GENEL MÜDÜR HASAN PEZÜK ÖZEL SPORCULAR FEDERASYONU HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan PEZÜK, “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü”nde Özel Sporcular Federasyonu özel sporcuları makamında ağırladı.
21/03/2022 01:00

GENEL MÜDÜR HASAN PEZÜK ÖZEL SPORCULAR FEDERASYONU HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI

Özel Sporcularla sohbet eden Pezük, Özel Sporcular Federasyonu işbirliğinde 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü etkinliği ile ilgili fikir alışverişlerinde bulundu.

“Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.”

PEZÜK, “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü”nde Özel Sporcular Federasyonu özel sporcuları makamında ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Tüm dünyada 6 milyon down sendromlu birey bulunuyor. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Bugün burada bulunan sporcularımız bunun bir hastalık olmadığının örneğidir. Erken ve sürekli eğitim ile beraber down sendromlu bireyler arkadaş edinebiliyor, okula gidebiliyor, iş edinebiliyor, sporcu olabiliyor, hayatları ve gelecekleri için karar verebiliyor. Diğer tüm özel olan bireylerimiz gibi down sendromlu bireylerimizin de her zaman yanında olduğumuzu özellikle belirtmek isterim. TCDD Taşımacılık ailesi olarak günde yaklaşık 540 bin yolcuyu trenlerimizde ağırlıyoruz. Dolayısıyla, otizm, down sendromu vb. konularda kamuoyunun farkındalığının oluşturulmasında trenlerimiz imkanlar sağlamaktadır. Sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumda farkındalık yaratmaya yönelik etkinliklere katkı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ