Sarıkamış Harekâtı 108. Yılında Özel Tren Etkinliği ile Anıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Sarıkamış harekâtı anısına, “Sarıkamış Şehitlerini Anma Etkinlikleri” kapsamında Ankara–Sarıkamış arasında özel bir tren seyahati düzenledi.
06/01/2023 08:00

Sarıkamış Harekâtı 108. Yılında Özel Tren Etkinliği ile Anıldı

Sarıkamış Harekâtı Anma Etkinlikleri için özel olarak düzenlenen tren, 06 Ocak 2023 tarihi saat 08.50’de Tarihi Ankara Garı’ndan uğurlandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’nun eşlik edeceği tren yolculuğuna aralarında  Olimpiyat Şampiyonu Milli Okçu Mete Gazoz ve Milli Jimnastikçi İbrahim Çolak da olmak üzere çok sayıda milli sporcu ve sanatçı ile Bakan Kasapoğlu’nun sosyal medyadan ‘#BizHepAynıİzdeyiz‘ etiketi ile seçilen 50 genç dahil olmak üzere toplam 180 kişi seyahat edecek.

‘Bu Yurt Kahramanlık Yurdu, Fedakârlık Yurdu ve Tüm Kötülüklere Karşı Şanlı Bir Direnişin Yurdu’

‘Sarıkamış Ekspresi’ uğurlamasına katılan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın bu güzel etkinlik içerisinde yer almaktan gurur ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yalçın: “ Sarıkamış Harekâtı tarihimizde büyük kayıpların yaşandığı, coğrafi şartların ve iklim koşullarının zorluğu ile hafızalarımıza kazınmış, 108 yıldır hüzünle ecdadımızı andığımız bir harekâttır. Tarihini unutmamak ve onlardan ders almak için gençlerimize aktaracağımız en kıymetli bilgiler olarak görüyorum ve bu anma etkinliğinde işletmeciliğini yürüttüğümüz trenlerimiz ile yer almaktan gurur duyuyorum.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Kasapoğlu ise hareket öncesi yaptığı açıklamada, Sarıkamış Harekâtı’nın 108'inci yılı kapsamında şehitlerin izinde yola çıktıklarını belirterek: "Bu yurt kahramanlık yurdu, fedakârlık yurdu ve tüm kötülüklere karşı şanlı bir direnişin yurdu. Amacımız bu yurdun bu ruhunu, fedakârlık ruhunu, direniş ruhunu ve vefa ruhunu gençlerimizle diri tutmak. Nasıl gençlerimizle beraber Dumlupınar'da, Zafertepe'deysek Çanakkale'deysek İnebolu'daysak ecdadımızın izinde bu ruhu diri tutmak için pek çok çalışma gerçekleştiriyorsak Sarıkamış'ta da onların izinde her yıl yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

'Hepimiz için Unutulmaz Anılara Vesile Olacak'

Cumhuriyetin 100'üncü yılı nedeniyle bu yıl Sarıkamış'ta özel çalışma yapacaklarını söyleyen Bakan Kasapoğlu: "Sarıkamış'a gençlerimizle birlikte 'Sarıkamış Ekspresi' ile gidiyoruz. Gençlerimiz, sporcularımız, sanatçı dostlarımız, kültür insanlarımızla beraber kültür yolculuğu yapacağız. Yozgat, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Sarıkamış'ta yolculuğumuzu nihayetlendireceğiz. Kültür sohbetleriyle tarih dersleriyle şehir sohbetleriyle kültür dolu bir yolculuk gerçekleştireceğiz. Bu hepimizin için unutulmaz anılara vesile olacak. Yarın ve yarından sonra da Sarıkamış'ta programlarımız olacak. Sarıkamış'ta yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Seyir süresi yaklaşık 24 saat olacak tren, 4 kuşetli, 1 yataklı, 2 yemekli, salon ve konferans vagonlarından oluşuyor. Ankara-Kars arası yolculuğunda Ankara’dan 6 Ocak 08.50’de hareket eden trenin Kars’tan hareketi ise 8 Ocak saat 17.50’de gerçekleşecek.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ