'İYİLİK TRENİ' ANKARA GAR’DAN AFGANİSTAN'A TÖRENLE UĞURLANDI

Karaismailoğlu: 2 trenimiz 47 vagondan oluşmakta ve yaklaşık 750 ton iyilik malzemesi taşımakta. 4 bin 168 kilometre yol kat edecek. İran, Türkmenistan üzerinden Afganistan'a ulaşacak.
27/01/2022 12:00

'İYİLİK TRENİ' ANKARA GAR’DAN AFGANİSTAN'A TÖRENLE UĞURLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 11 yardım kuruluşunun Afganistan halkı için topladığı 750 ton malzeme taşıyan insani yardım treni, Ankara Gar’dan yola çıktı.

"İyilik Treni"nin seferi dolayısıyla Tarihi Ankara Garı’nda düzenlenen törene;  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, Afganistan Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, demiryolcular katıldı.

Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bütün mazlumların ve iyiliğe muhtaç olan herkesin yanında bulunduğunu söyledi.

46 vagon ile 750 ton yardım malzemesi ulaştırılacak”

Dost ve kardeş ülke Afganistan halkının da yanında olduklarını ifade eden Karaismailoğlu, "2 trenimiz 46 vagondan oluşmakta ve yaklaşık 750 ton iyilik malzemesi taşımakta. 4 bin 168 kilometre yol kat edecek. İran, Türkmenistan üzerinden Afganistan'a ulaşacak." dedi.

Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars hattından sonra güney hat olarak tabir edilen İstanbul-Tahran-İslamabad trenlerinin de çalışmaya başladığını anımsatarak, trenin 16 günde bu koridor üzerinden gideceğini dile getirdi.

"Oradaki kardeşlerimize elimizi hep beraber uzatmalıyız"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Afganistan'da 12,9 milyon çocuğun soğuk hava şartlarında yardıma muhtaç olduğuna dikkat çekerek, iyilik medeniyetinin evlatları olmaktan büyük bir onur duyduklarını kaydetti.

Türkiye'nin, Afganistan halkının her zaman yanında olacağını ifade eden Soylu, "Biz tesadüfi bir coğrafyada yaşıyor değiliz. Biz yalnız bir millet de değiliz. Tarihimiz var, kültürümüz var, inancımız var, inancımızın ve değerlerimizin öğrettikleri ve emrettikleri var. Bizim onlardan sarfınazar etmemiz ve bu coğrafyada huzurumuzu sadece bu coğrafyaya ait düşünmemiz belki de yapacağımız en büyük gafletlerden birisidir." dedi.

Soylu, ayrıca şunları kaydetti:

"Dünya sadece 2022 yılından müteşekkil değildir. Bizden sonra yüzyıllar yaşanacaktır. Nasıl ecdadımız bize büyük bir asalet emanet etmişse, dünyanın her noktasına yardımı emanet etmişse, kardeşliğin nasıl olacağını emanet etmişse aynısını devam ettirmekte sorumluyuz ve mükellefiz. Bunu altını çizerek söylüyorum. Son 4 yıldır dünyanın en çok yardım yapan ülkesiyiz, milletiyiz. Oysa Amerika bizden daha zengin, Avrupa bizden daha zengin. Gönlü zengin olan bu işin hassasiyetinde olan bir milletin evladıyız. Bunu hep beraber devam ettirmeliyiz ve oradaki kardeşlerimize elimizi hep beraber uzatmalıyız."

 

Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin de, Türkiye’nin yardımseverliğine değinerek şunları dedi:


“En iyi insanlar, insaniyetin ihtiyaçlarına ulaşan, yardım eli uzatan insanlardır. Afganistan halkının insani ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan kardeş ülke Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve nazik girişimini uygulamaya koyan bu çok yüce ve özel etkinlikte bulunmak benim için büyük bir onurdur. Bu büyük girişim ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun muhteşem döneminden başlayarak güçlü Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünlerine kadar uzanan, tarih boyunca ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmayı en temel prensibi olarak belirlemiş Türkiye halkının ve liderlerinin gücünün ve nezaketinin bir göstergesidir.”

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise yardıma ihtiyacı olanların yanında olduklarını belirterek, “Afganistan’da yaklaşık 24 milyon kişi bugün insani yardıma muhtaç durumda. Bakanımızın talimatlarıyla oraya AFAD personellerimizi gönderdik. Gönderdikten sonra da oradaki insani dramın boyutlarının ne kadar büyük olduğunu görme imkanımız  oldu. Bangladeş’ten Yemen’e kadar, Afganistan’a, Suriye’ye kadar nerede ihtiyaç varsa bu milletin umudunu, yardımseverliğini götürüyoruz ve bu milletin hayır dualarını onlara iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Demiryolunun bölge ülkeleri arasında bereket, dostluk ve kardeşliği çoğaltması için çaba göstermeye devam edeceğiz.”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük de Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Orta Koridor üzerinden Çin'e, Rusya'ya kadar giden trenlerin, artık İran ve Türkmenistan üzerinden Pakistan'a, Afganistan'a kadar ulaşmaya başladığını anlattı.

Yardım treninin Türkiye'den sonra İran, Türkmenistan ve Afganistan parkurlarında 4 bin 168 kilometre yol kat edeceğini belirten Pezük, "TCDD taşımacılık ailesi olarak bu organizasyonun içinde olmaktan, Afgan kardeşlerimize destek olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz. Demiryolunun bölge ülkeleri arasında bereket, dostluk ve kardeşliği çoğaltması için çaba göstermeye devam edeceğiz. 'İyilik Treni'miz bunun en somut örneğini oluşturmaktadır." diye konuştu.

İnsani yardım treni, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duaların ardından Ankara Garı’ndan uğurlandı.

"İyilik Treni" ile İran’ı geçerek İnceburun demiryolu sınır kapısına kadar TCDD Taşımacılık vagonları ile taşınan yükler, İnceburun’da Türkmen vagonlarına aktarılarak Afganistan’ın Türkmen sınırı garı olan son durak Turgundi’ye doğru devam edecek.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ