SAMSUN-AMASYA VE AMASYA-HAVZA BÖLGESEL TRENLERİ TEKRAR SEFERLERİNE BAŞLADI

Yol iyileştirme çalışmaları nedeniyle seferlerine bir süre ara verilen Samsun- Amasya ve Amasya- Havza bölgesel trenleri törenle yeniden işletilmeye başlandı.
21/06/2022 11:00

SAMSUN-AMASYA VE AMASYA-HAVZA BÖLGESEL TRENLERİ TEKRAR SEFERLERİNE BAŞLADI

21 Haziran günü Amasya Gar’da düzenlenen törene; Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Çağlar, demiryolcular, vatandaşlar katıldı.  

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Garı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yaklaşık 7 yıllık aranın ardından Amasya-Samsun ve Amasya-Havza arasında bölgesel tren seferlerinin yeniden başlamasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“Tren seferlerinin başlaması bölge ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise kültürlerinde demiryolunun önemli bir yer tuttuğuna dikkati çekerek, "Amasya'mıza yapılan yatırımdan dolayı Amasya halkı adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tren seferlerinin başlamasının bölge ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacağını düşüyorum. Amasya'ya hayırlar getirmesini diliyorum." diye konuştu.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, törende yaptığı konuşmasına, “Bütün dünyaya vatanın bütünlüğünün ve milletin istiklâlinin yüksek sesle duyurulduğu 22 Haziran 1919 Amasya Tamiminin yıldönümünde,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi, kahramanlarımızı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. “ diyerek başladı.

“Yüksek hızlı trenlerle, ülke nüfusunun yüzde 33’üne doğrudan, nüfusun yüzde 47’sine ise otobüs ve konvansiyonel tren bağlantılı olarak hizmet sunulmaktadır.”

Pezük, 20 yıldır sürdürülen demiryolu öncelikli politikalar ile demiryolu sektörüne büyük yatırımlar yapıldığını, demiryolu ana omurga olmak üzere ulaşım sistemlerinin birbirini bütünleyen bir yapıya kavuşturulmasının amaçlandığına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının inşası, mevcut sistemin yenilenmesi ve modernizasyonu, demiryolu tren işletmeciliğinin özel sektöre açılması, yerli ve milli demiryolu sanayinin geliştirilmesi hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen projelerle demiryolu taşımacılığımız her geçen gün önemli mesafeler kat etmektedir.

Demiryolu tren işletmeciliğinin lider markası olan TCDD Taşımacılık, 1213 kilometresi yüksek hızlı, 219 kilometresi hızlı ve 11 bin 590 kilometresi konvansiyonel olmak üzere toplam 13.022 kilometre demiryolu ağında tren işletmeciliği yapmaktadır.

Ankara-İstanbul, Ankara-Konya-Karaman, Ankara-Eskişehir ve Karaman-Konya- İstanbul, hatlarında işletilen yüksek hızlı trenlerle, ülke nüfusunun yüzde 33’üne doğrudan, nüfusun yüzde 47’sine ise otobüs ve konvansiyonel tren bağlantılı olarak hizmet sunulmaktadır.

“Pandemi öncesinde, 164 milyon olan yolcu sayımızı 2022 yılında 190 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Yüksek hızlı trenlerle günde ortalama 25 bin yolcuya hizmet veren TCDD Taşımacılık, anahat ve bölgesel trenlerinde günde 45 bin yolcuyu, Başkentray’da günde 35 bin yolcuyu, Marmaray’da ise günde ortalama 505 bin yolcuyu gideceği yere ulaştırmaktadır.

Pandemi öncesinde, 164 milyon olan yolcu sayımızı 2022 yılında 190 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Bölgesel trenlere ayrı bir önem verdiklerine dikkat çeken Pezük, ülkemizin batısından doğusuna kadar 37 şehrinde hizmet veren bölgesel şehirlerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatının canlandığını belirtti.

Günde ortalama 33 bin vatandaşa hizmet veren bölgesel trenlerin 2022’nin ilk 6 ayında 5.3 milyon yolcu taşıdığını söyleyen Pezük, iş, eğitim, ziyaret gibi ihtiyaçları için yakın ve orta mesafeli şehirlerarasında her gün gidip gelmek durumunda olan yolcuların bölgesel trenleri kullanarak hem zamandan hem paradan tasarruf yaptığını,  trenlerin sağladığı güven, konfor ve rahatlığı da yaşadığını ifade etti.

Yük taşımacılığına da değinen TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, özellikle pandemi döneminde sınırların kapandığı, karayolu taşımasının dolayısıyla ticaretin durma noktasına geldiği süreçte demiryollarının üreticinin, sanayicinin ve ihracatçının yanında yer alarak ticaretin devamlılığının sağlanmasına destek olduğunu söyledi.

2021 yılında hem yurtiçi hem de yurtdışı taşımalarda tüm zamanların rekorlarını kırdık”

Pezük, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunun sonucunda 2021 yılında hem yurtiçi hem de yurtdışı taşımalarda tüm zamanların rekorları kırılmıştır. 2021 yılında 33,2 milyon tona ulaşarak, tüm zamanların en iyi taşıması yapılmış, bir önceki yıla göre yüzde 11 artış gerçekleştirilmiştir. Uluslararası taşımalarımız 4,3 milyon ton olarak gerçekleşmiş ve yüzde 24 oranında artmıştır. BTK hattı yük taşımalarımızda yüzde 80,  Avrupa yönü yük taşımalarımızda yüzde 23 ve İran yönlü yük taşımalarımızda yüzde 7 artış olmuştur.   Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı ve Marmaray ile Avrupa ile Asya ülkeleri arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanmakta, bu sayede Ülkemizin küresel ticarette etkinliği artmaktadır. Bugün yük trenlerimiz, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Demir İpek Yolu olarak adlandırılan Orta Koridor üzerinde Çin’den Türkiye’ye 12 günde, Marmaray Boğaz Tüp Geçişinden geçerek Avrupa’ya 18 günde, Rusya’ya 8 günde ulaşmakta, bu sürelerin daha da azaltılması için çalışmalar devam etmektedir. Böylece, üretim maliyetleri içerisinde önemli paya sahip olan ulaştırma maliyetlerinin düşürülmesi, sanayicimizin ürünlerini ekonomik ve hızlı bir şekilde pazarlara ulaştırmasıyla rekabet gücü artarken ülke kalkınmasına önemli katkı sağlanmaktadır.”

“ 431 km hat tamamen yenilendi”

Samsun – Sivas demiryolu hattı hakkında da bilgi veren Pezük,  1924 yılında inşasına başlanarak 1931 yılında işletmeye açılan ve 2015 yılına kadar neredeyse el değmeyen Samsun–Kalın Demiryolu Hattının Rehabilitasyon Projesi ile 431 kilometre uzunluğundaki hattın alt ve üst yapısının yenilenerek 1 Kasım 2020 tarihinde yük taşımacılığına açıldığını hatırlattı.

350 Milyon Avro’luk bir yatırımla hat kapasitesi ve kabiliyeti artırılan hattın hem doğu, hem de güney aksa giden bir hat olması nedeniyle, Karadeniz'e bağlantı noktasında çok güçlü bir işlev gördüğü bilgisini veren Pezük, “ Günde 200 yük tren seferiyle 91 bin ton yükü ulaştıran Kuruluşumuzun en önemli yük koridorlarından birisi olan Samsun-Sivas demiryolu hattı, Samsun Limanı bağlantısıyla ülkemizin ihracat ve ithalatının en önemli rotalarından birisidir.” dedi.

“Yılda 200 bin yolcuya hizmet vermesi bekleniyor”

Hatta bölgesel trenlerin bugünden itibaren tekrar seferlerine başlamasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Pezük konuşmasını şöyle bitirdi:

“Samsun-Amasya hattında tekrar yolcu taşımacılığına başlanılması pandemi nedeni ve hatta devam eden teknik çalışmalar nedeniyle biraz gecikmişti.  Sivas-Samsun arasında modernize edilen 133 kilometrelik Samsun-Amasya ve 47 kilometrelik Amasya-Havza arasında bölgesel tren işletmeciliğine eskisinden daha konforlu bir şekilde bugün yeniden başlamanın mutluluğu içindeyiz. 

Yılda 200 bin yolcuya hizmet vermesi beklenen bu bölgesel trenlerimiz, Samsun-Amasya-Samsun arasında sabah ve akşam olmak üzere toplam 2 sefer, Amasya-Havza-Amasya arasında toplam 6 sefer yapacak.

Her iki hattımızda da 4 vagonlu, 262 kişi kapasiteli olan dizel tren setlerimiz ile yolcularımıza rahat, ekonomik ve konforlu bir ulaşım hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ