KARAİSMAİLOĞLU: “BAYRAMDA 2 MİLYON 900 BİN KİŞİ DEMİRYOLLARI İLE SEYAHAT ETTİ”

Bakan Karaismailoğlu; bayramda karayolu seyahat firmaları, hava ve demiryolu ulaşım araçları ile yaklaşık 12 milyon biletli yolcunun, özel araçları ile de milyonlarca vatandaşın seyahat ettiğini açıkladı.
30/07/2021 08:00

KARAİSMAİLOĞLU: “BAYRAMDA 2 MİLYON 900 BİN KİŞİ DEMİRYOLLARI İLE SEYAHAT ETTİ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismialoğlu, Kurban Bayramı’nda hava, kara ve demiryolu ulaşımında yaklaşık 12 milyon biletli yolcunun seyahat ettiğini açıkladı. Türkiye’nin hava alanlarından sonra yüksek hızlı tren hatları sayısını da artırarak ulaştırma alt yapısını güçlendirdiğine dikkat çeken Karaismaioğlu,  bayramda yaşanan yolcu hareketliliğinin hem ekonomiyi hem de turizmi canlandırdığına vurgu yaptı.

“Demiryolları Güvenli, Rahat ve Modern Bir Ulaşım Sistemi”

Türkiye’nin hava alanlarından sonra yüksek hızlı tren hatları sayısını artırarak ulaştırma alt yapısını güçlendirdiğini dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, bayramdaki demiryolu seyahat verilerini paylaştı.

Karaismailoğlu, “2003 yılına kadar 150 yıl boyunca el değmemiş olan demiryollarında reform sürecini başlatarak güvenli, rahat ve modern bir ulaşım sistemi haline getirdik. 17-25 Temmuz tarihleri arasında 2 milyon 900 bin kişi demiryolları ile seyahat etti” dedi.

Dünyanın en önemli projelerinden biri olan; İki kıtayı denizin altından bağlayan Marmaray’ın tatil süresince en fazla tercih edilen raylı sistem olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Marmaray; 17-25 Temmuz tarihleri arasındaki tatil boyunca her gün ortalama 300 binden fazla yolcu tarafından kullanıldı” açıklamasında bulundu.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ