Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nı hızlı trenle buluşturacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 22 Ocak’ta açılan Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosunda seyahat etti ve bu hattın devamı olan Kağıthane-Gayrettepe arasını önümüzdeki aylarda hizmete açacaklarını bildirdi.
31/01/2023 08:00

Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nı hızlı trenle buluşturacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, önce Gayrettepe metro istasyonundaki çalışmaları inceledi, ardından Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ile Kağıthane metrosuna aktarma yaptı. Daha sonra geçen hafta hizmete alınan Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosunda seyahat ederek yolcularla birlikte metro hattını deneyimledi.

Yolculuğun ardından açıklama yapan Karaismailoğlu, Gayrettepe metro istasyonundaki çalışmaları yerinde incelediğini belirtti. Gayrettepe’nin Kağıthane istasyonunun devamı olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, Kağıthane-Gayrettepe arasının 3,5 kilometre olduğunu aktardı. “Fazla zaman geçirmeden önümüzdeki aylarda burayı da hizmete açarak 34 kilometreyi 37,5 kilometreye çıkartacağız” dedi.

“Dünyanın en iyi ve en yoğun havalimanına, Türkiye'nin en hızlı metrosu ve dünyanın en kaliteli metrosuyla hizmet ettik.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kağıthane-İstanbul Havalimanı metromuzu açalı bir haftayı geçti. Dünyanın en iyi ve en yoğun havalimanına, Türkiye'nin en hızlı metrosu ve dünyanın en kaliteli metrosuyla hizmet ettik. Bütün vatandaşlarımızın gururla tercih ettiği bir sistem oldu. Bağlantıları da bitirdiğimizde toplamda 69 kilometreye çıkacak devasa bir şehir içi metrodan bahsediyoruz. Yılsonuna ulaştığımızda burası Gayrettepe'den, İstanbul Havalimanı üzerinden, Arnavutköy, Başakşehir, Küçükçekmece ve Marmaray olmak üzere toplamda 69 kilometreye uzatacağımız devasa bir şehir içi metro hattı olacak. Hatta Küçükçekmece Marmara İstasyonu'ndan 80 kilometre uzunluğundaki Marmaray'ı da eklerseniz yaklaşık 150 kilometre uzunluğunda İstanbul'un tam bir şehir içi toplu taşıma omurgası olacak bir hattan bahsediyoruz. Bunlar puzzle'ın birer parçaları gibi üstüne ekleyerek devam ediyoruz."

İstanbul Havalimanı’nı Önümüzdeki Yıllarda Hızlı Trenlerle Buluşturacağız

Tüm Türkiye genelinde raylı sistemler konusunda önemli yatırım yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini bildiren Karaismailoğlu, "Şu anda Türkiye genelindeki raylı sistemlerde 27 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Şehir içi metrolarda olduğu gibi şehirler arasında da şu anda 4 bin 200 kilometre hızlı tren ağımızda hummalı bir çalışma var. Onların da meyvelerimizi önümüzdeki günlerde tamamlayacağız. Hatlarımızı bir bir bitireceğiz. Yine İstanbul Havalimanı'nı metroyla buluşturduk, inşallah önümüzdeki yıllarda hızlı trenlerde buluşturacağız. Yani İstanbul dört başı mamur bir ulaşım kenti oluyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Her Bir Tarafında 5 Bin Şantiyede 700 Bin Çalışma Arkadaşımızla Emek Vermeye Devam Ediyoruz

Karaismailoğlu, Bakanlığın özveriyle çalıştığına işaret ederek, "Yollar köprüler, tüneller, metrolar, hızlı trenler yapıp vatandaşımıza iş oluyoruz, aş oluyoruz ve Türkiye'nin önünü açıyoruz bu yatırımlarla. O yüzden Türkiye'nin her bir tarafında 5 bin şantiyede 700 bin çalışma arkadaşımızla emek vermeye devam ediyoruz" dedi.

Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak projelere de değinen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "En büyük kazançlarımızdan bir tanesi de bu kazandığımız bilgi, beceri ve tecrübeyle Türkiye'nin mühendislik alanındaki ve müteahhitlik alanındaki, yapım işlerindeki bu büyük bilgi becerisi artık dünyaya ihraç edilmeye başladı. O da bizim en büyük kazançlarımızdan bir tanesi. Bu da artarak devam edecek. Önümüzdeki günlerde de çok daha güzel işler bizleri bekliyor" diye konuştu.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ