TRENLERDE PCR TESTİ VE AŞI KARTI ZORUNLULUĞU 6 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Trenlerde Pcr Testi Ve Aşı Kartı Zorunluluğu 6 Eylül’de Başlıyor
02/09/2021 01:00

TRENLERDE PCR TESTİ VE AŞI KARTI ZORUNLULUĞU 6 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Covid 19 salgınıyla mücadele amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren şehirlerarası seyahatler için belirli kurallar konuldu.

Bu kapsamda; aşılı ya da hastalığı geçirmiş ve 18 yaş üzeri olanlar  bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre herhangi bir test zorunluluğu bulunmadan seyahatlerini gerçekleştirecek olup aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş 18 yaş ve üzeri yolcular ise son 48 saat içinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını seyahatlerinden önce yaptırmak ve kontroller esnasında ibraz etmek zorundadır.

 Yüksek hızlı trenlerin kontrol noktalarında, bölgesel ve anahat trenlerde ise yapılacak kontrollerde; “ Hayat Eve Sığar”( HES) uygulaması üzerinden kişilerin aşılı,  geçirilmiş hastalık ( Covid 19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçları yolcularımız tarafından ibraz edilmek zorundadır.

Bu ibrazı yapmayan yolcuların seyahatleri iptal edilirken bilet ücretleri de iade edilmeyecektir.

Yapılacak kontrollerde şartları taşımadığı yolculuk sırasında tespit edilen yolcular trenin duruşunun uygun olduğu ilk istasyonda trenden indirilirken bilet ücret bedeli de iade edilmeyecektir.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ