Kayseri’ye; Erzincan’dan Muş’a; Sivas’tan Elazığ’a, Malatya’ya, Mardin’e, Diyarbakır’a; Türkiye’nin her tarafını modern konforlu hızlı demir ağlarla örerek, ülkemizin herhangi bir yerindeki insanımız en fazla bir şehirde aktarma yaparak ülkemizin her yerine gidebilsin. Ayrıca, bu sene ihale edeceğimiz proje ise Halkalı-Kapıkule’dir. Yani ülkemizin hızlı tren sistemini Avrupa’ya bağlayacak hattı da inşa edeceğiz. Böylece, ülkemizin her yerini hızlı tren ağlarıyla örmüş olacağız.”

 

“BTK ile yük taşıması iki katına çıkacak.”

Bakü-Tiflis Kars Demiryolu Projesi’nin tamamlandığında yük taşımacılığının iki katına çıkacağına dikkat çeken Arslan, Marmaray’ın sadece İstanbul’a hizmet veren bir proje olmadığını, Asya ile Avrupa’yı denizin altından birbirine bağlandığını, Kapıkule-Halkalı ile birlikte Londra’dan kalkan bir trenin Çin’e kadar kesintisiz gidebileceğini, eksik halkası olan Kars sonrasında ise BTK ile birlikte Demir İpek Yolu’nu Anadolu üzerinden kesintisiz hale geleceğini vurgulayarak şunları söyledi:” Ağların gelişmesiyle birlikte, komşu bölgelere yolculuklar; kültürün, beşeri ilişkinin gelişmesi açısından çok önemli. Ama dünyada çok ciddi yük taşıması var, bundan kaynaklanan çok ciddi ekonomik girdi ve gelir var. Yük taşımasının “Orta Koridor” olarak diye tanımlanan Türkiye üzerinden Londra’dan Çin’e kesintisiz bir taşıma, sadece trenlerin geçişi ülkemize çok ciddi gelir sağlayacak. Bununla yetinmeyeceğiz. Bu güzergâh üzerinde birçok lojistik merkez yapıyoruz. Buraları limanlara da bağlamış olacağız. Bu yükler buradan Ortadoğu’ya, Karadeniz’e, Afrika’ya ulaşabilecek. Ülkemizde demiryolu ile taşınan yükler ve bu yüklerden kaynaklanan ciddi bir pazar oluşacak. Şu anda 26.5 milyon ton yük taşıması yapıyoruz. BTK ile bunu iki misli artırmış olacağız. Dolayısıyla, bu proje çok önemli bir proje.”

Türkiye’nin geçmişte diğer ülkeleri izleyen bir ülke olduğunu, artık son dönemde dünya ile eş zamanlı teknoloji üretilerek kullanıldığını, önceden yurt dışı projelerde taşeronluk yapılırken, şimdi işveren olarak dünyanın birçok yerinde büyük altyapı projelerinin gerçekleştirilerek ülkemize döviz kazandırıldığını ve Türkiye’nin örnek alındığını ve gıpta ile bakıldığını belirtti.  

 

“Görme engelliler için sesli kitap okuma sistemi hizmete girecek.”

Arslan, yüksek hızlı trenlerde yolcuların memnun olduğunu, YHT’lerde eğlence sistemi, kablosuz internet hizmetinin bulunduğunu, ayrıca engelli vatandaşlar için birçok imkânın ve kolaylığın sunulduğunu, trenlerde yemek hizmeti sunmanın mümkün olduğunu belirtirken, görme engelli vatandaşlar için sesli kitap okuma sistemi üzerinde çalışıldığını açıkladı.

 

“Çevre sadece çevrecilerin işi değil, hepimizin işi.”

Yerli ve milli vagon, yüksek hızlı tren yapma konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Arslan, projelerde çevreyi de önemsediklerini, ulaşımı kolaylaştırmaları sonucunda yılda 10.5 milyar lira tasarruf edildiğini, yıllık parasal karşılığı 6 milyar lira olan 1 milyon 600 bin ton akaryakıt tasarrufu sağlandığını, yılda 3 milyon 260 bin ton emisyon salınımının azaltıldığını, böylece çevreye verilebilecek zararın azaltılarak geleceğe daha iyi bir çevre bırakılacağını söyledi.

Program çekimi için yüksek hızlı trenle Sincan’a kadar yolculuk eden UDH Bakanı Ahmet Arslan’a yolcular büyük sevgi gösterdi, ulaşım ve iletişim yatırımları konusundaki memnuniyetini dile getirdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ