İstanbul Sofya Ekspresi Seferlerine Yeniden Başladı

İstanbul Sofya Ekspresi TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük’ün katılımları ile gerçekleşen bir törenle 25 Nisan 2022’de Halkalı Gar’dan uğurlandı.
26/04/2022 06:00

İstanbul Sofya Ekspresi Seferlerine Yeniden Başladı

İstanbul Sofya Ekspresi 2017 senesinden pandemi nedeniyle ara verdiği 2020 yılına kadar yoğun bir talep ile seferlerini sürdürmüştü. 2 yıllık aranın ardından raylara geri dönen ekspres 25 Nisan saat 21.40’ta ilk seferine çıktı. Uğurlama törenine katılan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük: “Pandemi öncesi her gün karşılıklı olarak işlettiğimiz İstanbul Sofya Ekspresi’nin verdiği 2 yıllık ara bugün sizlerin huzurunda son buluyor.  Halkalı istasyonundan saat 21.40’ta uğurlayacağımız trenimiz yaklaşık 11 saatlik bir seyahat süresi ile yarın sabah saatlerinde Bulgaristan’ın Sofya kentine varmış olacak. Yarın ise Sofya’dan 18.30’da kalkacak trenimizi sabah erken saatlerde ülkemizde karşılamış olacağız.” dedi.

İstanbul Sofya Ekspresi ile 2017-2020 Yılları Arasında 65 Bin Yolcuyu Taşındı

Pezük yaşadığımız dünyanın en büyük problemlerinden biri olan çevre kirliliğine karşı diğer ulaşım modlarına göre daha çok tercih edilen demiryolu taşımacılığının, ekonomik ve güvenli yönüyle ön plana çıktığını vurgularken: “Ülkemizde demiryollarına yapılan yatırımlar neticelerini birer birer verirken, Avrupa-Asya arasında doğal köprü pozisyonu, demiryolu bağlantısıyla daha da perçinlenmektedir.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sofya Ekspresi’nin işlediği dönemde yolcular tarafından çokça tercih edildiğinin altını çizen Pezük: “2017-2020 yılları arasında 65 bin yolcuyu taşıdığımız İstanbul Sofya Ekspresi’nin aynı yoğun ilgi ile karşılanacağına eminiz. Bugünden itibaren 2 yataklı 1 kuşetli vagondan oluşan trenimiz ile vatandaşlarımız Avrupa yönüne konforlu bir şekilde keşfe çıkabilecek. Trenlerimiz bölgemizdeki şehirlerimizin ticaret hayatına olumlu katkılar sağlayacak turizm potansiyellerini de kuşkusuz geliştirecektir.” şeklinde konuştu.

Ayrıca İstanbul Sofya Ekspresi’nin biletlerinin İstanbul’da Halkalı, Sirkeci ve yakında Söğütlüçeşme istasyonlarından ayrıca Ankara, Eskişehir, İzmir gibi merkezlerle beraber toplam 22 adet uluslararası bilet satışı yapan gişelerden satın alınabileceği bilgisinin aktarıldığı törende İstanbul Sofya Ekspresi ile ilgili daha fazla bilgi için TCDD Taşımacılık kurumsal sitesi adres gösterildi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ