Karaismailoğlu: ”2024’te Çerkezköy’den Kapıkule’ye Kadar Olan Demiryolu Hattımızı Bitirmeyi Planlıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Edirne'de Pazarkule TEM Bağlantı Yolu Şantiyesini ziyaret etti. Bulgaristan Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev ile verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan sınır kapılarının büyük önem taşıdığını vurguladı. Karaismailoğlu, sınır kapılarında araç geçişlerinin hızlanması ve kapasitenin arttırılması için önemli görüşmeler yaptıklarını kaydetti.
02/11/2022 01:00

Karaismailoğlu: ”2024’te Çerkezköy’den Kapıkule’ye Kadar Olan Demiryolu Hattımızı Bitirmeyi Planlıyoruz”

Proje hakkında yetkililerden bilgi alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TEM-Edirne Karaağaç Bağlantı Yolu projesiyle Pazarkule Sınır Kapısı'ndan TEM Otoyoluna yüksek standartlı bağlantı yaptıklarını belirterek, "Projenin tamamlanmasıyla Karaağaç-Edirne arasında, tarihi köprüler üzerinden geçişine izin verilmeyen ağır taşıt trafiği proje güzergahından sağlamış olacak. Böylece hem tarihi köprülerimiz korunacak hem de yük taşımacılığı kesintisiz şekilde sürecek" dedi.

2024’te Çerkezköy’den Kapıkule’ye Kadar Olan Demiryolu Hattımızı Bitirmeyi Planlıyoruz

Kara yoluna yapılan yatırımların yanı sıra demir ve denizyolu taşımacılığına önem verdiklerini belirten Karaismailoğlu, bu çalışmaların gümrüklerdeki yoğunluğu azaltacağına dikkati çekti. Özellikle yapımı devam eden Çerkezköy-Kapıkule Demiryolu hattının çok kıymetli olduğunu dile getiren Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “2024 yılında Çerkezköy'den Kapıkule'ye kadar olan demiryolu hattımızı bitirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Halkalı-Çerkezköy arasındaki yolun ihale çalışmalarını sonuçlandırdık. Onunda takibini ve imalatlarının hızlandırılmasını bekleyeceğiz ama Çerkezköy-Kapıkule arası hizmete açıldığında, Bulgaristan kapılarına yükleri taşıması açısından önemli bir alternatif olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Edirne’deki Projelerimize Devam Ediyoruz

Edirne'deki projelere değinen Bakan Karaismailoğlu, Edirne'de devam eden 3 önemli projenin olduğunu belirtti. Karaismailoğlu, “Bunlar; TEM-Edirne Karaağaç Bağlantı Yolu, Edirne-Kırklareli bölünmüş yol yapım tamamlama işi ve tarihi Uzunköprü restorasyon çalışmaları… Hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunlar karayolu olarak Edirne'de yaptığımız, önemle takip ettiğimiz projeler. TEM-Edirne Karaağaç Bağlantı Yolu projesiyle Pazarkule Sınır Kapısı'ndan direkt olarak TEM Otoyolu’na yüksek standartlı yol ile bağlantı yapıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla Karaağaç-Edirne arasında, tarihi köprüler üzerinden geçişine izin verilmeyen ağır taşıt trafiği proje güzergahından sağlamış olacak. Böylece hem tarihi köprülerimiz korunacak hem de yük taşımacılığı kesintisiz şekilde sürecek" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ