19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun


19/05/2022 08:00

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Değerli Yolcular ve Kıymetli Demiryolcular,

19 Mayıs 1919 günü Samsun’dan kalkan Bandırma Vapuru ile İstiklal Mücadelemizin ilk adımı atılırken, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ inancı ile başlatılan bu ölüm kalım savaşımız ile bu güzel vatanımız düşman işgalinden kurtarıldı. Çok şükür toprağına sığındığımız, havasını soluduğumuz bir vatanımız var.

İstiklal mücadelesi sonrasında “Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır.” gerçeğini İstiklal Mücadelesi sırasında anlayan ve hemen demiryolu seferberliği başlatan Demiryolu Sevdalısı Atatürk, yerli ve milli bir demiryolu için yabancı devletlerin elindeki demiryolu hatlarını millileştirmiş, yüzde 80’i Doğu bölgesinde olmak üzere 3 bin 500 kilometre demiryolu hattı inşa edilmesini sağlamıştır.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü olarak büyük demiryolcu Atatürk’ün bize emanet ettiği demiryolu kültürü ve birikimini korumak ve ileri taşımak için canla başla çalışırken demiryolu sektörünün ülkemiz kalkınmasının mihenk taşı olduğunun gururunu ve mutluluğunu duyuyoruz.

2003 yılından bu yana sürdürülen öncelikli demiryolu politikaları ile büyük bir değişim ve gelişim yaşayan demiryollarımızı gençlerimiz de çok seviyor, trenle yolculuğun ekonomikliğini, keyfini, konforunu yaşıyor. TCDD Taşımacılık olarak gençlerimizin Anadolu’yu, dünyayı trenle keşfetmeleri için bir takım avantajlar sunuyoruz. 13-26 yaş arası gençlerimize tüm trenlerimizde yüzde 15 oranında indirim sağlarken çeşitli oranlarda indirimli abonman seçenekleri sunuyoruz.

Ayrıca, Başkentray ve Marmaray trenlerimiz 19 Mayıs’ta tüm vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verecek.

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini simgeleyen bu anlamlı günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, vatanımız için canını ortaya koyan şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

 

Hasan Pezük

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü

ve

Yönetim Kurulu Başkanı

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ