DEMİR İPEK YOLU İLK YOLCULARINI TAŞIDI

Bakü-Tiflis-Kars ( BTK) Demiryolu Projesi kapsamında trenle Kars’tan Gürcistan’a giden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uluslararası hatta ilk seferin Eylül ayında başlayacağını açıkladı
20/07/2017 09:25

DEMİR İPEK YOLU İLK YOLCULARINI TAŞIDI

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi kapsamında trenle Kars’tan Gürcistan’a giden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uluslararası hatta ilk seferin Eylül ayında başlayacağını açıkladı.

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ı demiryoluyla birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ilk yolcularını taşıdı.  Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, UDH Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan devlet yetkilileri,  AYGM Genel Müdürü Erol Çıtak, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve diğer ilgililer, büyük kısmı tamamlanan BTK demiryolunu kullanarak Kars'tan Gürcistan'a seyahat edip, proje kapsamında ilk yolcu taşımacılığını 19.07.2017 tarihinde gerçekleştirdi.

Yol boyunca sınır köylerindeki çok sayıda kişi, cep telefonuyla hatta ilk kez yolcu taşımacılığı yapan treni görüntüledi, seyahat edenleri selamladı. 

Bakan Arslan, yol boyunca inşaat çalışmalarını yerinde görme ve üç ülkenin yöneticileriyle görüş alışverişi yapma fırsatı bulduklarını söyledi.

BTK Projesi, Avrupa’dan Çin’e kadar Bu Coğrafyanın Kaderini Etkileyecek

BTK Projesi hakkında bilgi veren Bakan Arslan, bugün Kars’ta tarih yazıldığını ve buna tanıklık etmekten büyük mutluluk duyduklarını vurgulayarak,” Sizler bu tarihe tanıklık ediyorsunuz. İçinde bulunduğumuz an itibariyle bunu fark edemeyebiliriz ama bu projenin oluşturacağı dostluklar, kültürel birlikteliğe yapacağı katkılar,  Avrupa'ya ve Çin’e kadar coğrafya üzerindeki ticaretten kendi üzerine düşen payı almasıyla buraların kaderi gerçekten değişecektir. İşte onların da başlangıcı bu projeydi. Çok şükür bu proje bitme aşamasına geldi ve bugün de trene bineceğiz. İnşallah çok kısa sürede biz bu projeyi bitirerek,  Londra'dan,  Pekin'e demiryolunu kesintisiz hale getireceğiz ve bu güzergah üzerindeki dost ülkelerle bu dostluklarımızı arttırmış olacağız" dedi.

BTK Hattındaki Yük Miktarını 6.5 Milyon Tondan 22 Milyona Çıkarmayı Hedefliyoruz

Demiryolu hattının planlanandan 2.5 kat daha fazla yük taşıması için çalışmaları yürüttüklerini belirten Arslan şunları kaydetti: "Başlangıçta bu projede öngördüğümüz 1 milyon yolcu 6.5 milyon ton yük. Bu yük miktarının yaklaşık 2.5 katına çıkmasını hedefliyoruz. Hedefimiz yıllık periyotta 20-22 milyon ton yüktür."

Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Türkiye ve Azerbaycan'ın tek millet iki devlet olduğunu belirterek, projenin her iki ülkeye hayırlar getirmesini diledi.

Ayrıca, BTK hattında ve sınır tünelinde incelemelerde bulunan Bakan Arslan ve beraberindeki heyet, Gürcistan'ın Akhalkalaki (Ahılkelek) bölgesinde kurulan BTK istasyonuna geçti ve burada incelemelerde bulunduktan sonra trenle Tiflis'e gitti.

Lojistik Depolama Sahasının Temeli Atıldı

UDH Bakanı Arslan, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuka Bakhtadze, Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev ile Lojistik Depolama Sahası için hazırlanan protokolün imzasını attı.

Bakan Arslan imza töreninde şunları söyledi:” Geçtiğimiz ay temelini attığımız Kars Lojistik Merkezi bir vagondu, bu ise ikinci vagon oldu. Bölge için bu projenin önemi yüksektir."  Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev ise tarihi İpek Yolunun bu proje ile yeniden canlanacağına işaret ederek,” Türkiye'de ilerleyen orta koridorun gelişmesine önem veriyoruz.” diye belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ