Pakistan İyilik Treninin Altıncısı İzmit’ten Uğurlandı

Yaşadığı sel felaketi ile büyük kayıplara uğrayan Pakistan’a ‘İyilik Trenleri’ ile yardım malzemeleri ulaştırılmaya devam ediliyor.
15/09/2022 01:00

Pakistan İyilik Treninin Altıncısı İzmit’ten Uğurlandı

İlki 30 Ağustos 2022’de Tarihi Ankara Gar’dan uğurlanan ve bugüne kadar beş iyilik treni gönderilen Pakistan için altıncı tren, 15 Eylül’de İzmit- Köseköy Lojistik Merkezi’nden tören ile uğurlandı.

Törene TCDD Taşımacılık İstanbul Bölge Müdürü Uğur Taşkınsakarya, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kartepe Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, İl Müftüsü Sinan Cihan, AFAD İl Müdür Vekili Cevat Özdemir ile diğer yetkililer katıldı.

17 Vagonda Toplam 456 Ton Temizlik ve Gıda Malzemesi Ulaştırılacak

Törende konuşma yapan TCDD Taşımacılık İstanbul Bölge Müdürü Taşkınsakarya 2022 yılının başından itibaren Afganistan halkına gönderilen yardımlar ile kardeşlik ve dostluk adına çok değerli bir adım atıldığını ifade etti. Taşkınsakarya: “Ülkemiz, ırkı, dini ne olursa olsun çaresiz kimselere hiçbir zaman duyarsız kalmamıştır. Bunun en güzel örneklerinden olan Afganistan ve Pakistan’a “İyilik Trenleri Projesi” ile kardeşlerimizin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Bugün Kocaeli’nden uğurlayacağımız “6. Pakistan İyilik Treni”yle 17 vagon içerisinde toplam 456 ton temizlik ve gıda malzemesini ulaştıracağız. Trenimizin yolu açık olsun. ” dedi.

Kardeşlik Hukukunun Gereği Zor Zamanlarda Birbirine Destek Olmaktır

Vali Seddar Yavuz, Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek Türkiye’nin gönül coğrafyasına ve kardeşlerine sahip çıkmaya devam ettiğini dile getirdi. Yavuz: "Kardeşlik hukukunun gereği zor zamanlarda birbirine destek olmaktır. Maalesef ki Pakistanlı kardeşlerimiz de bugünlerde çok büyük bir felaketle karşı karşıya. Her zaman olduğu gibi zorluk içinde kim olursa onun yardımına koşmak, medeniyet değerlerimizin en büyük özelliklerinden biri. Bu vesileyle biz de Kocaeli olarak 7 bin gıda paketi, 1000 hijyen paketi olmak üzere 8 bin paket hazırladık. Yardım ve desteğini esirgemeyen cömert halkımıza, hayırseverlerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. İnşallah Pakistan halkı da bu zorlu günleri kısa sürede atlatır." diye konuştu.

İlk dördü Ankara’dan beşincisi ise Mersin’den uğurlanan ‘İyilik Trenleri’ ile Pakistan halkına bugüne kadar toplamda 2 bin 468 ton insani yardım malzemesi ulaştırıldı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ