TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk YALÇIN'ın Yeni Yıl Mesajı

2023 YILI YENİ UMUTLARIN, YENİ BAŞARILARIN YILI OLSUN TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 7 YAŞINDA
30/12/2022 07:00

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk YALÇIN'ın Yeni Yıl Mesajı

Ülkemizde 166 yıllık demiryolculuk tecrübesi ve kültürüyle ulusal ve uluslararası arenada demiryolu işletmeciliğinin lider markası olan TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğümüz, yeni yılla birlikte 6. yılını geride bırakıyor.

Geçtiğimiz altı yılda yolcu ve yük taşımacılığında rekorlara imza atan Genel Müdürlüğümüz; 2022 yılında 235 milyon yolcu, 33 milyon tonun üzerinde de yük taşıması gerçekleştirdi.

Hızlı, ekonomik, konforlu ulaşım sağlayan Yüksek Hızlı ve Hızlı Tren Hatlarımızda 8 şehrimize doğrudan, birçok şehrimize de kombine taşımacılıkla günde 56 seferle 26 bini aşkın yolcu taşıyoruz. YHT’ lerimizi günde ortalama 26 binin üzerinde vatandaşımız tercih ederken bugüne kadar 69 milyondan fazla vatandaşımız YHT’ lerle seyahat etti.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de derinden etkileyen pandemi sürecinden sonra ana hat ve bölgesel trenlere talep giderek artarken konvansiyonel trenlerimizin yolcu sayısı da günlük 47 bine ulaştı.

Ayrıca, Asya ile Avrupa kıtalarını demir ağlarla birbirine kavuşturan Marmaray’da bugüne kadar taşınan yolcu sayımız 900 milyona,  günlük yolcu sayımız da 600 bine yaklaştı.

Marmaray, kıtalar arası yük taşımacılığına da katkı sağlayarak, ülkemizin uluslararası demir yolu lojistik sektöründe lider pozisyona yerleşmesinde önemli rol aldı.

Başkentray’da ise, 2022 yılında 18 milyondan fazla yolcu taşınırken günlük yolcu sayısının 90 binlere çıktığı günler oldu.

Geride bırakmaya hazırlandığımız yılda kırdığımız yolcu taşımacılığındaki rekoru, yük taşımacılığında da kırdık. Günde 200 trenle 88 bin ton yük taşıyan Genel Müdürlüğümüz, hem yurt içinde hem de Avrupa’dan Orta Asya’ya, Ortadoğu’dan Rusya’ya kadar geniş bir coğrafyadaki 24 ülkeye dünyanın yükünü ulaştırdı.

Bu yıl içerisinde sel felaketinden etkilenen Pakistan’a 13 tren ile 7 bin 330 ton ayrıca dost ve kardeş ülke Afganistan’ a 18 tren ile 7 bin 637 ton yardım malzemesi taşıdık. Yardımsever milletimizin biraraya getirdiği insani yardım malzemelerinin Afganistan ve Pakistanlı kardeşlerimize ulaşmasının bir parçası olmaktan gurur duyduk.

TCDD Taşımacılık ailesi olarak, katma değeri yüksek ürün taşımacılığının küresel ölçekte daha etkin olması amacıyla dijitalleşme çalışmalarına önem verirken yurt içi ve yurt dışı paydaşlarımızla çalıştaylar gerçekleştirdik. Bu çalıştaylarda “Türkiye Yüzyılı” vizyonuna uygun bir ülke olma yolunda atacağımız adımları değerlendirdik.

Çin’ den Avrupa’ ya uzanan Orta Koridor, Bakü Tiflis Kars Demir Yolu Hattı ve Marmaray ile küresel ticaretin tam merkezinde yer alan, bu sayede bölgesinde demir yolu merkezi haline gelen ülkemizin lojistik potansiyelini tanıtmak için yurtiçi ve yurtdışında dünyadaki demir yolu fuarlarına da katıldık. Buralarda sergilenen Türk mühendis ve işçisinin emeği olan yerli ve milli çeken-çekilen araçlar dünyanın beğenisini kazandı.

Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı ile Yüksek Hızlı ve Hızlı Tren ağlarımız daha da genişlettik, Halkalı-Bahçeşehir banliyö hattının tamamlanması ile Marmaray’da daha çok vatandaşımıza hizmet vermeye başladık, GAZİRAY ile Güneydoğu Anadolu’nun kadim kenti Gaziantep şehir içi ulaşımda hıza ve konfora ulaştı. Trenlerimizin ulaştığı her yer bayram yerine döndü.

Sadece taşıma alanında değil, sanatı ve sanatçıyı destekleyecek projeler de gerçekleştirdik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın himayelerinde “Ulaşınca Başlar Fotoğraf Yarışmasını” tamamladık ve aralık ayı içerisinde kazanan sanatçılarımız ödüllerini Sayın Bakanımız Adil Karaismailoğlu’ nun elinden aldı. Yine duyurusunu yaptığımız “Ulaşınca Başlar Kısa Film Yarışması” da genç kardeşlerimizi desteklemek için hayata geçirdiğimiz projelerden.

Kısaca, 2003 yılından bu yana öncelikli demir yolu politikaları ile her geçen gün hayatımızın merkezine yerleşen “demir yolu ulaşım modu” ile ülkemiz kalkınmaya, hayatımız kolaylaşmaya, çevremiz korunmaya, ülkemizin kaynakları etkin ve verimli kullanılmaya devam edildi.

Geçmişte olduğu gibi, 2023 yılında da taşımacılığımızı emniyet ve güvenliğimizden ödün vermeden koordinasyon içerisinde sürdürmeye devam ederken paydaşlarımızın memnuniyeti en büyük gücümüz ve motivasyonumuz olacaktır.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılına daha çok çalışmak, daha çok üretmek hedefiyle girerken Kuruluşumuzun 7. yılının Ülkemize, sektörümüze hayırlı olmasını, 2023 yılının dünyaya, ülkemize ve insanlığa huzur, bereket ve esenlik getirmesini diliyorum.

 

Ufuk YALÇIN

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ