DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE 27. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 27 Temmuz 2017 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde imzalandı.
27/07/2017 13:31

DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE 27. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

TCDD Genel Müdürlüğü ve bağlı ortaklıkları; TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TCDD Taşımacılık AŞ ve üyesi olunan TÜHİS Sendikası ile taşımacılık iş kolunda faaliyet gösteren Demiryol- İş Sendikası arasında, 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 27 Temmuz 2017 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde imzalandı.

İmza törenine, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ’ın yöneticileri,  TÜHİS Genel Sekreteri Adem Çiçek, Türk-İş Konfederasyonu ve Demiryol-İş Genel Başkanı Ergun Atalay ve beraberindeki heyet katıldı.

Dünden çok daha farklı olarak karşımızda ulusal ve uluslararası rakiplerimiz var”

27.Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin herkes için hayırlı olmasını dileyen TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt konuşmasında şunları söyledi:” Çıkarılan yasa ile demiryolu artık serbestleşti. TCDD Taşımacılık tren işletmecisi,  TCDD ise altyapıdan sorumlu olarak yoluna devam ediyor. Devlet eliyle kurulan Şirketimiz, 1 Ocak 2017 tarihinden beri fiilen faaliyete geçti. Demiryolu altyapısı da diğer operatörlere bu vesile ile açılmış oldu. Biz de eski demiryollarından farklı olarak bir çalışma yürütüyoruz. Bildiğiniz gibi eski demiryollarımız tekel niteliğinde halka hizmet üretiyordu. Artık taşımacılık hizmetlerini devlet adına ifa ediyoruz. Dünden çok daha farklı olarak karşımızda ulusal ve uluslararası rakiplerimiz var. Dolayısı ile inşallah bundan böyle Şirketimizin faaliyetlerini,  hem işverenlerimizle hem sendikalarımızla hem yönetici arkadaşlarımızla ve dostlarımızla bu kanun çerçevesinde yürüteceğimize olan inancım tamdır. Sözleşmenin kapsadığı 13 bin demiryolu işçisinin 4533’ü Şirketimizde hizmet vermektedir. Bunların; 1731’i işçi makinist, 1844’ü atölye işçisi, 419’u tren teşkil işçisi ve 539 ‘u geçici işçidir.  Bu sözleşmenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

“Yeni Bağlı Ortaklığımız TCDD Taşımacılık AŞ de Sözleşme Kapsamında”

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerini iyi niyetle ve en kısa sürede sonuçlandırmanın sevinç ve mutluluğu içerisinde olduklarını vurgulayan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, bugün imzalanan toplu iş sözleşmesine diğerlerinden farklı olarak,  TCDD ve bağlı ortaklıkları TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın yanı sıra yeni bağlı ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş’nin de dahil olduğunu belirterek şunları söyledi:” 1 Mart 2017- 28 Şubat 2019 tarihleri arasında geçerli olan 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, TCDD ve bağlı ortaklarımızda çalışan daimi ve geçici olmak üzere toplam 12.486 işçimizi kapsamaktadır. Demiryollarımızın ve demiryolculuğun yeniden itibar kazanmasında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımı tebrik ediyorum.”

“Yeniden Yapılanmada Ortaya Çıkan Sorunları Çözüyoruz”

TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek de yaptığı konuşmada;” Yeni kurulan TCDD Taşımacılık AŞ’yi de kapsayan sözleşmenin ülkemize, milletimize, işçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. TCDD ve TCDD Taşımacılık AŞ olarak ortaya çıkan bu yapıda, yeni sorunlar olabilir, bu sorunları protokollerle çözüyoruz. Bu arada Sayın Genel Başkan Ergun Atalay’a çok teşekkür ediyorum. Emeği, alın terini sevindiriyoruz. Bu açıdan mutluyuz. Hayırlı olsun.” dedi.

“Sözleşmeden İşçilerimizin Yüzde 90’ından Fazlası Memnun“

Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı ve Demiryol-İş Sendikası Başkanı Ergun Atalay şunları söyledi:, “ 25 Nisan’da bu masada toplantı yaptık. 3 Temmuz’da kamu protokolü imzaladık. Şimdi 16 yıla baktığımda sekiz kere kamu sözleşmesi imzalamışız. Bugüne kadar her sözleşmenin altına inanarak imza attım. Yüzde yüz kimseyi memnun etmek mümkün değildir. Ama bu sözleşme ile yüzde 90’ının üzerinde insan topluluğunu memnun ettik. Onların gülen gözlerinde, yüzünden bunu görüyoruz.”

“Biz Bütünüz Hiçbir Şekilde Çatlamadık. Evvela Türkiye, Evvela Demiryolu Sonra Türk-İş Dedik.”

Özellikle Başbakanımıza teşekkür ettiğini ve Başbakanın kendisine, işçilere, Türk-İş’e önem verdiklerini belirttiğini söyleyen Atalay:” TCDD 60 yıl sonra TCDD Taşımacılık AŞ ve TCDD olarak ayrıldı. Yolcuda yükte tektik, şimdi yükte şirketler de var. Biz demiryolu işçilerinin taleplerini nasıl yerine getiririz, sorunlarını nasıl çözeriz, diye toplantılar yapıyoruz. Yaptığımız protokoller ile bu sorunları çözüyoruz. Şunu da iyi biliyoruz. Demiryolu uzun zaman yok sayılmıştı. Bugün siyasetçiler karayolu ve demiryolu yatırımlarıyla seçim alıyorlar. Demiryoluna çok önemli yatırımlar yapılıyor. Benim için işçi ve memur ayrımı yoktur, memurların da başkanıyım. 15 Temmuz’u unutmamamız lazım. Bu ülkenin ve birbirimizin kıymetini iyi bilmemiz lazım. Evvela Türkiye, evvela demiryolu sonra Türk-İş dedik.  Biz bütünüz, bu bütünü hiçbir şekilde çatlatmadık. 27. Dönem Toplu-İş Sözleşmesi’nin ülkemize, demiryoluna, işçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”  dedi.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ