4. İYİLİK TRENİ TÖRENLE AFGANİSTAN’A UĞURLANDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insani yardım malzemelerini taşıyan dördüncü "İyilik Treni" tarihi Ankara Garı’ndan törenle Afganistan'a doğru yola çıktı.
30/03/2022 12:00

4. İYİLİK TRENİ TÖRENLE AFGANİSTAN’A UĞURLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, AFAD koordinasyonunda bir araya gelen 25 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen "Afganistan İyilik Treni Projesi" kapsamında beslenme, giyinme ve sağlık malzemesi taşıyan dördüncü iyilik seferlerinin ilk treni için tarihi Ankara Garı'nda uğurlama töreni düzenlendi.

“3 trenle 1478 ton yardım malzemesi Afganistan’a ulaştırılacak”

Törende konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, dördüncü İyilik Treni seferlerinin üç trenle devam edeceğini ve 1478 ton yardım malzemesini Afganistan'a ulaştıracağını söyledi.

Afganistan'ın uzun süre boyunca savaş, iç karışıklık, kuraklık, açlık ve sefalet yaşadığını belirten Çataklı: "Afganistan gönül coğrafyamızın bir parçası. 3,5 milyon insan yerinden edilmiş durumda, 25 milyona yakın insan da temel insani yardıma muhtaç. Temel gıdaya erişimi sıkıntılı 13,5 milyon civarında da çocuk var." dedi.

Çataklı, Türk milletinin tarihin her döneminde mazlumların yanında durduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Bunu yaparken dinine ve mezhebine bakmadı. Gözünün, saçının ve teninin rengine bakmadı. Hangi coğrafyada olduğuna bakmadı. Biz atalarımızdan bu anlayışı miras aldık. Bugün o anlayışı sürdürüyoruz ve inşallah bu emaneti evlatlarımıza aktaracağız."

"Ramazan Ayında İhtiyaç Sahiplerine Ulaşmış Olacak"

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise Türkiye'nin, Ukrayna, Afganistan ve Lübnan gibi ülkelerde zorluk yaşayan insanlara yardım elini uzattığını vurgulayarak, "Tren seferlerimiz ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacak. Bu anlamda da çok değerli, çok kıymetli bir yardım trenini uğurlamış olacağız." diye konuştu.

Bugüne kadar 7 trenle 153 vagon 107 konteyner ile toplam 2 bin 663 ton yardım malzemesi taşındı”

Törende konuşma yapan TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu: “Ayların en bereketlisi, en hayırlısı Ramazan ayına yaklaştığımız bu günlerde iyilik yapmak, zulme uğramışlara yardım etmek, ihtiyaç sahiplerini dünyanın neresinde olursa olsun arayıp bulmak inancımızın gereğidir. Bu sorumluluk duygusu ile adının önüne ‘İyilik’ koyduğumuz trenlerimiz ile iyilik zincirinde bir halka olmanın demiryolcular olarak bizlere büyük bir mutluluk ve onur kaynağı olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum.” dedi.

Kazancıoğlu ayrıca, düzenlenen her yeni organizasyon ile iyilik değerlerinin hem sayısının hem de taşıdığı yardım malzemelerini arttığını ve bugüne kadar 7 trenle 153 vagon 107 konteyner ile toplam 2 bin 663 ton yardım malzemesi taşınırken gönderilecek 3 tren ile 68 konteynerlik 1478 ton yardım malzemesinin ulaştırılacağını ve gönderilen yardım trenlerinin toplam sayısının 10’a  yükseldiğini ifade etti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ