ERDOĞAN: YÜKSEK HIZLI TREN HATLARINDA ANKARA-SİVAS BÖLÜMÜNÜ YAKINDA AÇIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye olarak ulaştırma ve haberleşme alanlarında geçtiğimiz 19 yılda 1 trilyon liralık kamu yatırımını hayata geçirmiş bir ülkeyiz.
09/10/2021 10:00

ERDOĞAN: YÜKSEK HIZLI TREN HATLARINDA ANKARA-SİVAS BÖLÜMÜNÜ YAKINDA AÇIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halen 3 bin 500 kilometre uzunluğa sahip yeni demiryolu hatlarımızın inşası sürüyor. Yüksek hızlı tren hatlarında Ankara-Sivas bölümünü yakında açıyoruz. Diğer pek çok güzergahta da çalışmalar hızla devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'nda yaptığı konuşmasında, Şura’nın ülkeye ve sektöre hayırlı olmasını diledi ve  Şura’nın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

 “Dün bir vizyon, bir hedef olarak ifade ettiğimiz başlıkların çoğu bugün tamamlanmış projeler olarak önümüzde duruyor.”

2009'da yapılan 10. Ulaştırma Şurası'nın hedef 2023 diyerek gerçekleştirildiğini, bugün 2023'ün eşiğinde tekrar ulaştırma ve haberleşme sektörlerinin mevcut durumunun ve geleceğinin konuşulduğunu dile getiren Erdoğan, "Kalkınmanın temel altyapısı olan bu yatırımlar konusunda nereden nereye geldiğimize baktığımızda gerçekten çok büyük mesafe katettiğimizi görüyoruz. Dün bir vizyon, bir hedef olarak ifade ettiğimiz başlıkların çoğu bugün tamamlanmış projeler olarak önümüzde duruyor." dedi.

Erdoğan, özellikle salgın ve iklim değişikliği gibi son dönemde ağır sonuçlarıyla daha sık yüzleşmeye başladığımız küresel krizlerin kendi gerçeklerini dayattığını, bu durumun diğer alanlarla birlikte ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde de ciddi değişimlere, yeni yönelimlere sebep olduğunu belirtti.

"Ortak bilinç harekete geçirilmezse insanlığı kaos dönemi bekliyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanlık tarihindeki değişimlerin gerisinde, iklim değişiklikleri, yeni ulaşım alternatifleri olsun günümüzde tekrar tartışılmaya başlanan gelişmelerin dünyayı yeni ve köklü değişimin eşiğine getirdiğini ifade etti.

Bu süreci ülkeler ve toplumlar doğru analiz edip, üzerlerine düşen sorumluluğu adil şekilde yerine getirirlerse insanlığın ortak geleceği için hayırlı bir iş yapılacağını aksi takdirde insanlığı yeni sancılı ve ağır maliyetli bir kaos döneminin beklediğinin de açık olduğunu kaydetti.

“Üretimden lojistiğe yeniden merkez olma konumunu güçlendiren bu coğrafya insanlığa sunacağımız katkıları artırmak için hazırız.”

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye tarih boyunca tüm büyük değişimlerin yaşandığı coğrafyada yer alan bir ülke olarak önümüzdeki yeni sürecin de öncülüğünü yürütme sorumluluğuyla karşı karşıyadır. Uzak Doğu'yu batıya bağlayan Baharat Yolu ve Çin'den Akdeniz'e uzanan İpek Yolu gibi önemli ticaret hatları bu coğrafyadan geçiyordu. Her ne kadar sanayi devrimiyle başlayan sürecin nispeten dışında kalmış olsak da coğrafyamız jeostratejik önemini hiç kaybetmedi. Bugün üretimden lojistiğe yeniden merkez olma konumunu güçlendiren bu coğrafya insanlığa sunacağımız katkıları artırmak için hazırız. Tüm dostlarımızı ve kardeşlerimizi de bu büyük atılımda birlikte olmaya, birlikte hareket etmeye davet ediyoruz."

"Güçlü demokrasi ve kalkınma altyapısı avantaj sağladı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirilen kalkınma altyapısının, değişen küresel yönetim ve ekonomi sisteminde hedeflediklerimize ulaşma konusunda büyük avantaj elde ettiğimizi, salgın döneminde de bu fiziki altyapının, insan gücünün öneminin ve başarısının sağlık hizmetlerinde görüldüğünü kaydetti.

"Bu coğrafyada ulaşım yatırımı yapmanın zorluklarını en iyi sizler bilirsiniz"

"Bizim diğer pek çok ama pek çok ülkeden farkımız, sadece kendimiz kazanmanın değil, birlikte kazanmanın peşinde olmamızdır." diyen Erdoğan, Afrika'dan Asya'ya kadar tüm coğrafyalardaki dostlarıyla yapılacak işbirliklerinde her kesimin kazanacağı ayrıca medeniyetin ve kültürün emaneti olan bu yaklaşımla yollarına devam ettiklerini ve edeceklerini söyledi.

“Türkiye olarak ulaştırma ve haberleşme alanlarında geçtiğimiz 19 yılda 1 trilyon liralık kamu yatırımını hayata geçirmiş bir ülkeyiz.”

Türkiye'nin, Avrupa'dan Kafkaslar ve Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya uzanan 780 bin kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu anımsatan Erdoğan, "Yaklaşık 2 bin kilometre uzunluğunda boğazlara ve engebeli genç bir araziye sahip ülkemizde ulaşım yatırımı yapmanın zor olmasına rağmen karayolu, demiryolu, havayolu, denizyolu olmak üzere her alanda başarılı işler yaptık. Türkiye olarak ulaştırma ve haberleşme alanlarında geçtiğimiz 19 yılda 1 trilyon liralık kamu yatırımını hayata geçirmiş bir ülkeyiz." diye konuştu.

“Türkiye'de taşıt hareketliliği yüzde 170 artmasına rağmen kazalarda yüzde 80 azalış oldu”

Karayolunda bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 101 kilometreden, 28 bin 340 kilometreye, otoyol uzunluğunu1714 kilometreden 3 bin 532 kilometreye yükseltildiği bilgisini veren Erdoğan,  “Otoyol uzunluğumuzu 2023'te 4 bin 100 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz. Bölünmüş yol ve otoyol yanında yaptığımız çalışmalarla 14 bin 300 kilometre daha yüksek standartlı tek yolu ülkemize kazandırdık." dedi.

 "Yollarımızdaki toplam tünel uzunluğunu 50 kilometreden 631 kilometreye, köprü ve viyadük uzunluğunu 311 kilometreden 710 kilometreye çıkardık” ifadelerini kullanan Erdoğan, yakıttan sağladığı tasarruf yanında emisyonu azaltarak çevreye de önemli katkıda bulunan karayolu yatırımları sayesinde Türkiye'de taşıt hareketliliği yüzde 170 artmasına rağmen kazalarda yüzde 80 azalış olduğunu vurguladı.

“Halen 3 bin 500 kilometre uzunluğa sahip yeni demiryolu hatlarımızın inşası sürüyor.”

Önem ve öncelik verdikleri bir diğer alanın demiryolu yatırımları olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Osmanlı'dan ve Cumhuriyet'in ilk yıllarından kalan demiryolu ağlarımız uzunca bir süre ihmal edilmişti. Neredeyse hiçbir geliştirme ve ilave yapılmadan teslim aldığımız 12 bin 803 kilometre demiryolu ağımızı baştan sona tamamen yeniledik. Mevcut hatlardaki sinyalizasyon ve elektrifikasyon çalışmalarında önemli mesafe katettik. Ülkemizde ilk defa yüksek hızlı tren hatlarını inşa ettik ve işletmeye açtık. Halen 3 bin 500 kilometre uzunluğa sahip yeni demiryolu hatlarımızın inşası sürüyor. Yüksek hızlı tren hatlarında Ankara-Sivas bölümünü yakında açıyoruz. Diğer pek çok güzergahta da çalışmalar hızla devam ediyor. Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı sayesinde Batı Avrupa'dan Uzak Asya'nın en ucuna kadar kesintisiz tren seferi yapılabilmesini mümkün hale getirdik. Marmaray'ın da entegre olduğu bu hat, küresel ticaret ağlarında yeni ve önemli bir alternatif olarak giderek daha öne çıkmaktadır."

" Önümüzdeki yıl milli elektrikli lokomotifimizin üretimine başlıyoruz."

Uluslararası ve ulusal demiryolu ağları yanında şehir içi ulaşımında da raylı sistemleri hızla geliştirdiklerini belirten Erdoğan, "12 şehrimizde 811 kilometrenin üzerinde şehir içi raylı sistemi faaliyet gösterirken, 7 şehrimizde 185 kilometre uzunluğa sahip raylı sistemin inşası devam ediyor." bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu güzel gelişmeleri demiryolu endüstrisinde yaptıkları yatırımlarla bir adım daha öteye taşıdıklarını vurgulayarak, "Raylı sistem araçları üreten firmalarımızı tek bir çatı altında toplayarak önemli bir atılım yaptık. Milli elektrikli tren setimizi geliştirdik. Önümüzdeki yıl milli elektrikli lokomotifimizin üretimine başlıyoruz. Hızlı tren tasarımını tamamladık, prototip üretimi safhasındayız. Aynı şekilde metro, banliyö, tramvayda da üretebilecek hale gelmek üzereyiz." dedi.

“Ülkemizi yüksek kapasiteli havayolu altyapısına kavuşturduk. Yurt içinde havalimanı sayımızı 26'dan 56'ya çıkardık.”

Türkiye'nin en büyük atılımları yaptığı alanlardan birinin de havayolu taşımacılığı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, " Ülkemizi yüksek kapasiteli havayolu altyapısına kavuşturduk. Yurt içinde havalimanı sayımızı 26'dan 56'ya çıkardık. İnşası devam edenlerle havalimanı sayımız 61'e ulaşacak. Yurt dışı uçuşlarımızın sayısını 50 ülke ve 60 noktadan 127 ülke ve 329 noktaya yükselttik. İstanbul Havalimanı'mız dünyanın en iyileri arasında ikinci sırada, Avrupa'da en yoğun havalimanı sıralamasında ilk sıradadır.” dedi.

"Deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz, Kanal İstanbul'dur"

Erdoğan, Türkiye'nin dış ticareti içinde denizyolunun payını 4 kat artırdıklarını, projelerle deniz yolu ulaşımının ticaretteki payını artırmanın gayreti içinde olduklarını ifade etti.

 “Kanalın kazısına programdaki plana göre başlanacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Erdoğan, İstanbul Boğazı'nın artan yük ve yolcu trafiğini taşıyamadığını, kıyılarımızın sürekli tehdit altında olması Kanal İstanbul projesinin doğmasını sağladığını, yaklaşık 10 yıl önce gündeme gelen Kanal İstanbul için gerekli fizibilitelerin yapıldığını ve fiilen uygulanma aşamasına geldiğini ve kanalın kazısına da programdaki plana göre başlanacağını belirtti.

“Ulaşım projelerinin ayrılmaz bir parçası haberleşme yatırımlarıdır.”

Ulaşım projeleri ile ayrılmaz bir parça haline gelen haberleşme yatırımlarında çok büyük ilerlemeler sağlandığını, kendi uydularımızı üretme ve fırlatma aşamasında geldiğimizi belirten Erdoğan: ”Amacımız bilişim teknolojilerinde tüketen, takip eden değil, geliştiren, yön veren, üreten konumuna geçmektir. Bunun için 5G başta olmak üzere geleceğin teknolojilerindeki millilik ve yerlilik oranlarını yükseltmenin gayreti içindeyiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, konuşmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından bir tablo hediye edildi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ