Gayrettepe- İstanbul Havalimanı 22 Ocak Pazar Günü Hizmete Giriyor

Gayrettepe- İstanbul Havalimanı 22 Ocak Pazar Günü Hizmete Giriyor
19/01/2023 08:00

Gayrettepe- İstanbul Havalimanı 22 Ocak Pazar Günü Hizmete Giriyor

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca  22 Ocak Pazar günü hizmete açılacak olan Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın ve beraberindeki heyet  incelemelerde bulundu.

Genel Müdür Ufuk Yalçın incelemelerinin ardından;” Dünyaya ilham olan İstanbul Havalimanı’na, Türkiye’de tek seferde ihale ve inşa edilen en uzun metro olan Gayrettepe – Kağıthane–İstanbul Havalimanı Metrosu entegre edilerek ulaşım daha modern, konforlu ve  hızlı hale geldi. Artık İstanbul Havalimanı’na Kağıthane’den 62 dakikada Gayrettepe’den ise 70 dakikada ulaşım sağlanabilecek. Yenilikler ve ilklere ev sahipliği yapan hatta Türkiye Kart ulaşım kartı kullanılması için Genel Müdürlüğümüz,  PTT ile çalışmalarına devam ediyor. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Hattımızda ayrıca İstanbul Kart ile ulaşım imkanı bulunuyor.” diye konuştu.

Saatte 120 km hıza ulaşabilen 4 vagonlu E 37000 tipi araçlarla hizmet verileceğini belirten Genel Müdür Yalçın:” Tren setlerimiz 850 yolcu kapasitesine sahiptir. Hatta görev alacak 20 makinistin eğitimi Eskişehir Demiryolu Eğitim ve Sınav Merkezi Müdürlüğümüzce verilmiş olup alanında yetkin makinistlerimiz İstanbulların hızlı ve konforlu ulaşımını gerçekleştirecektir.” sözleriyle ziyaretini tamamladı.

Türkiye’de inşa edilen en uzun metro güzergahı olan  Gayrettepe- İstanbul Havalimanı Metro Hattı 37,5 km uzunluğunda. İstanbul’un çok önemli bir ulaşım ihtiyacını giderecek olan hat Gayrettepe, Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, Terminal 2, İstanbul Havalimanı, Kargo Terminali olmak üzere toplam 9 istasyondan oluşuyor.

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ