TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ HASAN PEZÜK İSTANBUL BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, Genel Müdür Yardımcısı Erol Arıkan, İstanbul Bölge Müdürümüz Uğur Taşkınsakarya, İstanbul Bölge Müdür Yardımcıları İsmail Özdemir ve Bilge Bilal Yiğit, ilgili daire başkanları ve beraberindeki heyet 21-22 Nisan 2022’de İstanbul Bölge Müdürlüğü’nü ve iş yerlerini ziyaret etti.
22/04/2022 01:00

TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ HASAN PEZÜK İSTANBUL BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

İş Yeri Ziyaretlerimizde Temel Amaçlardan Biri Yerinde Görüp, Sorunlara Doğru Yaklaşmadır

Ziyaretlerine, demiryolu taşımacılığının Avrupa’ya açılan kapısı Kapıkule sınır garından başlayan Genel Müdür Kapıkule personeli ile görüşme sağladı. Sorunları yerinde incelemenin çözüm yaratmada en etkili yol olduğunu vurgulayan Genel Müdür: “İş yeri ziyaretlerimizde temel amaçlardan biri yerinde görüp, sorunlara doğru yaklaşmadır. Ülkemizin her köşesindeki personeli ziyaret edip sorunlarını dinlemek Genel Müdürlüğümüzün ilerleyişi yolunda büyük bir adımdır. İşini zevkle yapan ve başka sorunlarla ilgilenmeyen personellerin her zaman daha verimli çalışacağına inanıyor bu sebeple gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizi çok önemsiyorum.” dedi.

Pezük, Kapıkule ziyaretinde sınır istasyonu olma özelliği ile Kapıkule’nin hem yolcu hem yük taşımacılığında son derece önemli olduğunun altını çizdi. Pezük: “İstanbul Bölge Müdürlüğümüz barındırdığı nüfus, Marmaray projesi, Avrupa kıtasına dâhil toprakları ve YHT potansiyeli ile organizasyonumuz içinde son derece önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla bu bölgenin potansiyeli ve personelinden beklentimiz oldukça yüksek. Kapıkule sınır geçişimiz ise yapımı devam eden hızlı tren hattı ve 25 Nisan’da seferlerine yeniden başlayacak olan İstanbul Sofya Ekspresi ile daha da önem kazanacaktır. Orta Koridor’un değerlenmesi ile artan yük potansiyelimiz, hayata geçen projeler ve yükselen yolcu kapasitemiz ile hepimize kritik görevler düşürüyor. Tüm personelden beklentim, hedeflerini yükseğe koymak ve ona ulaşmak için üzerimize düşen görevi layığıyla yerine getirmektir. TCDD Taşımacılık’ın marka değerini yükseltecek güvenli taşımacılığı sağlamak her bir personelin çalışma hayatındaki ilk hedefi olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

2021 Yılında Gıda ve İnşaat Malzemesi Ağırlıklı Olarak 300 Bin Tona Yakın Yükü Burada Bulunan İş Yerlerimizden Taşıdık

Kapıkule’nin ardından Edirne’ye geçen Pezük, burada bulunan misafirhaneyi de ziyaret etti. Tren üzeri görev yapan personelin kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini ve dinlenme saatlerinde konforlu istirahat etmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Pezük bu amaçla misafirhane standartlarının yükseltildiğini belirtti.

Ardından Lüleburgaz ve Alpullu iş yerlerini ziyaret eden Pezük burada yükleme ve boşaltma işlemlerini yerinde inceledi. Pezük: “2021 yılında gıda ve inşaat malzemesi ağırlıklı olarak 300 bin tona yakın yükü burada bulunan iş yerlerimizden taşıdık. Hedefimiz emniyetli taşımacılık anlayışıyla daha fazla lojistik kapasite oluşturmak.” dedi.

Ziyaretlerine Çorlu ve Çerkezköy’de bulunan iş yerleri ile devam eden Pezük yük taşıma potansiyelimizin daha da artması için tüm personelin çalışma ortamları ve süreçlerinin iyileştirilmesinin önemini vurguladı.

Gün sonunda iş ziyaretleri için bir değerlendirme toplantısı düzenleyen Genel Müdür ve beraberindeki heyet, karşılaşılan sorunların çözümü, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi adına yapılacaklar, bölge personeli için ihtiyaç duyulan eğitimler ve güvenli bir demiryolu taşımacılığı için personellerin üzerine düşen sorumluluklar ile bu sorumlulukları yerine getirmediği zaman karşılaşacağı cezai yaptırımlar hakkında görüşme sağladı.

Araç-Bakım İşlemleri, Demiryolu Trafiğinin Sağlıklı Yürütülmesi İçin Hayati Önem Arz Etmekte

Genel Müdür Pezük İstanbul Bölge Müdürlüğü ziyaretinin ikinci gününe Çatalca ve Ömerli istasyonları ile başladı. Avrupa’ya başlatılan tır dorsesi taşımacılığının çevresel faktörleri ve yüksek kapasitesi ile her geçen gün talebin arttığını vurgulayan Pezük, tır dorsesi, konteyner yükleme alanları ve bu bölgeden taşınan yük çeşitliliği hakkında bilgi aldı. Daha sonra Halkalı’ya geçen Genel Müdürümüz ve beraberindeki heyet; Halkalı lojistik merkezi, Marmaray depo ve dizel araç deposunda incelemelerine devam etti. Araç-bakım işlemlerinin demiryolu trafiğinin sağlıklı yürütülmesi için hayati önem arz ettiğini belirten Pezük buradaki incelemelerinin ardından Siemens grubuyla toplantı yapmak üzere Halkalı’dan ayrıldı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ