İKİNCİ “İYİLİK TRENİ” AFGANİSTAN’A UĞURLANDI

AFAD koordinasyonunda 16 sivil toplum kuruluşunun (STK) desteğiyle temin edilen yardım malzemelerini taşıyan ve 45 konteynerden oluşan ikinci
11/02/2022 11:00

İKİNCİ  “İYİLİK TRENİ” AFGANİSTAN’A UĞURLANDI

İkinci “İyilik Treni” tarihi Ankara Garı'nda törenle uğurlandı.

Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, AFAD Başkanı Yunus Sezer, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük ve STK temsilcileri katıldı.

“1866 Numaralı SMS ile Herkes Yardım Elini Uzatabilir”

İyilik Treni'nin ilkinin hedefine ulaştığını ve yardım dağıtım çalışmalarına da başlandığını belirten Çataklı, milletin zengin gönlü sayesinde, STK'ların da yoğun gayretiyle "İyilik Trenleri"nin devam edeceğini ve 1866 numaralı SMS ile herkesin yardım elini uzatabileceğini aktardı.

Üçüncü İyilik Treni 15 Gün Sonra Uğurlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Türk milletinin Afganistan halkıyla kardeşliğinin 100 yıllara dayandığını belirtti. Afganistan ile iyilikte, güzellikte, acıda ve sevinçte geçmişten gelen bir beraberliğin bulunduğunu dile getiren İskurt, bugün de bunun güzel örneklerinden birinin yaşandığını söyledi.

İskurt, insani yardım malzemelerinin ikincisinin gönderildiğini, üçüncü “İyilik Treni”nin de 15 gün sonra uğurlanacağı bilgisini paylaştı.

"Türkiye'nin Ayak Bastığı Yerde Kimse, Kimsesiz Kalmıyor"

AFAD Başkanı Yunus Sezer, yardım faaliyetleri için Afganistan'da bulunan bir STK temsilcisinin mesajını okudu.

Mesajdaki, "Burası içler acısı durumda. Suriye, buradan 50 yıl ileride diyebilirim. Yüce Allah önce milletimizden, sonra Sayın Cumhurbaşkanımızdan, bakanlarımızdan ve sizlerden razı olsun. Ben şu an Şibirgan bölgesindeyim ve herkesin dilinde İyilik Treni var. Tabiri caizse, buradaki insanlar ileriki günlerin umudunu trenden hisselerine düşecek azığa bağlamış durumda. Bir kez daha gördüm ki Türkiye'nin ayak bastığı yerde kimse, kimsesiz kalmıyor" ifadelerini aktaran Sezer, organizasyonun ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını söyledi.

İyilik kervanına katkı veren STK sayısının giderek arttığını dile getiren Sezer, yapılan yardımların da en iyi şekilde yerine ulaştırılacağını söyledi.

“4 Bin 168 Kilometrelik Güzergâhta 12 Gün Süren Bir Yolculuk"

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük, Türkiye, İran, Türkmenistan ve Afganistan parkurunda toplam 4 bin 168 kilometrelik güzergâhta 12 gün süren bir yolculuk sonrasında 46 vagondan oluşturulan İyilik Treni'nin taşıdığı 750 ton yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını belirtti.

Pezük, "Afgan kardeşlerimize ulaştırılmak üzere temin edilen 921 tonluk yardım malzemelerimizi taşıyan toplam 45 konteyneri trenlerimizle Afganistan'a uğurlayacağız. Demiryolcular olarak bu ulvi gayenin gerçekleştirilmesinden mutluluk duyuyoruz" dedi.

Ankara Müftüsü Yusuf Doğan'ın duasının ardından 2. İyilik Treni, Afganistan'a uğurlandı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ