Bakan Karaismailoğlu: Afet bölgesinden 394 yolcu treni ile 100 binin üzerinde yolcu taşındı. 64 yük treni ile 965 vagonluk yardım malzemesi bölgeye ulaştırıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, deprem bölgesini eskisinden de güçlü ve gelişmiş bir altyapıyla, ayağa kaldıracaklarını vurgulayarak, “Hep birlikte dirençli ve dayanıklı şehirlerimizi yeniden inşa edecek; sürdürülebilir ve yaşanabilir bir bölgeyi hayata geçireceğiz. Bundan sonra her geçen gün daha iyi olacak. Yüz yılın en büyük felaketini; yüz yılın en büyük dayanışması ile aşacağız” dedi.
09/03/2023 09:00

Bakan Karaismailoğlu: Afet bölgesinden 394 yolcu treni ile 100 binin üzerinde yolcu taşındı. 64 yük treni ile 965 vagonluk yardım malzemesi bölgeye ulaştırıldı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Malatya’da incelemelerde bulundu. Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde basın açıklaması yapan Karaismailoğlu, “6 Şubat'ta iki büyük deprem nedeniyle dünyada eşi benzeri olmayan bir felaket ile karşı karşıya kaldık. Kahramanmaraş merkezli depremlerden, Malatya’mızın da aralarında olduğu 11 ilimizdeki 14 milyon insanımız doğrudan etkilendi. 110 bin kilometrekarelik alanı etkileyen afetin büyüklüğü, artçı depremler ve çetin kış şartları ilk anlarda zorluklarla karşılaştırdı. 6 Şubat sabahından itibaren bütün çalışma arkadaşlarımızla afet sahasındayız, depremzedelerimizin yanındayız. AFAD Başkanlığı’nda, bütün birimlerimizle 7/24, her unvanda, her kademedeki personelimiz görev yaptı ve yapıyor.” ifadelerini kullandı.

394 Yolcu Trenimizle 100 Binin Üzerinde Yolcu Taşıdık

Bakanlığın ana hizmet birimleri ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının depremin ilk gününden itibaren üstlendiği kritik çalışmaları yerine getirdiğini belirten Karaismailoğlu, “Depremlerden 1275 kilometre demiryolu hattımız etkilenmişti. 1182 kilometresinde çalışmalar tamamlanarak trafiğe ilk anda açıldı. Toplam 93 kilometrelik demiryolu hattının yeniden açılması için faaliyetlerimiz aralıksız sürüyor. Afet bölgesine gönderilen 394 yolcu trenimizle 100 binin üzerinde yolcu taşıdık. 64 yük trenimiz 965 vagonluk yardım malzemesini bölgeye ulaştırdık. Malatya Garı da dahil olmak üzere; istasyonlarda, yolcu ve personel servis vagonları ile misafirhanelerde, sosyal tesis ve şantiyelerde toplam 6 bin vatandaşımızın konaklamasını sağladık. Halen barınma hizmeti veriyoruz. Malatya’da da 21 yolcu vagonu afetzedelerimizin konaklaması için tahsis edildi. Gaziantep’teki Gaziray şantiyesinde, Mersin-Adana-Gaziantep Hızlı Tren Projesi kapsamında yer alan Nurdağı şantiyesinde, Toprakkale şantiyesinde vatandaşlarımız için konaklama imkanı sağlamaya devam ediyoruz. Ayrıca; sosyal tesislerimizde barınma için tahsis edildi. Malatya’dan hareket eden 108 tren ile binlerce vatandaşımızı taşıdık. Depremlerde Malatya’da Bakanlık personelimizden ve kıymetli ailelerinden kaybettiklerimiz oldu. Hepsine Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum. Malatya-Çetinkaya, Malatya-Yolçatı hat kesimlerinde gerekli kontroller yapılarak tren trafiğine açıldı. Malatya il sınırından geçen Malatya-Doğanşehir arası acil kullanımlar için açıldı” dedi.

Devletimiz Topyekûn Seferber Olmuş Durumdadır

Karaismailoğlu, “Bütün demiryolcu personeli gibi karayolcu arkadaşlarımızla beraber bütün arkadaşlarımız sahadadır. Hayatı normalleştirmek için canla başla çalışıyorlar. Tıpkı Demiryollarımızda olduğu gibi; tüm bakanlıklardaki arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Devletimiz topyekûn seferber olmuş durumdadır. Elbette bu felaketi unutmayacağız ama umutları yeniden yeşertecek ve bu acı günleri bir daha yaşanmamak üzere tarihe gömeceğiz. Açılan yaraları hızla iyileştireceğiz” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ