TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın'ın Demiryollarının 166. Yılı Kutlama Mesajı

23 Eylül 1856'da İzmir-Aydın demiryolu hattının inşası için vurulan ilk kazma ile, Anadolu'da başlayan demiryolu macerasını, azim ve kararlılıkla 166. yıla taşımanın mutluluğunu bugün hep birlikte yaşıyoruz.
23/09/2022 06:00

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın'ın Demiryollarının 166. Yılı Kutlama Mesajı

Değerli mesai arkadaşlarım;

İmparatorluğumuz döneminde ecdadımız, başlattığı demiryolu yatırımlarıyla, Anadolu'yu Hicaz'dan, Rumeli'ye kadar demir ağlarla birbirine bağlamıştır. Miras olarak bıraktıkları diğer projeleri gerçekleştirmek de bizim için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Milli Mücadele dönemi sonrasında da demiryolu seferberliği hız kesmeden devam etmiş, ülkemizin küllerinden yeniden doğma sürecinde önemli bir rol oynamıştır.

Kıymetli Mesai Arkadaşlarım,

Demiryolu serüvenimiz, 2003 yılından itibaren en ihtişamlı dönemine kavuşarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın özverili çalışmalarından aldığımız güç ile devam etmektedir.

İki asra yaklaşan demiryolcu kültürüyle, 11.590 km konvansiyonel, 1.241 km yüksek hızlı, 219 km hızlı tren hattında çağımızın gerektirdiği hizmet kriterlerine uygun olarak yolcu ve yük taşımacılığı yapmaktayız.

Şehir içi ulaşımda da banliyö işletmeciliği ile, Ankara'da Başkentray ve İstanbul'da Marmaray ile hizmet veriyoruz.

Ayrıca, güzide şehrimiz İstanbul'un trafik yoğunluğuna çözüm olan Marmaray sayesinde, yük taşımacılığında da orta koridorun vazgeçilmez bir halkası haline geldik.

Bir taraftan, küresel ticaretin devamlılığını, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinde, Çin’den Avrupa’ya, Rusya’dan Ortadoğu’ya kadar binlerce kilometrelik alanda, yük taşımacılığı hizmetimizle sağlıyorken; diğer taraftan dost ve kardeş ülkelerin yaşadığı doğal afetler, ekonomik krizler gibi olumsuzluklara hassasiyetle yaklaşıyor, "İyilik Trenlerimizi" dünyanın dört bir yanına ulaştırıyoruz.

Sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin alın teri dökerek ürettiği ürünleri gerek iç pazara, gerekse dış pazara ulaştırmak için "TCDD Taşımacılık"ı tercih etmesi asla tesadüf değildir.

Hepimiz biliyoruz ki bu tercihin arkasında demiryolcu bilinci ve kültürüyle, ülkemizin gelişimi ve kalkınması için canını dişine takan, gece-gündüz, kar-kış demeden her türlü zorlukların üstesinden gelerek sorumluluklarını yerine getiren tren teşkil çalışanlarımızdan makinistlerimize kadar biz demiryolcuların yoğun emeği bulunmaktadır.

Demiryollarımızın 166 yıllık köklü tarihine emek veren, başta Hicaz Demiryolu gibi muhteşem projeleri hayata geçiren II. Abdülhamid Han’ı, Milli Mücadele sonrası demiryolu seferberliği başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  Milletimizin ölüm kalım savaşında Türk Ordusu’na lojistik desteği sağlayan ilk genel müdürümüz Behiç Erkin’i ve görevleri uğruna şehadete uğurladığımız demiryolcularımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

Ayrıca, 2003 yılından itibaren başlattığı demiryolu yatırımlarıyla sektörümüze altın çağını yaşatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve desteklerini esirgemeyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'na teşekkürlerimi iletiyorum.

Demiryollarımızın 166. yılının ülkemize, bölgemize, sektörümüze hayırlı olmasını diliyor, 7 gün 24 saat ulaşım hizmeti veren tüm demiryolcu kardeşlerime en derin sevgilerimi sunuyorum.

Demiryollarımızın 166. yılı kutlu olsun.

 

Ufuk Yalçın

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ