8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun
08/03/2023 09:00

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Dünya Kadınlar Günü, kadın haklarına yönelik farkındalığı artırmak ve kadınların mücadelesine destek vermek için önemli bir fırsattır. Bu gün, kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda eşit haklara sahip olma mücadelesini hatırlatmakta ve kadınların toplum hayatında önemli rol üstlenmesini ve katkıda bulunulmasını sağlamaya vurgu yapmaktadır.

21. yüzyılın dünyasında hala birçok ülkede eşit haklar tanınmayan kadınlara rağmen Türk kadını, sanayiden tarıma, sanattan spora, eğitimden bilimsel çalışmalara kadar pek çok alanda tüm dünyada gösterdiği azim ve başarıları ile Türkiye’mizin gurur kaynağıdır.

Demiryolu sektörümüzde de tren teşkil memuru, işçi, makinist, memur, yönetici, hareket memuru, hostes ve daha birçok meslek grubundaki kadın çalışanlarımız, demiryolcu ailesinin en büyük gücünü oluşturmaktadır. 

Günde; yüksek hızlı trenleri ile 29 bin, Başkentray ve Marmaray ile 600 bin, konvansiyonel trenler ile 35 bin yolcuyu ve 200 yük treni ile 90 bin ton yükü ulaştıran TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak daha güzel, daha kaliteli hizmet vermek üzere kadın personelimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz. Kadın çalışma arkadaşlarımızı Şirketimizin başarısının anahtarı olarak görüyoruz.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde bu güzel vatanı bizlere armağan eden Kurtuluş Mücadelemizin başta Şerife Bacı, Halide Onbaşı, Halime Çavuş, Nezahat Onbaşı, Çete Emir Ayşe, Fatma Seher Erden, Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye olmak üzere kahraman kadınlarımızı, evlatlarını vatan toprağına emanet eden şehit annelerimizi, bu güzel vatan için tarlada, fabrikada, hizmet sektöründe, evinde emek veren tüm kadınları, demiryolcu ailesinin fedakar kadınlarını saygıyla selamlıyorum.

“ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kutlu olsun.

 

Ufuk YALÇIN

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ