Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Birliği Ankara’da Toplandı

Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı (TITR) Birliğinin (TITR) Çalışma Grubu ve Genel Kurul Toplantıları 9-10 Mayıs 2022 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi.
10/05/2022 01:00

Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Birliği Ankara’da Toplandı

TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya; Kazakistan Demiryolları Ulusal Şirketi A.Ş., Azerbaycan Demiryolları A.Ş. ve Gürcistan Demiryolları A.Ş., Aktau Uluslararası Deniz Ticaret Limanı Ulusal Şirketi A.Ş., Azerbaycan Hazar Deniz Gemiciliği A.Ş., Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı A.Ş. yetkilileri ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.  

 

Toplantının ilk gününde çalışma gurubunda bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun,  Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan’tan gelen misafirleri ülkemizde ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği”nin Ankara’da toplantı gerçekleştirmesinden ve birliğin daimi üyesi olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

 

“Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı en kısa, en hızlı, iklim bakımından en elverişli rota olarak rekabette öne çıkmaktadır.”

 

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun yaptığı konuşmada, “ Hepimizin bir parçası olduğu ulaştırma sektöründeki gelişmeler dünyayı küçük bir köye dönüştürmektedir. Sektörümüzün başarısı en başından sonuna kadar uyum içerisinde birbirini tamamlayan yapısından kaynaklanmaktadır. Şubat 2017 tarihinde resmi hüviyetine kavuşarak faaliyetlerine başlayan birliğimizde her bir üyemizin ilmek ilmek çalışması sonucunda 11 bin kilometrelik mesafelerde taşıma yapan ve dünya lojistik sektöründe adından söz ettiren bir konuma gelmiştir. Çünkü Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı, Güneydoğu Asya ve Çin’den başlayarak Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan, Gürcistan ve ardından Türkiye ve diğer Avrupa ülkeleri ile yapılacak taşımalarda en kısa, en hızlı, iklim bakımından en elverişli rota olarak rekabette öne çıkmaktadır.” diye konuştu.

Altun ayrıca, TITR Birliğinin vizyonu ve misyonu çerçevesinde hala yapılması gereken önemli işler bulunduğunu,  büyük bir bölümü denizyoluyla yapılan Asya-Avrupa arasında milyarlarca dolarlık ticaretin meydana getirdiği lojistik taşımalarından demiryolu sektörünün payının artırılmasının, bunun sonucunda da ülkeler arasında ekonomik ve kültürel işbirliklerinin artırılması yönündeki çalışmaların  devam ettiğini söyledi.

“Orta Koridoru dünyanın en önemli ticaret rotalarından birisi yapma yolunda yeterli irademiz ve inancımız var”

Çetin Altun, Çalışma Grubu ve Genel Kurulda iki gün boyunca yapılacak görüşmelerde,  Orta Koridor’da daha etkin, daha verimli işletmecilik faaliyetlerinin yapılmasının yollarının konuşulacağı, alınacak karar ve önerilerin Asya-Avrupa arasındaki demiryolu taşımalarının nasıl olacağına yön vereceğini ve yol haritasını belirleyeceğini ifade etti.

Altun, “Bugüne kadar önemli başarılara imza attık. Çin’ den Avrupa’ ya 18 günde yükün ulaşmasını sağladık. Orta Koridor ve BTK Demiryolu Hattından yaklaşık 1 milyon ton yükü hep beraber taşıdık. Bu taşımalar sırasında önümüze engel olarak çıkan darboğazları tespit ettik ve gerek idari gerekse teknik birçok tedbiri hayata geçirdik. Bugün de görüşeceğimiz somut önerileri hayata geçireceğimizden ve karşımızdaki darboğazları kolaylıkla aşacağımızdan hiçbirimizin şüphesi bulunmamaktadır. Çünkü Orta Koridor’un dünyanın en önemli ticaret rotalarından birisi yapma yolunda hepimizin yeterli iradesi var, buna inanıyoruz ve bunu istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Demir İpek Yolu ekonomiden kültürel hayata bölgenin kalkınmasına ve dünya barışına katkıda bulunacaktır.”

Altun son olarak,  Asya ile Avrupa arasındaki transit ve ticari yük trafiğinin Trans-Hazar güzergâhına çekilmesi ve Trans-Hazar güzergâhının diğer ulaştırma koridorları ile rekabet edebilirliğinin sağlanması amacıyla kurulan Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Birliğinin çok güzel projelere imza atacağına olan inancının tam olduğunu,  “Demir İpek Yolunun” ana nehir yatağı gibi Uzak Doğu’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’ya ve Kuzey Afrika’ ya kadar çok geniş bir coğrafyadaki kanalları kendisine toplarken, ekonomiden kültürel hayata kadar pek çok alana dinamizm getireceğini, bölgenin her anlamda kalkınmasına ve dünya barışına katkıda bulunacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ