“Onüçüncü İyilik Treni Afganistan’a Uğurlandı.

AFAD ve 16 sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla gıda, giyim, sağlık, hijyen malzemesi, battaniye ve çadırdan oluşan yardım malzemeleri 5’inci grup 13’üncü trenle Ankara Gar’dan Afganistan’a uğurlandı.
04/07/2022 01:00

“Onüçüncü  İyilik Treni Afganistan’a Uğurlandı.

Törene TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Fikret Şinasi Kazancıoğlu, AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, 16 sivil toplum kuruluşunun yöneticileri ve demiryolcular katıldı.

Genel Müdür Yardımcısı Fikret Şinasi Kazancıoğlu yaptığı konuşmada,  başta Türk Kızılay'ı olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımızın çabaları ve destekleri ile temin edilen ihtiyaç malzemelerini Afgan kardeşlerimize ulaştıran iyilik trenlerimizin ilkinin  27 Ocak 2022 tarihinde uğurlandığı, bugüne kadar toplam 5 grup halinde toplam 12 tren gönderildiği,  bugün beşinci grubun üçüncü trenini hep birlikte yola çıkardığımızda toplam 13 tren, 298 vagon, 228 konteyner ve toplam 5 bin 534 ton yardım malzemesinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış olacağını söyledi.

Kazancığlu: “Toplam 30 vagondan oluşan onüçüncü iyilik treninde, 8 konteyner ve 22 kapalı vagon içerisinde 599 ton gıda, sağlık, giyim, hijyen malzemesi,  battaniye ve çadır yer almaktadır. Diğer trenlerimizde olduğu gibi bu trenimiz de toplamda 4 bin 168 km yol kat ederek 12 günde Afganistan Turgundi’ye ulaşacaktır. İyilik trenlerindeki yardım malzemeleri, İran İnceburun’u geçerek Türkmenistan Etrek’e kadar Genel Müdürlüğümüze ait vagonlar ile taşınmaktadır. Malzemeler, Etrek’te Türkmen vagonlarına aktarılarak Afganistan’ın Türkmenistan sınır garı olan Turgundi’ye devam etmektedir. İyilik Trenlerinin Türkiye Afganistan arasındaki seferleri dört ülkenin demiryolu idareleri tarafından gerçekleştirilen önemli bir lojistik operasyonudur.” diye konuştu.

Kazancıoğlu sözlerini, “Türkiye, İran , Türkmenistan ve Afganistan’ da iyilik trenlerinin ilerletilmesine destek veren tüm demiryolculara,  bu yardımların toplanması ve ihtiyaç sahibi Afgan kardeşlerimize ulaştırılması için yol gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ a, emek veren, destek olan, katkı sağlayan başta AFAD Başkanlığımız olmak üzere, Türk Kızılay’ımıza,  sivil toplum kuruluşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyiliğe giden İyilik Trenlerimizin yolları açık olsun” diyerek tamamladı.

 

“Yardım Trenlerimiz Deprem Sonrası Afgan Kardeşlerimize Şifa Olacak.”

Törende konuşma yapan AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Afganistan’da kısa bir süre önce büyük bir deprem yaşandığını, şimdiye kadar AFAD önderliğinde sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla Afgan halkına başta gıda olmak üzere, sağlık, hijyen malzemesi, battaniye ve çadırdan oluşan malzeme gönderildiğini, büyük bir deprem atlatan Afgan halkına 5’inci grup 3’üncü trenle şifa olunacağını söyledi.

 

İyilik Treni dua ve alkışlar eşliğinde Ankara Gar’dan Afganistan’a yol aldı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ