BAKAN ARSLAN: YILDA ULAŞIMA YAPILAN YATIRIM KADAR TASARRUF SAĞLIYORUZ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 06 Ağustos 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Bakanlığın projeleri ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
08/08/2017 01:56

BAKAN ARSLAN: YILDA ULAŞIMA YAPILAN YATIRIM KADAR TASARRUF SAĞLIYORUZ

BAKAN ARSLAN: SADECE İSTANBUL’A DEĞİL, ANADOLU’NUN HER YERİNDE MEGA PROJELER YAPIYORUZ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 06 Ağustos 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Bakanlığın projeleri ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bir Yılda Ulaşımda Zaman Tasarrufunun Parasal Karşılığı 10.5 Milyar TL

Yürütülen projelerde çevreye önem verdiklerini, Avrasya Tüneli’nde olduğu gibi dünyadan ödül kazandığını, çevreci bir havalimanı özelliğine sahip İstanbul Üçüncü Havalimanı için “Sürdürülebilir Altyapı Enstitüsü” ne başvuru yapıldığını vurgulayan Bakan Arslan, "Ulaştırma yatırımları sonucunda yolların kısaltılması, sistemin güçlendirilmesi ve ulaşımın kolaylaşması ile yılda 283 milyon saat zaman tasarrufu sağladık. Zamanın para olduğu düşünüldüğünde, bunun parasal karşılığı 10.5 milyar liradır.” dedi.

Her Projede Çevreye Hassasiyet Gösteriyoruz

Bakan Arslan ayrıca bu yatırımlarla yıllık parasal karşılığı 6 milyar lira olan 1 milyon 600 bin ton akaryakıt tasarrufu sağlandığını, yılda 3 milyon 260 bin ton emisyon salınımının azaltıldığını, böylece çevreye verilebilecek zararın azaltılarak geleceğe daha iyi bir çevre bırakılacağını belirterek şunları söyledi: "Tüm bu artılarla yılda toplam 17 milyar liralık tasarruf sağlıyoruz. Yıllık yapılan yatırım tutarı kadar, her yıl bu yollara harcadığımız para kadar tasarruf sağlıyoruz. İnsanımızın bugünkü hayatını kolaylaştırmak sorumluluğumuz. Geçmiş kültürümüze sahip çıkıp, birlikte geleceğe taşımak sorumluluğumuz, daha iyi bir geleceği gelecek kuşaklara bırakmak sorumluluğumuz. Bu noktada biz de her projede çevreye hassasiyet gösteriyoruz” dedi.

Ankara’dan Haydarpaşa 3 saat, Halkalı 3.5 saat

Türkiye ekonomisine güvenin devam ettiğini ve projelerde finansman sıkıntısının olmadığına dikkat çeken Bakan Arslan, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Trenin hangi tarihte Avrupa kıtasına geleceğine ilişkin soruya özetle şu açıklamalarda bulundu: "Marmaray Projesi kapsamında Gebze- Halkalı banliyö hattı metro standardına getiriliyor. Bir üçüncü hat daha yapılıyor. Bu hattan yüksek hızlı trenler ve geceleri yük trenleri işletilecek. 2018 yılı sonunda yolcuların tüm ihtiyaçlarına cevap veren Ankara YHT garından hareket eden yüksek hızlı trenler Haydarpaşa’ya 3 saatte ve Halkalı’ya 3.5 saatte ulaşacak.”

Sivas- İstanbul 2018 Sonunda 5 Saat

İnşası devam eden Ankara - Sivas yüksek hızlı demiryolu hattının 2018 sonunda işletmeye açılmasının hedeflendiğini söyleyen Arslan, böylece Ankara – Sivas arasındaki seyahat süresinin 2 saate, Sivas- Haydarpaşa’nn 5 saate, Sivas- Halkalı’nın 5.5 saate düşeceğini belirti.

Halkalı – Kapıkule Hızlı Tren Projesi Bu Yıl İhale Edilecek

Halkalı – Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin bu yıl ihalesinin yapılacağı müjdesini veren Arslan, bu hattın 2023 yılına kadar, yani 5 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü ve doğudan çıkan bir trenin kesintisiz Londra’ya kadar gitmesinin mümkün olacağını söyledi.

400- 500 Kilometrenin Altındaki Seyahatlerde YHT Tercih Ediliyor

Yüksek hızlı trenlerin uçakla yarışır hale geldiğine ve aralarında rekabetin olacağına dikkat çeken soru üzerine Arslan; "Demiryolu serbestleşti arz/talep dengesine göre fiyatlar belirli bir dengeye gelecektir. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi 400-500 kilometrenin altındaki seyahatlerde hızlı tren ve yüksek hızlı trenler tercih edilmektedir. Ankara- İstanbul arasındaki seyahatlerde yolcuların yüzde 15’i YHT’yi tercih ediyor, bunu yüzde 40’lara çıkarmak istiyoruz. Bu oranlar Eskişehir’de yüzde 78, Konya’da yüzde 66’ya ulaştı." diye konuştu.

İstanbul Üçüncü Havalimanı Diğer Kentiçi Raylı Sistemlerle ve YHT ile Entegre Olacak

Günde üç vardiya esasına göre 30 bin kişinin çalıştığı, 10 milyar Euro’luk İstanbul Üçüncü Havalimanı Projesi konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Arslan, yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek olan havalimanı inşasının yüzde 60 oranında tamamlandığını,  ilk uçağın Şubat 2018’de ineceğini, testlerin ardından 90 milyon yolcuya hizmet verecek olan ilk bölümünün 29 Ekim 2018 tarihinde açılacağını söyledi. Üçüncü havalimanına ulaşımın çok kolay ve hızlı olacağına dikkat çeken Arslan, “Diğer raylı sistemlerle ve YHT ile entegre olacak bir havalimanı söz konusu” dedi.

Üç Katlı İstanbul Tüneli Hem Trenlere Hem Otomobillere Hizmet Verecek

Anadolu ile Avrupa kıtaları arasında günde 2.4 milyon İstanbullunun geçiş yaptığını bu rakamın 2023’te 4 milyona ulaşacağını belirten Arslan; "Marmaray dışında başka bir raylı sistem çalışmamız var. Üç katlı İstanbul Tüneli. 31 kilometrelik, İncirli’den başlayıp Söğütlüçeşme’ye ulaşan bir sistem.  Bu sistem İstanbul’un 10 raylı sistem ile entegre olacak. Bu günde 6.5 milyon yolcuyu raylı sistemle entegre ederek, taşımak anlamına geliyor. Bu yıl sondajları bitirip, önümüzdeki yıl ihale edip,  dört yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. Üç katlı tünel, hem trenlere hem otomobillere hizmet verecek.” diye konuştu

100 Bin Ulaştırma Ailesine Teşekkür Ediyorum

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inin yaşadığı İstanbul dışında, Anadolu’nun dört bir köşesinde yüksek hızlı demiryolu hatları, köprüler, tüneller, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu gibi önemli mega projelerin inşa edildiğine vurgu yapan Arslan şöyle konuştu: “Bu yatırımlarla bölgesel farklılıklar azalıyor, Anadolu’nun her bir köşesi daha yaşanılır bir hale geliyor. Kırk yıldır ulaştırmacıyım. Türkiye, iki kıta arasında önemli bir koridor, lojistik merkez. Buna inanan ve bunun hakkını veren, ulaştırmada çığır açan, çağ atlatan başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve hükümetlerimize müteşekkiriz. Onların açtığı yoldan ilerliyoruz. Ayrıca ben 100 bin ulaştırma ailesinin sadece bir ferdiyim, 9.999 bin kişi daha var bu işlere emek veren, ekip ruhu ile çalışan tüm ulaştırma ailesine teşekkür ediyorum."

Demiryoluna 700 Yeni Çalışan Katılacak

Demiryollarının giderek büyüdüğünü belirten Arslan, 2017 yılında 700 yeni çalışma arkadaşın bu kuruma katılacağını, ayrıca PTT’ye ve karayolunu da personel alımının yapılacağını söyledi.

Tüm Kamu Kurumlarında Milli E-Posta Sistemi Zorunlu Olacak

Karayolları yatırımları hakkında da açıklamalarda bulunan ve 81 ilin 76’sının bölünmüş yollarla birbirine bağlandığına vurgu yapan UDH Bakanı Ahmet Arslan, ayrıca tüm kamu kurumlarında kullanımı zorunlu olmak üzere “Milli E-posta Sistemi” üzerinde çalışıldığını bu sistem ile bilgi güvenliği sağlanırken, tasarruf da edileceğini belirtti. 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ