Gaziantep, Gaziray İle Konforlu Ulaşıma Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun teşrifleriyle açıldı. Gaziantep, Gaziray İle Konforlu Ulaşıma Kavuştu
06/11/2022 07:00

Gaziantep, Gaziray İle Konforlu Ulaşıma Kavuştu

Gaziantep’in ulaşımına nefes aldıracak GAZİRAY, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun teşrifleriyle açıldı.

Gaziantep kent içi trafiğini rahatlatıp vatandaşlara metro konforunda banliyö hizmeti verecek olan GAZİRAY’ın açılış törenine ayrıca kabine üyeleri, TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Gaziray’ın ilk seferini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, trenle Gaziantep İstasyon Meydanı'na gitti. Burada yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

’25,5 km'lik güzergahıyla Gaziantep'in şehir içi ulaşımına katkı sağlayacak. 16 istasyon, 3 tünel, 1 köprü ile tarihi bir yatırım olan Gaziray'ın şehrimize kazandırılma sürecinde yaşanan sıkıntıları değdiğine inanıyorum. Gaziantep'i bakanlıklarımızla, kurumlarımızla, belediyelerimizle birlikte geliştirmek, güzelleştirmek, büyütmek için çalışıyoruz. Gaziantep'in geldiği yer birlik ve beraberliğin en somut örneğidir.

Erdoğan, vatandaşların büyük bir özlemle beklediği Gaziray’ın yılbaşına kadar ücretsiz hizmet vereceği müjdesini de verdi.

Proje kapsamında 25,5 kilometrelik güzergahta 2 hızlı tren hattı ve 2 banliyö hattı olmak üzere elektrikli ve sinyalli 4 demiryolu hattı yaptık.”

Açılışta konuşan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu,  Gaziantep’e “GAZİRAY”ı kazandırmanın heyecanı, mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını kaydederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın da en önemli kilometre taşlarından olacak. GAZİRAY Projesi bakanlığımızın en önemli projelerindendir. Şehir içinden geçen demiryolu hattının şehir içi raylı sistem ve hızlı tren işletmeciliğine uygun hale getirilmesi amacıyla yaklaşık 10 milyar TL’lik yatırım bedeliyle hayata geçirildi. Saatte 100 kilometre hız yapılabilecek şekilde tasarlanan hattımızda Başpınar’dan Taşlıca’ya 16 istasyonda hizmete başlıyoruz. Proje kapsamında 25,5 kilometrelik güzergahta 2 hızlı tren hattı ve 2 banliyö hattı olmak üzere elektrikli ve sinyalli 4 demiryolu hattı yaptık. Ayrıca, Gaziantep genelinde karayollarında 5 milyar TL’nin üzerinde yatırım maliyeti olan 11 adet projede de yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin dört bir yanının gelişmesi ve büyümesi adına akılcı ve milletimizin ihtiyaçlarına cevap veren tüm projelere destek vermeye tüm gücümüzle devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ