Ankara-İstanbul YHT Hattında Seyahat Süresi 35 Dakika Kısalacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilecik ziyareti kapsamında Yenişehir -Bilecik -Osmaneli Yolu Şantiyesi’nde çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karaismailoğlu yaptığı konuşmada, Ankara-İstanbul YHT hattının üzerinde bulunan T26 Tüneli’nin altyapı çalışmalarında yüzde 75 fiziki ilerleme sağlandığını dile getirdi.
05/07/2022 10:00

Ankara-İstanbul YHT Hattında Seyahat Süresi 35 Dakika Kısalacak.

Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin geçiş noktasındaki ‘kuruluş ve kurtuluş’ şehrimiz Bilecik’te, demiryolu yatırımı ve iyileştirmesi için, deyim yerindeyse bir seferberlik yürütüldüğünü aktaran Karaismailoğlu, Bilecik ve Bozüyük YHT Gar’larını ve Pamukova-İnönü arasında 96 kilometrelik yol yenilemesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ankara-Eskişehir- Bilecik- İstanbul YHT Hattı’nın Alifuatpaşa-Arifiye kesiminin tamamında, saatte 250 kilometre hızla işletmecilik ve Alifuatpaşa-Arifiye arasındaki mevcut konvansiyonel hatta yük taşımacılığının yapılması amacıyla güzergah üzerindeki inşaat çalışmalarının hızla sürdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, “Proje kapsamında; T26 Tüneli’nin altyapı çalışmaları devam ediyor. Projede, yüzde 75 fiziki ilerleme sağladık. 2024 yılı başında tamamlayacağız. Doğançay Ripajı-1 kesiminin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul YHT Hattı’nda seyahat süresi 11 dakika daha kısalacak. Doğançay Ripajı 2. kesimde altyapı çalışmalarında yüzde 28 fiziki ilerleme sağladık. Tüm kesimlerdeki işlerin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul YHT Hattı’ndaki seyahat süresindeki kısalma 35 dakikaya çıkacaktır. Bilecik il sınırları içerisinde 140 kilometre Hızlı Tren ve 165 kilometre konvansiyonel hat olmak üzere 305 kilometrelik demiryolu ağı mevcuttur. Bilecik’teki bir diğer demiryolu yapım işimiz olan Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Demiryolu Projemiz…Bursa-Yenişehir ve Bandırma-Bursa olarak hatta iki kesimde çalışmalarımız devam ediyor. Projede kalan işler kapsamında; Bursa-Yenişehir-Osmaneli üstyapı ve elektrifikasyon, bunun yanında Yenişehir-Osmaneli bölümünün altyapı işleri yapılacak. Tüm projeyi 2024 yılı sonunda tamamlayıp hizmete açacağız” diye konuştu.

 

Türkiye İçin Ne Yapsak Azdır.

“Şantiye incelemesi yaptığımız Yenişehir-Bilecik-Osmaneli bölünmüş ve bitümlü sıcak kaplamalı yol projesi, toplam uzunluğu 40 kilometrelik Yenişehir-Bilecik Devlet Yolu’nun, Bilecik il genelinde yürüttüğümüz bölümüdür” diyen Karaismailoğlu, “Bilecik il sınırları içinde kalan 16,1 kilometrelik kısmında, bugüne kadar 6,1 kilometresini bölünmüş yol standardında tamamlayarak hizmete açtık. Projede bu yıl; 2,5 kilometrelik BSK bölünmüş yol ve kalan kısımlarını tamamlayacağız. 2022 yılı sonuna kadar da Bilecik Yenişehir yolumuzun tamamını bölünmüş yol olarak hizmete açacağız. Ülkemizin imarı için, tüm ulaşım modlarımızda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Haberleşme, kara, hava, demir ve denizyolları arasında bütünleşik bir ulaşım sistemi kuruyoruz. Tüm ulaşım sistemleri arasında hızlı, verimli, ekonomik bir ulaşım ağını kuruyoruz. 7/24 esasına göre, canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye için, ne yapsak azdır. Bilecik için ne yapsak azdır. Biz halkımıza hizmeti ‘Hakka hizmet aşkı ile yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ