Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden 11 Bin 501’inci Yük Treni Uğurlandı

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, Genel Müdür Yardımcıları Erol Arıkan ve Çetin Altun, TCDD Taşımacılık İzmir Bölge Müdürü Bayram Şahin, TCDD 3. Bölge Müdürü Cemal Yaşar Tangül ve Manisa Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek ve yönetim kurulu üyelerinin katılımları ile Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 27 Mayıs’ta 11 bin 501’inci yük treni uğurlandı.
27/05/2022 02:00

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden 11 Bin 501’inci Yük Treni Uğurlandı

“Yoğun rekabetin yaşandığı uluslararası ticarette, işletmelerin rekabet gücünü etkileyen kritik faktörlerden biri etkin bir ulaşım ve lojistik sistemlerdir”

Törende konuşma yapan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük: “Bugün Manisa Organize Sanayi Bölgesi ürünlerinin ekonomik ve hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayan 11 bin 501’inci trenimizi uğurlamak için bir araya geldik. TCDD Taşımacılık ailesi olarak Manisa Organize Sanayi Bölgemizin alın terini, emeğini en sağlıklı ve ekonomik olarak ulaştırmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.” dedi.

Artan ticaret ve ulaşım talebi, üreticilerin fabrikalarının maliyet ve erişilebilirlik unsurlarını gözeterek Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ya da Asya’ya kaydırmalarına neden olduğunu, lojistik ve ulaşım zincirinin daha geniş coğrafyaya yayıldığı ve denizyoluna alternatif yeni ulaşım yolları arandığına vurgu yapan Pezük: “Küreselleşme sonucu uluslararası ticaret yeniden şekillenirken tüm tedarik ve dağıtım süreçleri boyunca hız, maliyet, güvenilirlik, kalite ve esneklik kavramları ön plana çıkmaktadır. Yoğun rekabetin yaşandığı uluslararası ticarette, işletmelerin rekabet gücünü etkileyen kritik faktörlerden biri etkin bir ulaşım ve lojistik sistemi olurken ticaret küreselleştikçe lojistik zincirler daha karmaşık hale gelmekte, küresel yönetime ihtiyaç duyulmakta ve akıllı tedarik zinciri çözümleri önem kazanmaktadır.” diye konuştu.

Demiryolu altyapımızı, lojistik merkezleri ve iltisak hatları da dahil olmak üzere “Lojistik Master Plan” hedeflerine uygun hale getirmek için tüm personelle birlikte çalıştıklarını dile getiren Pezük: “Ülkemizdeki liman ve iskelelerin 21 adedinde demiryolu bağlantısı mevcuttur. “dedi.

“Türkiye’deki OSB’lerin 12 adedinde demiryolu bağlantısı mevcut”

Taşımalarımızın yaklaşık yüzde 19,4’ü demiryolu bağlantılı limanlar üzerinden gerçekleştirildiğini ve 2021 yılında 6,4 milyon ton yük taşındığına vurgu yapan Pezük, Türkiye’deki OSB’lerin 12 adedinde demiryolu bağlantısının mevcut olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca Pezük: “Ülkemizde demiryolu yük taşımacılığı için önemli tesislerden bir diğeri de lojistik merkezlerdir. 12 adet lojistik merkez sayısı devam edenlerle birlikte 25’e ulaşacaktır. Toplam taşımalarımızın yüzde 13,3’ü lojistik merkezlerden gerçekleştirilmekte olup 2021 yılında 4,4 milyon ton yük taşınmıştır. Limanları, OSB’leri ve lojistik merkezlerini iltisak hatları ile birbirine bağlama çalışmalarımız devam ediyor böylece blok tren işletmeciliğini artırmayı hedefliyoruz. 13 bin 22 kilometrelik demiryolu ağında 372,4 kilometre uzunluğunda toplam 239 adet iltisak hattı bulunmaktadır. 2021 yılı taşımalarımızın yüzde 43,5’i olan 14,4 milyon ton iltisak hatlarından gerçekleştirilmiştir.” dedi.

“Sanayicimizin ürünlerini ekonomik ve hızlı bir şekilde pazarlara ulaştırmasıyla rekabet gücü artıyor”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak günde 200 yük tren seferiyle yaklaşık 91 bin ton yükün yurtiçi ve yurtdışına ulaştırıldığına dikkat çeken Pezük: “Biraz önce de ifade ettiğim üzere üretim merkezleri olan Organize Sanayi Bölgelerimizin iltisak hatlarıyla ana demiryolu ağına bağlanması çalışmaları yük taşımacılığı açısından büyük önem arz etmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız öncülüğünde demiryollarında kapıdan kapıya taşımacılığın artırılmasına yönelik OSB ve büyük sanayi kuruluşlarına iltisak hattı bağlantısı yapılmaktadır. Böylece, maliyetler içerisinde önemli paya sahip olan ulaştırma maliyetlerinin önemli oranda düşürülmesi, sanayicimizin ürünlerini ekonomik ve hızlı bir şekilde pazarlara ulaştırmasıyla rekabet gücü artarken ülke kalkınmasına önemli katkı sağlanmaktadır. Bunun en iyi örneklerinden birisi de Manisa OSB Lojistik Merkezi ve iki partner olarak Manisa OSB girişimi MOS Lojistik ve TCDD Taşımacılık tarafından gerçekleştirilen taşıma faaliyetleridir.” dedi.

“Bugüne kadar işletilen 11 bin 500 yük tren seferiyle 4 milyon 600 bin ton yük taşındı”

Pezük: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarımızın katılımıyla açılışı yapılan, “Türkiye’nin ilk Özel Lojistik Merkezi” olan Lojistik Merkezimiz, 2010 yılından bu yana sanayicilerimize hizmet veriyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesi, öncü lojistik başarısı ile demiryolu şebekesinde rol modeli olarak gösterilmektedir. Bugüne kadar işletilen 11 bin 500 adet yük tren seferiyle 4 milyon 600 bin ton yük taşınması bu başarılı organizasyonun en somut örneğidir.  İlk etapta Manisa OSB ile Alsancak arasında başlamış olan taşımalar artık Aliağa ve Nemprot limanlarına bağlantının sağlanmasıyla daha da artmıştır. Bugün itibariyle günlük 4 adet yük treni düzenli olarak işletilerek yıllık 53 bin konteyner 830 bin ton yük taşıma kapasitesi sağlanarak, hem ülkemizin kalkınmasına hem Ege bölgemize hem de sanayicimize katkıda bulunulmaktadır.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“TCDD Taşımacılık A.Ş. ile demiryolu kullanımımızda kapasiteyi arttırma yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Törende konuşma yapan MOS Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek ise: “Manisa Organize Sanayi Bölgemizde her geçen yıl artarak devam eden üretimlerin yüzde 80’i, dünyanın 155 farklı ülkesine ihraç malı olarak gönderilmektedir. Bizim amacımız tüm sevkiyatların demiryolu üzerinden limanlara taşınmasıdır. Zira, demiryolunun, karayolu taşımacılığı karşısında tonajlı mal taşıyabilme üstünlüğü vardır. Hava şartlarından da etkilenmeyerek çevreci ve güvenli bir taşıma modu olması da ayrıca sosyal üstünlüğüdür. Bu nedenle, bizler Lojistik Merkezimiz ile birlikte, TCDD Taşımacılık A.Ş. ile demiryolu kullanımımızda kapasiteyi arttırma yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz 11 bin 500 seferde MOS ile iş birliğini sürdüren TCDD Taşımacılık A.Ş. ailesi ile bugün 11 bin 501’inci trenimizin uğurlaması için bir arada olmanın mutluluğunu paylaştıklarını ifade eden Türek: “Dileriz ki bu güçlü iş birliğimiz, tüm ülkemize örnek olsun. Bizler gibi başka güzel iş birlikleri kurulsun. Ülkemiz sanayisine katkı sağlansın.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ