Deprem Bölgesinin İhtiyaçlarını Karşılamak Üzere Yolcu Ve Yük Trenleri Seferber Edildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından merkez üssü Kahramanmaraş olan ve geniş bir coğrafi alanda yıkıma sebep olan depremde, bölgenin acil ihtiyaçlarının karşılanması, bölgeye yardım ekip ve ekipmanlarının gönderilmesi için yolcu ve yük trenleri seferber edildi.
20/02/2023 12:00

Deprem Bölgesinin İhtiyaçlarını Karşılamak Üzere Yolcu Ve Yük Trenleri Seferber Edildi

AFAD koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında, öncelikle çetin kış koşullarında depremzedelerin barınma ve ısınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere gar ve istasyonların bekleme salonları, sosyal tesisler 7/24 depremzedelerin hizmetine açılırken ülkemizin farklı noktalarından yolcu vagonları yardım malzemeleriyle birlikte deprem bölgesine sevk edildi. İlk günden itibaren Adana, Osmaniye, İskenderun, Payas,  Fevzipaşa, Malatya, Diyarbakır, Elazığ ve Gaziantep’ de depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılar hale getirildi. Böylece, depremden etkilen vatandaşlara sıcak ve güvenli barınma ortamı sunuldu.

Yolcu trenlerinin kullanım dışı vagonları bakım ve dönüşümleri yapılarak depremzede vatandaşların acil barınma ihtiyaçları için bölgeye gönderildi. Bu sayede ciddi oranda barınma kapasitesi sağlandı.

Diğer taraftan depremzedelerin afet bölgesinden tahliyeleri için Malatya-Ankara, Malatya-Kayseri, Adana-Kayseri, Adana-Konya, İskenderun-Denizli, Ceyhan-Adana-Tarsus-Mersin, Sivas-Ankara-Konya-Karaman vb. hatlarda “Ücretsiz Afetzede Aktarım Trenleri” sefere konularak depremzede vatandaşların ücretsiz olarak ulaşımı sağlandı.

Halen TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen tren seferleriyle depremzede vatandaşların deprem bölgesinden diğer illere ücretsiz tahliyelerine devam edilmektedir.

Diğer taraftan, bölgedeki kurtarma çalışmalarına katılmak üzere yardım ekiplerinin bölgeye ulaştırılması için yapılan seferler kapsamında, gönüllü doktor, askeri personel hızlı tren ve anahat treni aktarmasıyla deprem bölgesine,  madenci grubu Zonguldak- Karabük- Saltukova Havaalanına, ayrıca İstanbul’dan gönüllü kurtarma grubu da yine İstanbul- Konya- Karaman- İskenderun rotasıyla hızlı tren bağlantılı olarak bölgeye ulaştırıldı.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ayrıca deprem bölgesinin ihtiyaçlarını karşılamak, yaralarına bir nebze merhem olabilmek adına yardım ekipman ve malzemelerinin bölgeye ulaştırılması için yük trenlerini seferber etti.

Bugüne kadar çeşitli yardım malzemeleri bölgeye ulaştırılırken yeni yük tren seferlerine de devam edilmektedir.

Bölgenin barınma ihtiyacına destek olmak için yaşam konteynerleri trenlerle yola çıkarken bunların dışında trenlerle iş makinası, seyyar tuvalet, çadır, su, gıda, ısıtıcı battaniye, yatak gibi ihtiyaçlar deprem bölgesine ulaştırılmaktadır. Konteynerlerin dışında, toplam çeşitli yardım malzemesi gidecekleri yere ulaşarak malzemelerin dağıtımı yapılmaktadır.

Romanya, Almanya ve Azerbaycan’ dan gönderilen yardım malzemelerinin de deprem bölgesine sevki trenlerle sağlandı.

Yurt dışından karayoluyla Kapıkule’ ye getirilen yardım malzemeleri burada hızla elleçlenip kapalı vagonlara konularak deprem bölgesine trenlerle gönderilmektedir.

Bunların yanı sıra deprem bölgesinin enerji ihtiyacını karşılamak üzere akaryakıt, ısınma ihtiyacının karşılanması için ise kömür demiryolu ile ulaştırılmaktadır.

Depremle birlikte ortaya çıkan ve büyük tehdit oluşturan İskenderun liman konteyner sahasındaki yangına ise milli ve yerli olarak üretilen  Türkiye’de bir ilk olan TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü “Yangın Söndürme ve Kurtarma Treni” ile müdahale edildi.

Ayrıca depremin şiddetiyle raydan çıkan veya devrilen demiryolu araçlarının yeniden demiryoluna konulması çalışmaları tamamlanmak üzeredir.

Bunun dışında demiryolu arızalarına ve olaylara müdahale için eğitim alan Samsun ve Kayseri’deki uzman personel bölgeye gönderilerek, çadır kurulması, elektrik, jeneratör ve diğer mekanik arızalara destek olmaktadır.

İzmir, Afyonkarahisar, Ankara’ dan giden uzman demiryolu ekibi AFAD ekipleriyle deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Birlik ve beraberliğimizin bir kez daha ortaya konulduğu bu deprem felaketinde TCDD Taşımacılık tren üstü personeli de depremzedelerin yiyecek ihtiyacını karşılamak üzere 20 günlük kumanyalarını bağışladı. Günlük 3 bin adet olan bu kumanyaların dağıtımları Kızılay aracılığıyla yapılmaya başlandı. 25 binden fazla hazır kumanya depremzedelere dağıtıldı. Öte yandan, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü ve TCDD Genel Müdürlüğü personeli depremzedelerin acil temel ihtiyaçları karşılamak üzere yardım kampanyası düzenledi.  Çeşitli illerde toplanan yardım malzemeleri deprem bölgesine gönderildi.

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ