İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünde Toplantı Yapıldı

İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Adil Najafzadeh beraberindeki heyet ile TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın’ın başkanlığındaki heyet Ankara’da toplantı gerçekleştirdi.
26/01/2023 07:00

İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünde Toplantı Yapıldı

İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Adil Najafzadeh beraberindeki heyet ile TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın’ın başkanlığındaki heyet Ankara’da toplantı gerçekleştirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin konuğu olarak 23-27 Ocak tarihleri arasında ülkemize gelen heyetle yapılan toplantıda İran ile Türkiye arasındaki demiryolu taşımacılığının daha etkin ve verimli hale getirilmesi amacıyla yapılması gerekenler başlıklarında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bu Coğrafyanın En Güçlü, İki Kardeş Ülkesinin Bir Arada Olmasından Mutluluk Duyuyoruz

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirerek şunları söyledi:

” İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Adil Najafzadeh ve tüm arkadaşlara hoş geldiniz diyoruz. Sizleri ülkemizde ve kurumumuzda ağırlamaktan onur duyduk. Bu coğrafyanın en güçlü, iki kardeş ülkesinin bir arada olmasından mutluluk duyuyoruz. Özellikle demiryolunun geliştirilmesi noktasında karşılıklı işbirliğimizin belli bir noktaya çıkarılması hususunda yapacak çok işimiz var.

Bizler bu anlamda geleceğimiz için yapacağımız çalışmalar, öncesinde yaptığımız işlerin geliştirilmesi, bu süreçlerde yaşadığımız sıkıntıların giderilmesi hususlarında İran demiryolları ve yolcu taşımacılığı yapan firmalarımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Biz, bugün işbirliklerimizin geliştirmek, beklentilerimizi paylaşmak için bir aradayız. Temennilerimizi dile getireceğiz. Adil Bey’in de beklentilerini, temennilerini dinlemek istiyoruz.”

Demiryolları hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Genel Müdür Ufuk Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü:

”Türkiye’de 2017 yılında Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi Hakkında Kanun ile beraber Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü 2’ye ayrıldı. Devlet Demiryolları İşletme Genel Müdürlüğü alt yapı çalışmaları olarak faaliyetlerine devam ediyor. Biz TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak demiryolu yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerini sürdürüyoruz.   Bir de Demiryollarında çeken çekilen araçların bakım, onarım, revizyon ve imalatlarını yapan TÜRASAŞ diye firmamız var. Dolayısıyla bizim tarafımızda demiryolları olarak 3 tane büyük firma var.”

2017 yılında İran’a ihracat, ithalat, transit olarak 465 Bin Ton Yük Taşındı. 2022 Yılında 785 Bin Ton Yük Olarak Gerçekleştirildi.

“Biz, 2017 yılında kuruluş yılımızda ihracat-ithalat, transit olmak üzere İran yönlü 465 bin ton yük taşımıştık. Bu geçtiğimiz 2022 yılında ise bu yük miktarını 785 bin tona çıkardık.  Çalışmalarımız sırasında hem İran Devlet Demiryolları hem de Türkiye Devlet Demiryolları’nın karşılıklı özverileriyle bu noktaya ulaştır. Ama tüm bu taşımaları 2 ülkenin potansiyelini değerlendirdiğimizde yeterli görmüyoruz. Demiryolu yük taşımalarımızı daha yukarılara çekmenin gayreti içerisindeyiz. Bunun yanında 2020 yılında Pandemi sebebiyle durdurduğumuz yolcu taşımacılığına tekrar start vermek istiyoruz. İnşallah toplantımız bu anlamda karşılıklı işbirliklerimizi geliştirmemize katkıda bulunur.”

İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Adil Najafzadeh toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Demiryolu Potansiyelimizi En İyi Şekilde Kullanmalıyız.

“ İran ve Türkiye halkını selamlıyorum. Yüce Allah İran ile Türkiye’yi ortak bir coğrafyada ortak bir kader yapmış ve her iki ülkeye de çok güzel nimetler sunmuştur. Çok önemli bir coğrafyada çok önemli ulaşım koridorları üzerinde bulunuyoruz. Bu koridorların en etkin ve en verimli şekilde kullanıldığını bugün için söyleyemeyiz. Bugün dünya ticaretinde ürünlerin nihai fiyatını etkileyen en önemli unsur taşımacılıktır. Dünya yeni ulaşım koridorları ile rekabette ön plana geçmek istiyor. İran ve Türkiye bu ulaşım koridorlarından en iyi şekilde yararlanmayı başarmalıdır. İran ile Türkiye arasında çok üst düzeyde ilişkiler ve görüşmeler gerçekleştiriliyor. Dünya ekonomisinde taşımacılığın öneminin farkındayız. Taşımacılığı kolaylaştırmalıyız ve olan manileri ortadan kaldırmalıyız. Demiryolu potansiyelimizi en iyi şekilde kullanmalıyız. Bugün için bu potansiyeli kullanmıyoruz. İran’ın birçok potansiyeli bulunmaktadır. İran, vagon üretimi için de Türk yatırımcıların faaliyete geçmesini istemektedir. Güçlerimizi birleştirirsek çok güzel yatırımlar yapabiliriz. Sayın Erdoğan’ın İran ziyaretinde Ortak Serbest Bölgelerin kurulması için mutabakat zaptı imzalandı. Bu bölgelerin başarılı olması için demiryolu yatırımları çok büyük önem arz ediyor. Biz İran halkını temsilen buradayız. Bunlar halkın talepleridir. Biz planlamalarımızı yapıyoruz. Ortak Serbest Bölgelerle ve gümrüklerle ilgili bir konferans düzenlemek ve halen iki ülke arasında yapılan ticaretin de artırılmasını istiyoruz. Şu andaki ticaretimiz her iki ülkenin potansiyeline bakıldığında çok azdır.”

Güçlü Türkiye Güçlü İran, Güçlü İran Güçlü Türkiye Demektir.

Turizm alanında da adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Najafzadeh, iki ülke arasında yolcu trenlerin işletilmesi çalışmalarının da sürdürüldüğünü belirtti. Tebriz hattının lojistik hat olması için büyük potansiyele sahip olduğunu ve Türkiye’nin demiryolu altyapısını geliştirme önerilerine de açık olduğunu söyleyen Najafzedeh, “ Güçlü Türkiye Güçlü İran, Güçlü İran Güçlü Türkiye demektir” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ