İSTANBUL'DAN SREBRENİTSA’YA ÖZEL TREN

Dünya Çocukları Derneği, Srebrenitsa katliamının yıl dönümünde gerçekleştirilen Marş-Mira yürüyüşüne katılmak üzere 100 genci özel trenle Bosna'ya götürecek.
28/06/2017 02:29

İSTANBUL'DAN SREBRENİTSA’YA  ÖZEL TREN

Dünya Çocukları Derneği, Srebrenitsa katliamının yıl dönümünde gerçekleştirilen Marş-Mira yürüyüşüne katılmak üzere 100 genci özel trenle Bosna'ya götürecek. Gençler Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Sırbistan’da konaklayarak bu ülkeleri görme, Osmanlı eserlerini ziyaret etme, ilgili cemiyetlerle toplantı yapma fırsatı da bulacak.

Gençlerimiz; 01 Temmuz 2017 tarihinde Ispartakule’den (Edirne)  saat 18.00’de hareket edecek trenle;  Sofya,  Üsküp ve Belgrad’ı ziyaret edecek; devamında Saraybosna’da 6 gün konaklayacak, bu zaman içerisinde başta Mostar olmak üzere birçok yeri de ziyaret ederek, 14 Temmuz  2017 tarihinde İstanbul’a dönecek.

1989 yılından beri çeşitli organizasyonlar düzenleyen ve ilk defa Bosna-Hersek’e yaptıkları gezilerle kendinden söz ettiren Dünya Çocuk Derneği, son altı yıldır Bosna savaşında yaşanan Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenleri anma amacıyla düzenlenen 110 kilometrelik Marş-Mira yürüyüşüne katılmaktadır.

Neden Marş-Mira Yürüyüşü?

Bosna Savaşı esnasında 11 Temmuz 1995 tarihinde BM Hollanda askerlerinin gözetiminde bulunan Srebrenitsa Sırp güçlerine teslim edildi. Sırp ordusu; soykırım olarak nitelendirilebilecek, insanlık dışı uygulamalarla çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden Boşnakları katletti. Sırp kuvvetlerinden kaçmak isteyen Boşnaklar dağlara yönelerek bombardıman altında ormanda gece gündüz yürüyerek Tuzla’ya ulaştı. 15 bin Boşnak’tan sadece 5 bini hayatta kalabildi. İşte bu yolculuğu hatırlamak ve hayatlarını kaybedenleri anmak amacıyla her yıl 3 gün süren Marş-Mira Barış Yürüyüşü gerçekleştiriliyor.

Fotoğraf Sergisi

Srebrenitsa Katliamını anlatan fotoğraflardan oluşan sergi ise 29 Haziran-  01 Temmuz 2017 tarihleri arasında  Sirkeci Garında gezilebilir. 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ