KONYA –KARAMAN HIZLI DEMİRYOLU HATTINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HİZMETE AÇTI

ERDOĞAN: Konya'dan Karaman'a 40 dakikada, İstanbul'dan Karaman'a 5 saat 40 dakikada gelinebilecek ve artık hız bizim konforumuz olacak. Hattın kalan kısımları tamamlandığında Konya-Karaman-Adana arasındaki trenle seyahat süresi 2 saat 20 dakikaya düşecek. Açılışını yaptığımız hızlı tren hattı pek çok alanda ülkemize sadece bu yıl 63 milyon lira tasarruf sağlayacaktır. Yatırım bedeli 1 milyar 390 milyon lira olan 102 kilometrelik Konya-Karaman Hızlı Tren hattımızın ülkemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum.
08/01/2022 03:00

KONYA –KARAMAN HIZLI DEMİRYOLU HATTINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HİZMETE AÇTI

Konya –Karaman hızlı demiryolu hattının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın açılışını gerçekleştirmek için Konya'ya gelen Erdoğan’a Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlunun yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar eşlik etti.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı’nın açılışı öncesi Konya Gar’da vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, ''Bugün Konya- Karaman hızlı tren hattının açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz. Bu adımı önce Karaman- Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek. Deneme seferleri süren Ankara- Sivas hattını da ilave ettiğimizde Konya için ülkemizin dört bir yanı hızlı veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hale gelecek'' dedi.


“Bu hattı Karaman- Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek”
Konya'yı 11 yıl önce yüksek hızlı trenle tanıştırdıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

 

“11 yıl önce 2011 yılında Konya’yı yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Bizden önce gelenlerin yüksek hızlı tren hayali miydi? Biz hayalleri ne yaptık, gerçeğe dönüştürdük. Hacı Bayram Veli hazretleriyle Mevlana hazretlerinin farklı bir buluşması olarak gördüğümüz bu proje devreye girdiğinden beri hamdolsun, milyonlarca insanımızı mutlu etti ve onlara hizmet etti. Konyalı için artık Ankara'ya, İstanbul ve Eskişehir'e trenle gitmek, diğer ulaşım araçlarından daha rahat, daha kolay, daha ekonomik. Bu imkanı bir adım daha öteye taşıyor, Karaman'a kadar uzatıyoruz. Bugün Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı’nın açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz. Bu adımı önce Karaman- Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek. Deneme seferleri süren Ankara- Sivas hattını da ilave ettiğimizde Konya için ülkemizin dört bir yanı hızlı veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hala gelecek.''

“Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında başlatılan demiryolu seferberliği bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldı.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk döneminde başlatılan demiryolu seferberliğinin bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldığını söyleyerek, ''Cumhuriyetin 10'uncu yılında, demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan diyerek marşlar yazılmıştı. Ancak daha sonraki yıllarda Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında başlatılan demiryolu seferberliği bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldı. Ülkemizde demiryolu taşımacılığını yeniden gündemine alan, mevcutları sıfırdan yapmışçasına yenileyen, bunlara yeni hatlar ekleyen yüksek hızlı ve hızlı demiryolunu yapımını başlatan kim oldu? Biz olduk, biz. Biz, 10 bin 959 kilometre olan hatlarının uzunluğunu 13 bin 222 kilometreye çıkarttık. Daha önce ülkemizde örneği olmayan bin 213 kilometre yüksek hızlı tren ve 219 kilometre hızlı tren hattını da inşa ettik'' diye konuştu. 

''Londra'dan kalkan bir tren Avrupa ve Balkanları kat ederek Edirne'den ülkemize girmekte, Marmaray’dan geçerek Anadolu'ya ulaşmaktadır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra'dan kalkan bir trenin Anadolu'ya ulaştığını belirterek, ''Londra'dan kalkan bir tren Avrupa ve Balkanları kat ederek Edirne'den ülkemize girmekte, Marmaray’dan geçerek Anadolu'ya ulaşmaktadır. Boğazın altından Marmaray’ı kim yaptı? Aynı şekilde boğazın altından Avrasya tünelini kim yaptı? Laf değil, iş üretiriz iş. Anadolu'yu baştan sona kateden bu tren Kars- Tiflis- Bakü demiryolu üzerinden Asya'ya ulaşıp Pekin'e kadar gidebilmektedir. Salgın döneminde deniz ve hava yük taşımacılığında yaşanan sıkıntılar, demiryollarını ciddi bir alternatif olarak öne çıkarmıştır. Biz yaptığımız bu yatırımlarla, ülkemizi demiryolu yük ve insan taşımacılığına hazır hale getirme yolunda en kritik safhaları geride bıraktık. Mevcut yatırımlarımızı, hızla tamamlayarak Türkiye'yi diğer pek çok alan gibi demiryolunda da bir merkez ülke haline getirmekte kararlıyız. Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı bu büyük projenin, güney aksının önemli biri olacak. Buradan Karaman'a kaç dakikada gideceğiz? 50 dakika. Nasıl? Bütün konforuyla her şeyiyle Konyalı vatandaşım Karaman’a, Karamanlı vatandaşım Konya’ya ulaşacak.''
        
“Açılışını yaptığımız hızlı tren hattı pek çok alanda ülkemize sadece bu yıl 63 milyon lira tasarruf sağlayacaktır.”


Konya-Karaman hızlı demiryolu hattının  ilk YHT seferiyle Karaman’a yolculuk yapan Erdoğan,  Karaman-Konya Hızlı Tren Hattı ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış töreninde konuştu


Cumhurbaşkanı Erdoğan Karaman’da yaptığı konuşmada şunları söyledi: 


“Konya'dan Karaman'a 40 dakikada, İstanbul'dan Karaman'a 5 saat 40 dakikada gelinebilecek ve artık hız bizim konforumuz olacak. Hattın kalan kısımları tamamlandığında Konya-Karaman-Adana arasındaki trenle seyahat süresi 2 saat 20 dakikaya düşecek. Açılışını yaptığımız hızlı tren hattı pek çok alanda ülkemize sadece bu yıl 63 milyon lira tasarruf sağlayacaktır.


Yatırım bedeli 1 milyar 390 milyon lira. 102 kilometrelik Konya-Karaman Hızlı Tren hattımızın ülkemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye'nin Osmanlı'dan kalan ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinde inşa edilen demiryolları daha sonraki yıllarda maalesef ihmal edilmişti. Hükümete geldiğimizde 10 bin 959 kilometrede devraldığımız mevcut hatların tamamını neredeyse sıfırdan yapılmışçasına yeniledik. “


“Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının deneme sürüşleri başladı. En kısa sürede inşallah onu da açıyoruz.”


“Toplam demiryolu ağımızı 13 bin 22 kilometreye çıkardık. Bir zamanlar batıda yüksek hızlı trenlere binerdik ve rabbim nasip etti. Bütün mesele gönül meselesi. Biz azmettik, tevekkül ettik rabbim de bizlere bunu yapmayı nasip etti. Tamamladığımız 2368 kilometre yeni demiryolu hattına sürekli ilaveler yapıyoruz.” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: 


“Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının deneme sürüşleri başladı. En kısa sürede inşallah onu da açıyoruz. İnşası süren Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren hattı ihracatımız açısından çok önemli bir proje. “


Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak için gece gündüz gayret gösterdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kim derdi ki 20 yıl önce Konya'dan Karaman'a yüksek hızlı tren gelecek. Soruyorum, inanır mıydınız? Şimdi kaptan köşküne geçtim pilotla beraber yüksek hızlı treni kullandık.” Dedi. 
 
 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ