1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü

Bütün ülkelerde birlik, beraberlik, dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs, farklı görüş ve düşüncelerin emeğin kutsallığı etrafında birleştiği özel bir gündür.
30/04/2022 02:00

1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü

Alın terinin, beden gücünün, göz nurunun, hakkın günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, iş ve çalışma hayatındaki çeşitli sorunların dile getirilmesi, çözüm önerilerinin ortaya konulması, işçi ve işveren arasındaki muhtemel problemlerin giderilerek hak ve hukuk çerçevesinde karşılıklı dengelerin tesis edilmesi adına kutlanmaktadır.

 

1856’dan beri tecrübesini ve teknolojiyi birleştiren TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğümüzün ve ülkemizin kalkınması, hedeflerine ulaşmasında en büyük pay işçilerimizin alın teri, emekleridir.

Yüzde 50’si işçi statüsünde olmak üzere sektörümüz için ter döken toplam 11 bin personelimizle birlikte yüksek hızlı, anahat, bölgesel, Marmaray ve Başkentray trenlerinde günde ortalama 600 binden fazla yolcuyu ulaştırıyor, yurt içi, yurt dışı olmak üzere günde 200 tren seferi ile 91 bin net ton yükü taşıyoruz.

Birlik ve beraberlik içerisinde 7/24, 365 gün, gece gündüz, yaz kış demeden, her saniyesini büyük bir dikkat ve özenle çalışarak hizmet veren işçisi, memuru ile uyum içerisinde görev yapan tüm demiryolu emekçileri büyük bir ailedir.

Bu büyük ailede görev yapan mesai arkadaşlarım ile geçimini alınteri ile sağlayan tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum.

Bu özel günün barış, hoşgörü ve kardeşliğin egemen olduğu bir bayram havası içerisinde geçmesini temenni ediyor, tüm mesai arkadaşlarıma sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

 

Hasan PEZÜK

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ