ANKARA ÜNİVERSİTESİ, TCDD TAŞIMACILIK VE TCDD ARASINDA TÖMER PROTOKOLÜ İMZALANDI

30 yılı aşkındır Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) ile TCDD Taşımacılık AŞ ve TCDD arasında 10 Ağustos 2021’de Ankara Üniversitesi rektörlüğünde kurum personeli ve yakınları için indirimli yabancı dil eğitimi anlaşması imzalandı.
10/08/2021 01:00

ANKARA ÜNİVERSİTESİ, TCDD TAŞIMACILIK VE TCDD ARASINDA TÖMER PROTOKOLÜ İMZALANDI

“TCDD Taşımacılık ve TCDD Personel ve Ailesi İçin İndirimli Yabancı Dil Öğretim Programı Planladık”

İmza sonrası toplantının açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar gerçekleştirdi. Ünüvar: “Dil eğitim konusunda önemli bir merkez olarak çalışan üniversitemiz bünyesindeki TÖMER eğitimi için, değerli genel müdürlerimiz TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile 2 ayrı protokol imzaladık. Ankara Üniversitesi dil eğitimi konusunda çok önemli yetkinliğe sahip olmasının yanı sıra uluslararası akreditasyona da sahip.  Başta İngilizce olmak üzere Almanca’dan Rusya’ya Arapça’dan İspanyolca’ya kadar 12 dilde eğitim veren TÖMER’de imzalanan bu protokol sonrasında TCDD Taşımacılık ve TCDD personel ve ailesi için indirimli yabancı dil öğretim programı planladık. Bu program sayesinde ülkemizin önemli kurumlarından olan demiryolları personelinin yurt dışında da etkinliğini artırarak uluslararası iletişimi güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

“Bu Yeni Protokol Personel İçin Önemli Bir Avantaj Sağlayacak”

Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın konuşmasının ardından TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise, TCDD ile Ankara Üniversitesi arasında 2019 yılında imzalanan “Bilimsel İş Birliği” protokolünü hatırlattı. Ankara Üniversitesi Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) danışmanlığında ortak bilimsel, eğitsel ve yönetsel çalışmalar konusunda iş birliği yapılması için lisanüstü şartlarını sağlayan TCDD personellerinin Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Afet Risk Yönetimi Tezsiz İkinci Öğretim Yüksek Lisans Programı’nda eğitim görmesini sağlayan protokolün çok önemli kazanımlar sağladığının, bu yeni protokolün de personel için önemli bir avantaj sağlayacağının altını çizdi.

“Demiryolcular İçin Yeni Diller Öğrenmek Ön Plana Geçti”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük ise konuşmasında şu sözleri sarf etti:” Ankara Üniversitesi gibi köklü bir kurumla personelimize uluslararası alanda avantaj sağlayacak bu anlaşmayı sağlamak Genel Müdürlüğümüz adına beni çok memnun etti. Pandemi döneminde hepimizin gördüğü gibi demiryolları uluslararası ticaret alanında yükselişe geçti. Bu sebeple demiryolcular için yeni diller öğrenmek ön plana geçti. Her geçen gün yenilenen ve ailemize yeni katılan personeller ile gençleşen TCDD Taşımacılık ailesinin özellikle yabancı dil eğitim programına ilgisinin yüksek olacağına eminim. Ayrıca TCDD Genel Müdürü Uygun’un az önce ifade ettiği AFAM danışmanlığındaki tezsiz yüksek programı da bundan böyle TCDD Taşımacılık personeli için de geçerli olacaktır. Bu iki yeni anlaşmayı TCDD Taşımacılık ailesi için çok önemli bir kazanım olarak görüyor ve bu iş birliğinin hem Ankara Üniversitesi’ne hem de demiryollarına değer katacağına inanıyorum. Hem ülkemize hem de kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ