TCDD TAŞIMACILIK, TÜRASAŞ VE EUROFIMA YETKİLİLERİ YOLCU TAŞIMACILIĞI İÇİN BİR ARAYA GELDİ

TCDD Taşımacılık AŞ ve EUROFIMA (Demiryolu Müteharrik Vasıtaların Finansmanına Mahsus Avrupa Şirketi) yetkilileri 7 Nisan 2022 tarihinde çevrimiçi düzenlenen bir toplantı ile buluştu. Toplantıda EUROFIMA’nın devam etmekte olan faaliyetleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulurken TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ile olası işbirliği olanakları da görüşüldü. TCDD Taşımacılık AŞ’nin araç filosunda bulunan 1.500’ün üzerinde aracı ilgilendiren toplantıya TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük başkanlığındaki heyet ile TÜRASAŞ ve EUROFIMA’dan üst düzey yetkililer katılım sağladı.
11/04/2022 09:00

TCDD TAŞIMACILIK, TÜRASAŞ VE EUROFIMA YETKİLİLERİ YOLCU TAŞIMACILIĞI İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Gelişen ve Dönüşen Dünyada Önceliğimiz Sürdürülebilirliği Teşvik Etmek

Misyonu, Avrupa çapında kamu hizmeti yükümlülüğü kapsamındaki demiryolu yolcu taşımacılığının gelişimini desteklemek üzere çeken-çekilen araçları finanse etmek olan ve TCDD Taşımacılık AŞ’nin de paydaşı olduğu EUROFIMA hakkında yapılan kısa sunumda, EUROFIMA’nın CEO’su Harry Müller şu sözleri sarf etti: “Kurulduğumuz 1956 yılından beri Avrupa çapında toplu yolcu demiryolu taşımacılığının gelişimini desteklemek için kar amacı gütmeyen bir misyonla vagonları finanse ediyoruz. Gelişen ve dönüşen dünya için ise önceliğimiz sürdürülebilirliği teşvik etmek. Bu hedef doğrultusunda ulaşım sektörüne atfedilebilen karbon emisyonları sorununu çözmenin anahtarını, demiryolu taşımacılığında yolcu tarafının büyümesini ve gelişmesini desteklemek olarak görüyoruz. TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü de bir paydaşımız olarak elektirikli hatlarda işletmecilik faaliyetlerini artırarak çevre ve doğaya saygılı duruşunu bizlere gösteriyor.” CEO Harry Müller ayrıca şirketin kuruluşu, faaliyet alanı, Avrupa çapında demiryolu operatörlerine sağladıkları finansman örneklerinden bahsederek konuşması tamamladı.

Demiryolu ile Türkiye Genelinde Her Gün 650 Binin Üzerinde Yolcu Taşınıyor

CEO Müller’in konuşmasının ardından TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük ise: “TCDD Taşımacılık ana hat, bölgesel tren, yüksek hızlı tren ve şehir içi ulaşımı destekleyen banliyö trenleri ile yolcu taşımacılığında Türkiye genelinde her gün 650 binin üzerinde yolcuya hizmet veriyor. Demiryolu organizasyonu içerisinde son derece önemli ve öncelikli bir yere sahip olan çeken ve çekilen araç filosu; işletmecilik, bakım, onarım ve revizyonu ile Genel Müdürlüğümüzün sorumluluğundadır. Bu araçlara yapılan yatırımlar ve destekler Kurumumuz adına öncelikli ihtiyaçlardır. Bu sebep ile burada bulunmaktan ve Kurumumuz adına geleceğe yönelik adımlar atmaktan memnuniyetimi ifade etmek istiyorum.” dedi.  Genel Müdür Pezük sözlerini TCDD Taşımacılık’ın faaliyet alanları,  araç parkı ve çeken-çekilen araç ihtiyaçları hakkında kısa bir bilgilendirme konuşması yaparak tamamladı.

Toplantı, Türkiye’de genişleyen demiryolu ağı ile orantılı olarak TCDD Taşımacılık AŞ’nin artırılması planlanan çeken ve çekilen araç ihtiyaçları için finansman sağlanması konusunda EUROFIMA ile varılacak işbirliklerine dair karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla sonlandı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ